Menu Zavřít

Dravé mládí zpod And

6. 9. 2005
Autor: Euro.cz

Importér zvolil ambiciózní chilské vinařství Cono Sur

Možná proto, že spotřeba tvrdého alkoholu u nás v posledním čase zvolna leč neustále klesá, obrátili někteří jeho dovozci pozornost k dalším komoditám. Tou nejbližší, která se nabízí téměř sama, je víno. Módnost jeho konzumace, trendy populace, směřující ke zdravému způsobu žití a v neposlední řadě i zvyšující se kvalita - to všechno jsou kritéria, pro která se k vínu přiklání stále více lidí. To bylo zřejmě důvodem, proč se ve společnosti Maxxium - už o ní v souvislosti s importem vína byla řeč - rozhodli pro rozšíření své nabídky světové vinařské produkce. A protože patří mezi velké aktéry obchodu alkoholem, zaměřili se na odpovídající výběr dodavatelů i v oblasti světových vinařských producentů. Tentokrát obrátili svou pozornost na moderní, mladý ambiciózní podnik, sídlící v zemi v posledních letech velmi preferované, na chilské vinařství Cono Sur. Podnik vznikl v roce 1993 a jeho cílem bylo od samého počátku probojovat se díky úrovni svých vín na nejvyšší stupínky kvality. Dnes patří značce Cono Sur třetí místo mezi exportéry. Jen v Evropě se vína pod moderní etiketou s grafickým „nahozením“ jihoamerického kontinentu a nápisem Cono Sur objevují v patnácti zemích. Mezi pěti kvalitativními řadami - Tocornal, Reserva, Vision, 20 Barrels a Isla Negra - se dá objevit všechno, co chilské vinařství dokáže. Bohaté cabernety, vymazlené merloty, živé sauvignony i plné, opulentní tramíny. Parádou sklepa - pokud pomineme nejvyšší, s mimořádnou péčí, dávkou duše a puncem poetiky připravovanou řadu Isla Negra - jsou jeho pinoty. Na dosažení jejich co nejlepších vlastností spolupracují winemakeři společnosti s burgundským vinařstvím Domaine Jacques Prieur v rámci projektu, který má zajistit mimořádná vína právě z této odrůdy. Z řady produkce jakostních vín Cono Sur Tocornal si představíme dvě následující.

bitcoin školení listopad 24

Cono Sur Tocornal Sauvignon Blanc 2004. Víno, které barvou a jiskrou zapadá zcela do vzorce jihoamerických sauvignonů. Bohužel dále tuto stopu nesleduje. Kytka ještě napovídá něco o odrůdě, hrozen a podhorské louky jsou v nose patrné, ne však příliš intenzivní. V chuti se prosazují zprvu hlavně cizorodé prvky, podložené až vysokým podílem kyselin. Teprve kdesi vzadu se s úpěnlivou, avšak marnou snahou hlásí o slovo ovocitost jižních plodů, ještě z větší dálky sledovaná prvky trav a stepí.

Cono Sur Tocornal Merlot 2004. Barva trochu dluží hutným, téměř neprůsvitným valérům chilských merlotů. Buket však svým plným, opulentním složením nabízí slušný prožitek. V chuti mají opět prioritu ostré tóny dosud nevyladěného mladého vína. Hlavním prvkem tenkého těla je razantní akord divokého mládí, dosud jen málo vyladěný a sebevědomě agresivní. Dá se předpokládat jisté procento vyhlazení „zlých“ tónů ležením na lahvi, pro tu však není toto jakostní víno konstruováno.

  • Našli jste v článku chybu?