Z bývalých regionálních distributorů odešlo 1512 zaměstnanců
Manažeři firmy ČEZ mohou začít slavit. Společnost takřka o rok dříve oproti původním plánům ukončila klíčový projekt Vize 2008. V jeho rámci změnila svoji strukturu na holding. Skončil projekt, který co do velikosti neměl doposud v České republice obdoby. Miliardový majetek pěti regionálních distribučních firem ovládaných ČEZ se rozdělil mezi deset nově vzniklých subjektů.
Miliardové úspory.
Již nyní je jasné, že projekt Vize 2008 ušetřil energetické skupině miliardy korun a značné úspory budou následovat i v dalších letech. „Čistá úspora od roku 2004 včetně loňska činí zhruba tři miliardy korun,“ tvrdí ředitel divize distribuce a člen představenstva ČEZ Tomáš Pleskač. Právě on má zdárný průběh projektu ve firmě na starost. A jak Pleskač dodává, v letošním roce dosáhnou úspory dalších 1,7 miliardy korun. ČEZ počítá ušetřené peníze tak, že aktuální ekonomické výsledky porovnává s těmi, které dosáhlo společně pět regionálních distribučních společností v roce 2003. „I letos se ještě uskuteční nějaké změny, takže přínos projektu Vize 2008, respektive jeho každoroční úspora, počínaje příštím rokem dosáhne částky 2,8 miliardy korun,“ odhaduje Pleskač.
Bez demonstrací.
O co vlastně v projektu Vize 2008 šlo? ČEZ vyhlásil projekt v roce 2004. Za klíčové označila firma splnění pěti úkolů. Prvním bylo přeměnit uspořádání ČEZ na holding, tedy integrovat do skupiny pět regionálních distribučních společností. Současně s tím bylo nutné splnit i podmínky unbundlingu, tedy právně oddělit obchod s elektřinou od její distribuce. Oba cíle ČEZ splnil, podmínky unbundlingu dokonce již k 1. lednu 2006, tedy o rok dříve. „Dalším úkolem byla eliminace rizik a dosažení sociálního smíru v rámci celé transformace. Osobně právě tuto část projektu považuji za nedoceněnou, protože jsme propustili 1512 lidí z necelých osmi tisíc zaměstnanců v regionálních distribučních firmách. Bez demonstrací, stávkových pohotovostí, propíchaných gum u automobilů a podobně,“ tvrdí Pleskač. Dalším cílem bylo zlepšení fungování skupiny a synergie. „Vše je splněno, poslední úkol, který běží dál, je zavádění nejlepších praxí, což je plně v odpovědnosti jednotlivých firem, které patří do Skupiny ČEZ,“ dodal Pleskač.
Konec převodů.
Projekt Vize 2008 však zřejmě mohl skončit ještě o několik měsíců dříve. Vše zbrzdilo soudní zablokování majetku společnosti Severočeská energetika (SČE). „Nyní je konečně uvolněn a můžeme ukončit vklady částí této společnosti do nově vzniklých firem ČEZ Distribuční služby, ČEZ Správa majetku a ČEZ Obnovitelné zdroje,“ odhalil další plány Pleskač. Soud takřka na rok zablokoval majetek Severočeské energetiky kvůli sporu s majitelem malé vodní elektrárny (viz Vodní brzda). Zásadní je převod části SČE do ČEZ Distribuční služby, který se uskuteční k 1. květnu letošního roku. Hodnota převáděného majetku je v porovnání se jměním Skupiny ČEZ takřka zanedbatelná, v řádech stovek milionů korun. Mnohem významnější je však přechod takřka čtyř set zaměstnanců ze Severočeské energetiky do nové společnosti ČEZ Distribuční služby. Ta je co do počtu zaměstnanců největší firmou, která v rámci projektu Vize 2008 vznikne, cílový stav je zhruba 2200 lidí.
Konec velké pětky.
ČEZ v rámci projektu založil deset nových firem, vždy po dvou v Děčíně, Plzni, Praze, Hradci Králové a Ostravě (Viz Deset nových firem), na které převedl části činností a majetku z pěti ovládaných regionálních distribučních firem. „Díky tomu se nám podařilo dosáhnout významných úspor, i proto, že některé věci již neděláme pětkrát jako dříve, ale z jednoho místa pro celou skupinu.V každé činnosti proto dosahujeme vyšší efektivity. Třeba při nákupu materiálů a služeb úspory dosahují desítek procent,“ konstatoval Pleskač. Pět původních regionálních firem, tedy Západočeskou, Středočeskou, Severočeskou, Východočeskou a Severomoravskou energetiku čeká zánik. Až ČEZ dokončí přesuny majetku Severočeské energetiky na nové firmy skupiny, zůstane v každé z těchto společností v průměru deset zaměstnanců. Cíl budou mít jediný: ukončit jejich právní existenci. „K výmazu distribuček z obchodního rejstříku dojde ještě v letošním roce, nástupnictví bude na mateřské akciové společnosti ČEZ,“ osvětlil další kroky Pleskač.
Blíž k západu.
Vedení ČEZ již další podobný program, jako byla Vize 2008, nechystá. „Součástí nové strategické iniciativy, kterou jsme vyhlásili před několika týdny v bulharské Varně, je trvalé zlepšování výkonnosti. Nyní je posledním úkolem zavádění nejlepších praxí v jednotlivých činnostech ČEZ,“ tvrdí Pleskač. Co to znamená? Firma chce jednotlivé oblasti své působnosti dle předem určených kritérií porovnat se světovými firmami, které v dané oblasti dosahují nejlepších výsledků. Poté i za pomoci poradců rozhodnout, jaká opatření zavést, aby se podařilo dosáhnout podobných úspěchů jako u konkurence. Dosažení těchto cílů bude v drtivé většině na šéfech jednotlivých firem ze skupiny. Top management ČEZ bude na jejich plnění jen dohlížet. Elektrárenská firma tvrdí, že v některých ukazatelích se již světové konkurenci přiblížila. Především v technických ukazatelích. „Víme, že někde máme co dohánět, musíme se především zlepšit při obsluze zákazníků, a to co do kvantity i kvality. Tedy s menším množstvím zaměstnanců obsloužit více klientů,“ nastínil další vývoj šéf divize distribuce. V praxi to znamená jediné - ČEZ bude pokračovat v propouštění nadbytečných zaměstnanců. Žádné konkrétní číslo ale stanoveno nebylo.
Stejně za hranicemi.
Podobný projekt jako Vize 2008 spustil ČEZ i u akvírovaných firem v zahraničí. U svých regionálních distribučních firem v Bulharsku zahájil projekt s názvem Obšča Viza. Další integraci rozjel i v Rumunsku a nově i v Polsku. Společnost navíc tvrdí, že velkou výhodou při integraci zahraničních akvizic jsou zkušenosti s obdobným procesem z České republiky. „Snažíme se maximálně využít zkušeností z domova s tím, že jsme připraveni přihlédnout k regionálním odlišnostem jak v Rumunsku a Bulharsku, tak i dalších zemích. Můžeme říci, koukněte se, jak jsme to udělali u nás v Česku, kolik lidí jsme museli propustit. Rozhodně je to lepší než vstup investora, který přijde do zahraničí a dělá nepopulární kousky, na které si doma netroufne, “ tvrdí Pleskač.
BOX
Vodní brzda
ČEZ zhruba rok nemohl volně nakládat s miliardovým majetkem Severočeské energetiky. Soud totiž kvůli stížnostem majitele malé vodní elektrárny v severních Čechách vydal předběžné opatření, které majetek firmy zablokovalo.
Stačilo málo. „Každý, kdo chce stavět nějaký menší energetický zdroj, třeba vodní elektrárnu, musí požádat místní distribuční společnost o vyjádření, zda je možné nový zdroj po jeho dokončení připojit do rozvodné sítě, v tomto případě to byla společnost Severočeská energetika,“ konstatoval mluvčí ČEZ Ladislav Kříž. Firma se sice vyjádřila, avšak s několika připomínkami. Mezitím ale pokračovala její transformace do skupiny ČEZ a SČE přišla o licenci na distribuci elektřiny. Ta přešla na společnost ČEZ Distribuce. „Majitel vodní elektrárny však i nadále trval na tom, i prostřednictvím svých právníků, aby mu vyjádření poskytla Severočeská energetika, i přes upozornění, že již nemá potřebnou licenci a takto může učinit pouze firma ČEZ Distribuce,“ vysvětluje Kříž. Obrátil se proto na soud, který vydal předběžné opatření a zablokoval majetek firmy takřka na rok. Zdroje z vedení energetické firmy upozornily, že majitel vodní elektrárny se tak snažil získat od ČEZ finanční kompenzaci výměnou za to, že odstoupí od zablokování majetku. Žádné odškodnění však nakonec nezískal. Soud předběžné opatření zrušil a ČEZ mohl začít s převodem majetku Severočeské energetiky.
Deset nových firem
Název firmy Sídlo Předmět činnosti
ČEZ Distribuce Děčín Správa, obnova a poskytování sítí
ČEZ Správa majetku Děčín Správa budov a vozového parku
ČEZ Zákaznické služby Plzeň Péče o zákazníky a provoz Call centra
ČEZData Plzeň Provoz a rozvoj aplikací, podpora uživatelů IT
ČEZ Prodej Praha Marketing, prodej elektřiny, péče o klíčové zákazníky
ČEZnet Praha Poskytování komplexních telekomunikačních služeb
ČEZ Měření Hradec Králové Elektroměrové služby, odečty elektroměrů
ČEZ Obnovitelné zdroje Hradec Králové Provoz, údržba a rozvoj obnovitelných zdrojů
ČEZ Distribuční služby Ostrava Poruchová služba, provoz a údržba sítě
ČEZ Logistika Ostrava Nákup distribučních materiálů a řízení skladových zásob
Pramen: ČEZ