Menu Zavřít

Drahý beton

13. 4. 2015
Autor: Euro.cz

Peníze za pronájmy dálničních odpočívadel putují neprůhledným firmám. ŘSD se je nyní pokouší pronajmout znova

Dálniční odpočívadlo u Křenovic na Kroměřížsku je už několik let jen prázdný kus vybetonované plochy.

Aktuálně Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) vyhlásilo, že chce odpočívadlo pronajmout. Firmy Aleuta a Petro Bullding, které vyhrály původní výběrové řízení, za něj totiž neplatily nájemné ani tam nijak nepodnikaly.

Hala a spol.

Poté, co vyhrály výběrové řízení, doplatily na spolupráci s advokátní kanceláří Novotný &

Partneři. Ta pro ŘSD pronájmy odpočívadel zabezpečovala a od vítězů výběrového řízení si vzala do úschovy několik milionů korun. Peníze ale následně zmizely, což policie kvalifikovala jako zpronevěru. „Vzniká tam teď spor. Ředitelství silnic žádá nezaplacené nájemné a firmy argumentují tím, že kvůli státu přišly o peníze u advokátů, a že nic platit nebudou,“ popsal týdeníku Euro zdroj obeznámený se situací.

V současnosti již ŘSD pronajímá odpočívadla bez externích právníků. „Minimální cena je stanovena naším interním předpisem, nicméně účelem veřejné soutěže je snaha o dosažení tržní ceny,“ říká mluvčí ŘSD Jan Studecký. Představy státní organizace se v případě Křenovic pohybují kolem devíti set tisíc ročně.

Nejde o jedinou změnu. Letos a v příštím roce budou končit některé další smlouvy na pronájem odpočívadel a i u nich chce ŘSD zvýšit ceny. Týká se to například dálnice D5. Cena je ve všech pronájmech dálničních odpočívadel klíčovým faktorem. Požadavek ŘSD na pronájem odpočívadla u Křenovic za devět set tisíc ročně je v českých podmínkách spíše výjimkou. Na D1 půjde vlastně o nejdražší pronajaté odpočívadlo, a to je cena stále dost nízko. Benzinka na dobrém místě si totiž vydělá ročně mezi 30 a 40 miliony korun ročně. Nájemci, kteří měli s pronájmy odpočívadel v minulosti – kulantně řečeno – úspěch, platí státu pět set tisíc ročně, v některých případech dokonce i sto tisíc. A smlouvu dostali i na padesát let (viz Nejdéle pronajatá odpočívadla).

Štěstí na cenu měly u ŘSD nejčastěji neprůhledné firmy Monstera International a Montegar. Smlouvy jsou navíc postaveny tak, že jsou de facto nevypověditelné. Divné to přišlo i policii, v jejích poutech a následně ve vazbě skončil v roce 2011 bývalý ředitel ŘSD Petr Laušman, manažer Michal Hala, podnikatel Jiří Neužil a někdejší právník stojící na straně ŘSD Robert Wolf. Nevýhodné smlouvy podle policie pro stát znamenaly více než dvousetmilionovou škodu.

Neprůhledné firmy

Role měly být rozděleny takto: Jiří Neužil, příjemce profitu stojící za firmami Monstera a Montegra. Robert Wolf, autor myšlenky, jak pronajmout „odpočívky“ firmám bez výběrového řízení. Petr Laušman, muž, který vše stvrdil podpisem. Michal Hala měl pak chystat praktický průběh procesu a spolu s Laušmanem vzít úplatek. Zmínění aktéři jsou obviněni, policie však dosud případ nedokázala dotáhnout do konce. Mění se detektivové i státní zástupci. Advokáti Michala Haly říkají, že policie nemá pro svá tvrzení dost důkazů.

V pronájmech dálničních odpočívadel se od zatčení manažerů v roce 2011 nestalo téměř nic. Peníze dál putují zčásti neprůhledným firmám, za nimiž mohou podle policie stát sami bývalí manažeři ŘSD. l

výběr pronajatých odpočivadel

Místo Firma Období Roční pronájem

pronájmu (v korunách za rok)

Újezd u Průhonic Benzina 1993–2042 560 900

Jamenský potok Aleuta 1998–2046 377 000

Siřejovice OMV ČR 1998–2048 1 152 274

Vražné Monstera 2009–2018 507 000

Rozvadov Via Capri 2005–2015 1 120 000

Varvažov Agip 2006–2036 5 960 138

Zdroj: ŘSD

900 tisíc Kč ročně bude chtít ŘSD za pronájem odpočívadla v Křenovicích

MM25_AI

264 mil. Kč je podle policie škoda, kterou způsobily levné pronájmy

O autorovi| Petr Weikert • weikert@mf.cz

  • Našli jste v článku chybu?