Menu Zavřít

Dražší ropa a škrty zabraly. Ropní giganti mají konečně peníze

27. 1. 2017
Autor: Oil & Gas

Rostoucí ceny ropy a osekání výdajů pomohly největším ropným společnostem z nejhoršího. Narůstající zadlužení a hrozby úpadku jsou minulostí a firmy mají konečně pozitivní cashflow.

Ještě před pár měsíci dluhy ropných obrů rostly raketově. Největší z nich – americký ExxonMobil – vykázal v loňském třetím kvartále dluh ve výši 41 miliard dolarů (přes bilion korun). Konkurence na tom byla ještě hůře a celkově se zadlužení „velké pětky“ loni zdvojnásobilo na 220 miliard dolarů.

Zadlužení velké ropné pětky (dolary)
Firma Září 2016 Březen 2014
Shell 78 miliard 34 miliard
ExxonMobil 41 miliard 16 miliard
Chevron 38 miliard 7 miliard
BP 33 miliard 25 miliard
Total 30 miliard 24 miliard

Zdroj: Bloomberg

Karta se však obrací. Podle analytiků ze společnosti Jefferies nyní ropní giganti mají pozitivní cashflow, tedy dokážou platit za své výdaje a dividendy a nemusí se při tom zadlužovat. Své výsledky za loňský rok firmy zveřejní příští týden. Odborníci očekávají, že budou pozitivní a zisky většiny z nich vzrostou. Letošní rok pak vidí ještě optimističtěji. Chevron oznámil výsledky již dnes - za celý rok utrpěl čistou ztrátu 497 milionů dolarů, v roce 2015 vytvořil zisk 4,6 miliardy dolarů.

Jedním z důvodů zmírnění potíží ropných firem jsou rozsáhlé škrty. Zasáhly téměř vše – výdaje na zaměstnance, těžbu, nové projekty, prodávala se aktiva. Pouze dividendy označily firmy za nedotknutelné, aby si neznepřátelily akcionáře.

Druhým stimulem byly rostoucí ceny ropy. Ty se odrazily ode dna na počátku loňského roku, kdy se černá komodita obchodovala pod hranicí 30 dolarů za barel. Ceny však následně vzrostly, když trhy očekávaly dohodu o omezení těžby ropy v rámci kartelu OPEC. Tato dohoda nakonec přišla v listopadu a přidaly se k ní i další nečlenské země včetně Ruska. Nyní ropa stojí kolem 55 dolarů za barel.

bitcoin školení listopad 24

Ropní giganti už na situaci reagují zvýšením svých investic. Třeba BP přichází s většími investicemi po letech, kdy firmu v roce 2010 zasáhl skandál s únikem ropy z plošiny v Mexickém zálivu. Snad jen Shell není v pozici, kdy by si větší utrácení mohl dovolit. Pouze brazilský Petrobras má ještě mohutnější dluh než britsko-nizozemská firma.

Čtěte dále:

Objevy nových ropných nalezišť klesly nejníže od 40. let

USA chtějí být do deseti let čistým energetickým vývozcem

Ropnými vítězi roku 2016 jsou Američané, Evropa mezi poraženými

Ropná plošina v USA

  • Našli jste v článku chybu?