Menu Zavřít

Dřív tu měli i chmelnici

10. 4. 2017
Autor: Euro.cz

Ze zahrady je vidět Říp, za plotem občas zahouká motorák. Pivovar ve Ctiněvsi zaujme nejen pivem

Dědeček Aleše Lípy se na pomezí Ústeckého a Středočeského kraje staral o rozsáhlé hospodářství, dokonce tu měl i šestihektarovou chmelnici. Tedy až do roku 1953, kdy mu majetek sebrali komunisté a zemědělec musel jít do lágru rubat uran. Bezpráví trvalo až do roku 1990. Tehdy Aleš Lípa získal ukradenou půdu v restituci zpátky. „A před několika lety se mě kamarád zeptal, jestli bych nechtěl provozovat pivovar,“ popisuje Aleš Lípa, jak se zrodila myšlenka na vlastní podnik.

I když má Podřipský rodinný minipivovar v logu rok 2013, vařit se tu začalo až před třemi lety. S rozjezdem a recepturami pomohl ostřílený sládek František Procházka, který strávil dlouhá léta třeba i v lounském pivovaru.

„Začali jsme jedenáctkou, pak jsme přidali desítku,“ vzpomíná Lípa. Postupně přibyla i svrchně kvašená piva, včetně pšeničného speciálu. Hlavním sládkem je tu jeho zeť Jaroslav Veselý, Lípa si občas uvaří pouze spodně kvašenou jedenáctku.

V restituci sice získal zpátky i chmelnici, pro niž postavil novou sušičku, jenže chmel už několik let nepěstuje. Lípovou vizí ale je, že se k výsadbě v budoucnu vrátí a začne vařit z vlastních šišek.

A i když Aleš Lípa původně plánoval, že pivovarnictví bude pouze doplňkem k zemědělství, v současnosti je to prý tak, že díky výdělkům z piva se může starat i o hospodářství.

Jako lounský ležák

V malé pivovarské restauraci jsme jako první vyzkoušeli jedenáctistupňový světlý ležák (0,5 litru za 28 korun) se 4,5 procenta alkoholu. Aleš Lípa upozorňuje, že přesně takhle díky Procházkově receptuře chutnal lounský ležák v 70. letech.

Hned v půvabné vůni je znát, že ve Ctiněvsi sladem nešetří. A pivo skutečně připomíná „starou školu“ v poměrně výrazném řízu a pronikavé hořkosti.

Jedenáctka působí plným dojmem a korunuje ji velmi dobrá pitelnost.

Neodolali jsme ani svrchně kvašenému speciálu DIPA (Double IPA). Tahle sedmnáctka nebyla na čepu, a tak jsme ji otestovali z PET lahve (1,5 litru za 133 korun).

V ostré vůni ucítí piják byliny a citrusy, pelyňkové odéry se pak projevují i v chuti.

Hořkost je velmi výrazná, ovšem jako by se držela na uzdě a není nijak přehnaná.

I když je DIPA velmi silné pivo, zdobí jej vynikající pitelnost a za večer - třeba na pivovarské terase - se jich dá vypít několik.

bitcoin_skoleni

Podřipský rodinný minipivovar Ctiněves 1 SLÁDEK: Aleš Lípa, Jaroslav Veselý NABÍDKA: spodně + svrchně kvašená piva CO DOPORUČUJEME: světlý ležák 11° připomínající „starou školu“ OTEVŘENO: ve všední dny odpoledne, o víkendech od 11.00 hodin

O autorovi| Ondřej Stratilík, stratilik@mf.cz

  • Našli jste v článku chybu?