Menu Zavřít

Drákulovo hnízdo

21. 5. 2002
Autor: Euro.cz

Vila v Podolí

MM25_AI

PRAHA (em) – Podivná stavba roste na rohu Doudovy a Voráčovské ulice v pražském Podolí. Na rodinou vilu z třicátých let někdo narouboval antický chrám. Památkáři a obyvatelé této městské čtvrti se bouří. „Je to opravdu obludné,“ osvětluje referentka odboru památkové péče Magistrátu hlavního města Prahy Ivana Navrátilová. „Šel jsem čistě náhodou kolem a zděsilo mne to,“ sděluje člen zastupitelstva Prahy 4 Ondřej Turek. „Už dlouho jsem neviděl něco tak architektonicky nevkusného.“
Když se jal pátrat, kdo tu „monstrositu,“ schválil, zjistil, že to byl stavební úřad radnice Prahy 4. „Diskutovali jsme o tom případu a při územním řízení jsme byli na pochybách, ale rozhodující bylo kladné stanovisko památkářů,“ řekla Turkovi vedoucí stavebního úřadu Prahy 4 Marcela Pavlová.
Navrátilová, která ke stavbě zpracovávala stanovisko, tvrdí, že se památkářům stavba vůbec nelíbí. Schválit ji ale museli: „Máme na každé území jiná kritéria přísnosti památkové hodnoty. Podolí je bohužel ochranné pásmo, kde už strašně dlouho bojujeme o to, aby to bylo prohlášeno památkovou zónou, nicméně se nic neděje.“
Dodala, že odbor může stavbu zamítnout pouze tehdy, pokud by se stavební úpravy nějak dotýkaly pražské památkové rezervace, například kdyby ovlivňovaly celkový pohled. Podolí je ale schované za Vyšehradem. „Nemůžeme investorovi absolutně znemožnit takovéto příšerné stavební úpravy,“ tvrdí Navrátilová.
Její úřad doporučil, aby se stavba snížila. To ovšem majitel i stavební úřad Prahy 4 ignoroval. Obvodní úřad však tvrdí, že jednal se souhlasem magistrátu. Na dotaz týdeníku EURO, proč doporučení magistrátu nezohlednil, odpověděl obvodní úřad takto: „V případě vily v Doudově ulici se nejedná o nástavbu, kterou by se vila zvyšovala, ale o přístavbu (vilu pouze půdorysně rozšiřující). Stavební povolení vydal zdejší stavební úřad se souhlasem orgánu státní památkové péče (Magistrátu hlavního města Prahy, odboru památkové péče), který rozhodl ve svém závazném stanovisku, že provedení prací v rozsahu předložené projektové dokumentace pro stavební řízení je z hlediska zájmů státní památkové péče přípustné.“
„Stavební úřad nemá právo zamítnout stavbu jen proto, že se mu nelíbí,“ píše Pavlová v e-mailové zprávě Turkovi. „Hodnotit architektonickou úroveň stavby, zkoumat hodnotu architektonického díla či posuzovat, zda se v daném případě o architektonické dílo jedná, není stavebnímu úřadu svěřeno.“
Miroslav Honzík, majitel objektu, pozdvižení okolo změn na jeho vlastní vile nechápe. „Máme na to závazné vyjádření magistrátu, památkářů, stavebního odboru, všech. Dělalo se to pomalu rok. Všechny podklady opravdu na to jsou,“ řekl a dodal, že stavební úřad již v Podolí schválil mnohem horší věci: „Postavili nám naproti dva pětipatrové paneláky – přímo deset metrů od vilové čtvrti a to nikomu nevadí.“
Další kámen úrazu spočívá v tom, že není jasné, co má v Doudově ulici nakonec stát. V původním projektu se z obytných místností záhadně stala „rautová hala.“
Pavlová rozpor vysvětluje dosti nejasně: „Vzhledem k tomu, že je tato místnost částí jednoho z celkem dvou bytů v tomto rodinném domě, se stavební úřad zabýval otázkou, zda je ve smyslu obecných technických požadavků na výstavbu a pojmů v tomto předpisu definovaných, místností obytnou či pobytovou.“ Majitel Honzík vysvětluje, že je to obývací pokoj. Spekuluje se o tom, že z vily bude veřejný dům, chrám scientologů, obyvatelé sousedních domů mu říkají “drákulovo hnízdo.“
Ale Honzík, který tvrdí, že není ani scientolog, ani upír, říká, že se tam bude bydlet: „Moje firma, Xena Praha, v domě staví tři exklusivní bytové jednotky, které hodlá pronajmout. Vždyť je na to vydáno stavební povolení.“
Turek kontruje, že nástavba vznikla bez povolení: „Celé to probíhalo na černo až do konce ledna.“ Honzík se ale brání, že v Doudově ulici staví již dva roky. Domnívá se, že zastupitel kauzu rozpoutal, aby se zviditelnil před nastávajícími volbami.„Myslím si, že bojem proti jediné stavbě se moc politických bodů dosáhnout nedá,“ odmítá Turek.
Co bude dál? Pravděpodobně nic. Podle Pavlové by stavební úřad mohl zastavit práce pouze v případě, kdyby orgán státního stavebního dohledu zjistil na stavbě závadu a osoba, kterou by vyzval k zjednání nápravy, by výzvy nedbala.
Jediná věc, kterou mohou nyní pražští památkáři a milovníci Podolí učinit, je tlačit na své zastupitele, aby zpřísnili památkový zákon v místech, jako je Podolí. Navrátilová k tomu uvádí: „Je to začarovaný kruh. Dokud se nezmění památkový zákon a památková ochrana nebude přísnější v oblastech, které si to zaslouží - a Podolí je jednoznačně jedna z nich – o historicky cenných budovách bude rozhodovat obvodní úřad.“

  • Našli jste v článku chybu?