Menu Zavřít

Dráha perfekcionisty

19. 11. 2004
Autor: Euro.cz

Úspěšný manažer IT firem novým obchodním ředitelem Eurotelu

Nový obchodní ředitel Eurotelu Tomáš Ječný (36) sice na ČVUT vystudoval technickou kybernetiku, ale prakticky celou svou kariéru se živí obchodem. V jednom je však jeho působení v obchodním týmu Eurotelu nové: zatímco v minulosti pracoval jen pro firmy působící v oboru informačních technologií, nyní se pouští do byznysu mobilních komunikací.

Místo školy byznys.

Když Tomáš Ječný v roce 1991 promoval na elektrotechnické fakultě ČVUT, nepovažoval obor technické kybernetiky za sféru, kde by se mohl výrazně uplatnit. Rozhodl se proto pro postgraduální studium. Po roce a půl plány na další vzdělávání „zhatila“ nabídka ze společnosti Hewlett-Packard (HP), kde se stal inženýrem pro konfiguraci serverů a návrhů klientských řešení. Poté si ho současný šéf české pobočky HP Pavel Kalášek vybral do týmu, který technologicky zajišťoval různé logistické projekty. „Byla to pro mne obrovská škola, jak z hlediska byznyskultury, tak nadřízených. Pavel Kalášek je neskutečný dříč, člověk, který ze mne dokázal vymáčknout výkony, o kterých jsem byl přesvědčen, že jich nejsem schopen. Kvůli času, který jsem trávil v práci, jsme později dokonce měli určité spory, protože mě vyháněl domů,“ vzpomíná Ječný.

Štábní data.

Po třech letech působení v HP dostal Ječný nabídku na přestup do systémového integrátora EDS. „Firma v té době prošla několika přerody, kdy projekty a řešení pro zákazníky ustupovaly před prodejem hotových počítačů, navíc jsem v EDS dostal za úkol vybudování zcela nové divize pro prodej do státní správy, což mne ohromně lákalo,“ vysvětluje. Jako šéf nového oddělení se podílel na vybudování štábního informačního systému pro českou armádu. „To považuji za jakési své dítě, které se nám podařilo úspěšně dotáhnout do cíle,“ tvrdí. Za tři roky Ječného působení v EDS se firma zvětšila z původních sedmi zaměstnanců na zhruba 130, přičemž více než stovka jich dělala v divizi pro prodej do státní správy. „EDS je dodnes na projektech v governmentu postavená,“ dodává. Poté však přišlo rozčarování z nedodržení slibů. „Měl jsem se svými nadřízenými z Londýna dohodu, že pokud postavíme nový tým a podaří se mi s ním dosáhnout určitých výsledků, přesunu se do americké centrály firmy. Přes několik slibů k tomu však nikdy nedošlo. Jedinou možností, aby si člověk vážil sám sebe, je odchod,“ vysvětluje.

FIN25

Život v letadle.

V té době ho začal lákat na post obchodního ředitele šéf české pobočky firmy Ixos Software Petr Novotný. „Byl jsem rozhodnutý, že tu práci nechci, ale vzal mne do Mnichova k zakladateli a majiteli firmy Hansu Strackovi-Zimmermannovi, což je úžasný člověk a vizionář, který mne přesvědčil do Ixosu jít,“ vzpomíná Ječný. Brzy se posunul na místo šéfa české pobočky s úkolem přetvořit firmu z čistě vývojářské na obchodnickou, která by zákazníkům dodávala uživatelsky vhodné softwarové produkty. Česká republika se pod Ječného vedením stala nejúspěšnější zemí z regionu střední a východní Evropy, a Ječný se posunul na pozici šéfa pro východoevropský region, Afriku a Blízký východ. „Poté však byl Ixos prodán na burze, stala se z něj absolutně centrálně řízená firma, kde některé námi navrhované produkty nebyly chtěné. Navíc když člověk žije prakticky neustále v letadle, začne to po roce lézt na mozek,“ říká Ječný.
I proto přijal nabídku vést české zastoupení systémového integrátora IDS Scheer. „Tehdy to byla de facto lokální firma koupená koncernem, kde chyběla veškerá korporátní pravidla a návyky. Za první půlrok po akvizici odešla polovina zaměstnanců, museli jsme postavit celou společnost nově,“ vzpomíná. Během roku se české zastoupení stalo celosvětově nejúspěšnější pobočkou IDS Scheer, centrála však poté koupila jinou softwarovou společnost Plaud, která se tehdy potýkala s vážnými finančními problémy. „S tím jsem nesouhlasil, naopak jsme měli v úmysli akvírovat některé české firmy a rozšířit portfolio produktů,“ vzpomíná. Rozdíly v názorech byly tak velké, že Ječný IDS Scheer letos na jaře opustil.

Počkal na podpis.

Již na přelomu května a června se začala rýsovat jeho kariéra v Eurotelu. Fakt, že smlouvu v Eurotelu podepsal jen týden poté, co byl v pozici generálního ředitele mobilního operátora potvrzen Michal Heřman, prý není náhodný. „Mé rozhodnutí bylo na osobu ředitele firmy poměrně dost vázané. Nemohl bych pracovat pro šéfa, kterého bych si nevážil,“ tvrdí Ječný.
Důvodů, proč si Heřman vybral právě Ječného, prý bylo několik. „Cením si ho pro jeho odborné a lidské vlastnosti, mezi které patří obrovská pracovitost, neustálá vnitřní motivace a zaujetí pro neustálé zlepšování. Kromě toho, že má rozsáhlé znalosti místního trhu a tím reálný kontakt se zákazníky, ho považuji za motor neustálého vývoje kupředu. Jeho touha nespokojovat se se současným stavem občas hraničí s workoholismem a perfekcionismem,“ tvrdí Heřman. David Hájek, bývalý ředitel divize outsourcingu IDS Scheer a zároveň Ječného kolega z EDS, na něm obdivuje kreativitu a přístup k lidem. „Svým podřízeným a kolegům byl vždy oporou a dával jim prostor pro růst. Pro mě dodnes zůstal šéfem,“ říká. Ječnému nyní zbývá daleko méně času na svého německého boxera, zdůrazňuje však, že týden na lyžování na horách si najde. „Alespoň jednou za zimu musím do Francie do Alp. To když nemám, tak umřu,“ směje se. Manažerský sport, golf, mu prý nic neříká, když se potřebuje odreagovat, poseká zahradu u svého domku za Prahou.

  • Našli jste v článku chybu?