Akademický sněm zvolil minulý týden novým šéfem Akademie věd ČR (AV) fyzikálního chemika Jiřího Drahoše (59). Dosavadní místopředseda AV porazil svou protikandidátku, neurobioložku Evu Sykovou, jasným poměrem 188:27 hlasů. „Považuji to za velmi silný mandát a domnívám se, že volitelé zhodnotili realističnost obou programových prohlášení,“ řekl týdeníku EURO Drahoš. Hodlá se zaměřit hlavně na váznoucí součinnost AV s vysokými školami, v čemž jej podpořil i prezident Václav Klaus. Právě on bude tím, který má nového šéfa instituce, jež má 54 ústavů a ročně hospodaří s 5,5 miliardy korun, uvést na příštím sněmu 24. března v úřad jakožto nástupce předsedy Václava Pačesa.
Jaký bude první Drahošův krok? „Shromáždit nové členy Akademické rady a dohodnout se na rozložení funkcí,“ říká. Z rady vzejdou i noví místopředsedové AV; o jménech, která by se novému šéfovi pozdávala, nechtěl Drahoš mluvit. Jisté je, že se místopředsedkyní nestane Syková. „Rozhodně o tom neuvažuji. Vrátím se k vědě. Volby jsou do jisté míry zklamáním, ale i úlevou,“ sdělila týdeníku EURO ředitelka Ústavu experimentální medicíny AV. Dle ní se konzervativní akademici možná báli změn, které připravila – zdůrazňovala třeba aplikovaný výzkum, inovace, spolupráci s firmami a větší pravomoci ředitelů jednotlivých ústavů.
Drahoše přivedly k úspěchu i větší zkušenosti s čerpáním evropských fondů a fungováním AV. Ty se mu budou brzy hodit. V souvislosti s finanční krizí se dá očekávat i snížení peněžních toků do vědy a výzkumu. Je na možný post „krizového manažera“ dostatečně připraven? „Eventuální obtíže si musíme připustit. I každá krize je určitá výzva. Ano, jsem připraven i na turbulentní dobu,“ tvrdí Drahoš, jenž hodlá řídit AV jako striktně apolitickou instituci.
BOX
Pětice priorit
1. Excelence výzkumu – diferencovanější financování kvalitních ústavů
2. Spolupráce s vysokými školami – zejména v oblasti výzkumu a inovací
3. Zahraniční postdoktorandi – systém finanční podpory pro vědce z ciziny
4. Podpora mladých – rozšíření o finance ze soukromých zdrojů (formou grantů)
5. Vyšší účast v mezinárodních projektech – organizační pomoc s přípravou
Pramen: Týdeník EURO