Jen málokterá obec si může dovolit investovat desítky milionů do kanalizace a čističky jen z vlastního rozpočtu.
Navíc to ani není nutné, europrogram Životní prostředí rozdává peníze právě na tyto účely. Jen je třeba vědět, jak si o ně říci.
Příprava projektové žádosti připomíná procházku administrativním peklem, většinou se ale vyplácí. Operační program Životní prostředí není výjimkou. V rámci své první prioritní osy totiž obcím a městům nabízí prostředky právě na budování kanalizací, čistíren nebo úpraven vod.
„Smyslem je samozřejmě naplnit požadavky evropské směrnice 91/271/EHS, která platí pro obce nad dva tisíce obyvatel. A je tedy našim zájmem, aby peníze na tyto projekty tekly pokud možno bez problémů,“ zdůrazňuje Theodor Bernt z ministerstva životního prostředí.
Bohužel ani tak se radnice neobejdou bez dobře připravené a formálně bezchybné žádosti, pro jejíž vypracování je třeba respektovat základní pravidla konkrétních výzev. Ta jsou naštěstí poměrně jasná. Minimální dotace 500 tisíc korun, maximální výše není omezena. Počítá se s poměrně výraznou spoluúčastí žadatele, podle metodiky výpočtu až v řádu desítek procent. Výhodou těchto projektů je možnost započítat do způsobilých výdajů projektu i náklady na samotné zpracování žádosti nebo DPH. Na rozdíl od podnikatelských programů navíc obce získávají části dotace už během samotné výstavby, v měsíčních nebo čtvrtletních intervalech, nikoliv až po dokončení celé výstavby.
„Jde o poměrně jednoznačné projekty, u nichž není příliš šance k nějakému nepochopení nebo omylu. Problémem je hlavně čas. Vodohospodářské projekty jsou totiž z celého programu nejnáročnější na technické přílohy,“ varuje Jitka Bezchlebová z poradenské společnosti Raven EU Advisory.
Právě chybějící dokumenty jsou přitom nejčastější příčinou toho, že projekt nakonec vůbec není podán a musí si počkat na další výzvu. Startovat přípravy dva tři týdny před uzávěrkou programu je takřka jistá cesta k neúspěchu.
„Nejhorší je určitě skutečnost, že za zpracování žádosti a vyřízení všech potřebných podkladů může radnice vydat klidně stovky tisíc korun a v případě neúspěchu o ně prostě přijde,“ dodává ještě starosta Kamenice Tomáš Klásek, který zpracování projektové dokumentace svěřil profesionální poradenské firmě.
Podrobné informace k programu je možné získat na adrese www.opzp.cz.