Vážená redakce, ve vašem článku Využíváte nepeněžní plnění? ze dne 27. 1. 2003 Emil Dočkal uvádí jako podmínku pro daňový odpočet při životním pojištění: (1) trvání smlouvy alespoň 60 měsíců a (2) dosažení věku 60 let. Pokud se tyto podmínky nedodrží, tak se musí prostředky získané jako daňový odpočet vrátit.
Dále uvádí: „Je to tedy podobné jako u penzijního připojištění.“ V ustanovení § 15 odstavec 13 zákona 586/1992 Sb. v platném znění je skutečně uvedena podmínka dosažení 60 let věku a 60 měsíců od uzavření smlouvy. V ustanovení § 15 odstavec 12 téhož zákona ale u penzijního připojištění podobná podmínka není. Z čeho tedy autor vyvozuje stejné podmínky pro penzijní připojištění a životní pojištění?
Jan Lichtenberg, Znojmo
V článku jsem v souvislosti s výkladem problematiky životního pojištění použil formulaci „Je to tedy podobné jako u penzijního připojištění.“ Chtěl jsem touto větou upozornit na § 10, odst. 1, písmeno e), Zákona o dani z příjmů (ZDP) (ostatní příjmy, přijaté důchody a obdobné opakující se požitky), potažmo § 4 ZDP (osvobození od daně), například písmeno l) (plnění z pojištění osob s výjimkou plnění z pojištění pro případ dožití určitého věku převyšujícího jistinu) a podobně. Oba odkazy tedy řeší nestandardní situace, tím že příjmy, které nejsou „hájeny“ zařazuje do skupiny § 10-ostatní příjmy. Týká se to samozřejmě odbytného a podobně. S pozdravem