Abychom se vyznali v italských vínech...
„Umbrický bůh pak měl překrásnou modrou barvu pro oblohu a ještě pěknější barvu, jíž natřel dálky a hory. Proto je Umbrie tak zázračně modrá, nejmodřejší ze všech zemí.“ Karel Čapek
Dovezli nás do Umbrie. Do Umbrie v rámci ostatních italských oblastí lehce podceňované. Do Umbrie, která možná nemá tak přízračné světlo jako Toskánsko, která neslyne jmény tolika slavných. Do Umbrie, jež se nemůže pochlubit mořskými plážemi. Ovšem tyto zdánlivé nevýhody může vyvážit kouzelnými městy a městečky, jako křišťál čirými jezery, horami a vysočinami, jež zdálky vyhlížejí jako kupa kamení. Než přijedete blíž. Pak se totiž setkáte také se skvělými olivovými oleji, báječnými těstovinami, originální kuchyní a ovšem i svéráznými víny.
Jsou znalci Apeninského poloostrova, kteří by přísahali, že jestli je něco typická Itálie, to něco je právě tady. Jakoby symbolickou odpovědí je událost, která se odehrála právě v umbrijském městě Torgiani. Šest desítek enologů a odborných novinářů během prestižní přehlídky B.A.V.I. sestavilo žebříček nejlepších italských vín v řadě kategorií. Jakýmsi řízením osudu jsem byl jedním z nich.
Těšil jsem se na tu cestu. Moje představy zahrnovaly procházky pod – i když zimním, přesto již hřejivým - sluncem, návštěvy neznámých umbrijských sklepů, a protože byl čas sklizně oliv a prodeje oleje, nějakou tu exkurzi do lisovny spojenou s ochutnávkou. Samozřejmě a jako vždy, všechno bylo jinak.
Prozření přišlo hned první večer. B.A.V.I., jinak Banco d´Assaggio dei Vini d´Italia, je totiž jednou z nejváženějších soutěží italských vín. Příští rok oslaví čtvrt století existence a vinaři považují za čest již samu účast. Na výlety do zdejších krásných měst Perugie, Assisi, Narni, Terni nebo Todi, na projížďku po kouzelném jezeře Trasimenském či návštěvu čpavě vonících lisoven oliv, jsme mohli (rádi) zapomenout. Čekala nás denně čtyřfázová degustace, při níž každá z osmi komisí absolvovala na čtyřicet vzorků nejrůznějších vín. Čtrnáct bylo kategorií, do nichž pořadatelé vína rozdělili, a sešlo se jich - tedy těch vín - bezmála šest stovek. Po dvoudenním maratonu bylo z každé kategorie vyhlášeno pět nejlépe hodnocených zástupců. Možná ne všechna „prvoligová“, jistě mnohá téměř neznámá. Ale výsledky jsou nepochybně reprezentativní pro každého, kdo si chce v Itálii opravdu vybírat a nespokojí se jen s osvědčenými jistotami. Kompletní je naleznete na internetové adrese www.bavi.it. Poznamenal bych jen tolik: Itálie vedle hvězdných jmen nejslavnějších producentů skýtá nepřebernou nabídku neznámých, vavříny neověnčených vinařů, jejichž produkce je na mimořádné úrovni. Jen se v těch stovkách a tisícovkách vín průměrných až podprůměrných těžko hledají.
Až neitalsky přesně zorganizovaný a bezchybně probíhající podnik měl jen jednu slabinu. První den mi přišla všechna vína velice podobná, jakoby připravená jedním rukopisem. Do doby, než se ukázal důvod: nedostatečné vymytí skla, kdy rezidua po mycím prostředku vtiskla každému ze vzorků stejný charakter. Možná to ovlivnilo část výsledků, u mne jistě, byl jsem hodně „zlý“.
TOP B.A.V.I .2004
Bílá vína D.O.C.G. a D.O.C.
• Friuli Aquileia Sauvignon „Gianni Zonin Vineyards“ 2003
Tenuta Ca’ Bolani - Cervignano del Friuli (UD)
• Gavi Vendemmia Tardiva „La Toledana“ 2003
Domini Villae Lanata - Cossano Belbo (CN)
• Trentino Chardonnay „Bottega Vinaia“ 2003
Càvit - Trento
• Trentino Sauvignon Superiore „Maso Toresella“ 2003
Càvit - Trento
• Verdicchio dei Castelli di Jesi Classico Superiore „Massaccio“ 2002
Fazi Battaglia - Castelplanio (AN)
Červená vína I.G.T. čtyřletá a starší
• Delle Venezie Rosso „Fulvo Rocca Sveva“ 1999
Cantina di Soave - Soave (VR)
• Forlì Rosso „Mito“ 2000
Fattoria Paradiso - Bertinoro (FO)
• Marca Trevigiana Rosso „Càntaro“ 1999
Amistani Guarda Venegazzù - Volpago del Montello (TV)
• Provincia di Pavia Rosso „La Macchia“ 2000
Agricola Bellaria - Casteggio (PV)
• Toscana Rosso „Acciaiolo“ 2000
Castello d’Albola - Radda in Chianti (SI)