Menu Zavřít

Drahoš: Firmy se o náš výzkum moc nezajímají

5. 12. 2013
Autor: Archiv Euro

Ročně dělá Akademie věd ČR stovky společných výzkumných projektů s průmyslovými firmami. „Potřebovali bychom projekty, které překračují horizont jednoho roku. Průmysl ale zpravidla potřebuje všechno rychle,“ odráží předseda akademie Jiří Drahoš kritiku průmyslníků, že vědci nejsou pro tuzemské firmy dostatečným přínosem.

E15: Jak by z vašeho pohledu měla vypadat spolupráce Akademie věd a firem?

Dám vám příklad. Každé dva roky v Praze organizujeme chemicko-inženýrský mezinárodní kongres. Jezdí na něj dvanáct set účastníků z celého světa. Zaráží mě, že se kolem nich motá řada skautů ze zahraničních firem, aby našli něco zajímavého. Z našeho průmyslu tam prakticky nikoho nepotkávám.

E15: Čím si to vysvětlujete?

Náš průmysl má dost problémů s vlastním přežitím. Firmy mají často cizí vlastníky, kteří mají jiná centra výzkumu v zahraničí. Od nich se proto toho moc čekat nedá. I když máme třeba dobrou spolupráci se Siemensem.

E15: Jak chcete firmy přesvědčit, že pro ně můžete být přínosem?

Snažíme se firmy přimět, aby se podívaly na portfolio našich ústavů, vytipovaly si, co by je mohlo zajímat, a šly se tam podívat. Mám zkušenost, že když tam zajdou, jsou pak docela nadšeny. Když vidí, co ústavy dělají a co jsou schopny dělat pro praktické využití, tak najednou mluví jinak.

E15: Počítáte s posílením vlastní komercializace objevů metodou spin off firem?

To musíme nechat na jednotlivých ústavech. Akademie věd nemůže tyto firmy zakládat. Vždy to musí být nějaká fyzická osoba.

E15: V rámci strategie byste je ale do toho mohli více tlačit.

Může to být dvousečné. Když se nějaký vědec rozhodne založit spin off firmu, asi to nebude dělat tak, že bude na plný úvazek pracovat v ústavu a bokem bude dělat svou firmu. Ten člověk na jistou dobu odejde z vědy a jeho vědecká kapacita pak v ústavu chybí.

E15: Jsou ale příklady, kdy vědci svou práci pro mateřskou instituci nijak neomezují.

Je to jen na těch vědcích, jestli se budou věnovat výhradně základnímu výzkumu, nebo jestli jejich výsledky jsou blíže průmyslové aplikaci. Spin off firmu můžete vytvořit v nějakém dynamickém oboru, jako jsou biotechnologie, ale těžko třeba v hutnictví. Tam sázíme na spolupráci s průmyslovým sektorem.


Čtěte také:

Akademie věd bojuje o miliony, mění způsob práce vědců

bitcoin_skoleni

Věda dostane přidáno, špičkový výzkum ale přijde o slibovanou miliardu

Vláda se loučila, peníze dá vědcům i dobrovolným hasičům

  • Našli jste v článku chybu?