Menu Zavřít

Drsnější než drsní chlapi

20. 1. 2006
Autor: Euro.cz

Nejextrémnější notebook na světě překvapuje solidním vybavením

Polní podmínky, řekněme v turecké polopoušti, dokážou spolehlivě poslat do horoucí sedmé džehenny každý přenosný počítač, na který se jen podíváte. Tedy až na stroj z provenience amerického Itronixu, GoBook třetí generace.
Počítač byl vyvinut pro potřeby americké armády a Itronix s ním dokázal uspět v testu s nicneříkajícím názvem MIL STD 810F. Pro bližší vysvětlení vyberu některé parametry zkoušky, kterou musel nebohý počítač projít. Například test sníženého atmosférického tlaku, kdy se v přetlakové komoře simulovalo prostředí ve výšce dvanácti kilometrů, posléze proběhl sestup na kilometrů pět a ověření funkčnosti přístroje. Nebo test mrazem o teplotě minus čtyřiceti stupňů Celsia po dobu jednoho dne a následnou kontrolou funkcí při nula stupních Celsia. Následovala zkouška zrychlení, praktikovaná působením několika G všemi myslitelnými směry, zakončená podchlazením počítače na minus deset stupňů a kropením ledovou vodou až do vytvoření jednolité vrstvy ledu. Po oschnutí následoval obligátní test funkčnosti. Nevídaných tortur, jimž byla obecně choulostivá výpočetní technika vystavena, Američané vymysleli ještě několik a jejich další popis přesahuje rámec tohoto textu. Nicméně pro obecnou představu vybrané názorné příklady postačí. GoBook III je ten nejextrémnější počítač na světě, určený pro práci v těch nejtěžších myslitelných podmínkách. Pokud máte pocit, že veškerá technika kolem vás nevydrží váš životní styl, tento počítač spolehlivě dokáže vaše názory opravit. Prostě bude schopen bez problémů pracovat v podmínkách, kdy vy již budete mít výrazné potíže se svými základními biologickými funkcemi.
Z velkého množství komunikačních technologií, jimiž je notebook vybaven, zmiňme hned zezačátku integrovaný modul GSM sítí. Určitě je to praktická věc, přestože hledat roamingového partnera uprostřed Afghánistánu, případně Iráku mohlo být pro americké speciální síly, kompletně vybavené těmito počítači, docela frustrující. Pokud selže roaming, k dispozici zůstává radiový modul, WiFi a pro bezdrátový přenos fotografických momentek ještě Bluetooth. Ani v případě, že se ztratíte mezi rozeklanými štíty exotických velehor, není nutno propadat panice. Z nesnází vás spolehlivě dostane modul satelitní navigace, interaktivně propojený s digitální mapou. Dostát všudypřítomným požadavkům utajení napomáhá takzvané Stealth tlačítko, které zcela odpojí veškeré komunikační kanály a notebook se tím elektronicky zneviditelní. S touto funkcí se spojuje i technologie podsvětlení displeje, která dokáže přizpůsobovat intenzitu obrazu dennímu světlu, případně nastavenému modu utajení. Displej sám je dotykový, na současné zvyklosti sice poněkud malý, ale kvalitní. Počítač je osazen jedním z nejvýkonnějších mobilních procesorů současnosti Pentiem M 745 a podporuje energii šetřící technologii Centrino. Spolu s rezervní baterií vydrží GoBook téměř osm hodin na jedno nabití, což je velmi slušný výkon. Dostatek operační paměti umožňuje pohodlnou práci s kancelářskými balíky i grafickými aplikacemi. Pevný disk, uložený v protinárazovém pouzdru, lze kdykoliv vyjmout ven. Přitom celý počítač váží pouhé necelé čtyři kilogramy, což by sice moderní notebooky okamžitě diskvalifikovalo, jenomže při použití všemožných výztuh a pancéřování je to hodnota více než přijatelná. A co jsou čtyři kilogramy pro uživatele z cílové skupiny potenciálních majitelů GoBooku, že ano.
Na celém stroji mě ale nejvíce překvapila absence kompromisů, jež jsem samozřejmě očekával. GoBook III se z hlediska výkonu může bez obav srovnávat s běžnými notebooky a uspěje. Navíc se nemusíte obávat polít jej kávou, shodit ze stolu nebo dát do rukou dětem. Spadne-li vám do bláta, v naprostém klidu jej pořádně vymácháte v potoce a počítač přežije. A mimochodem, věřte, že uchopit do rukou GoBook III a jen tak pro zábavu a s úsměvem jej ledabyle upustit z výšky jednoho metru a dvaceti centimetrů na beton je opravdu povznášející pocit.

Itronix GoBook III
procesor Intel Pentium M 745
paměť 512 MB DDR
pevný disk 40 GB
displej 12,1“ TFT XGA
grafická karta Ati Mobility Radeon 9000
komunikační rozhraní modem, LAN, GPRS, CRMA, EDGE, WiFi, BlueTooth, GPS
cena (v přepočtu) 127 000 Kč s DPH

klady
+ nezničitelnost
+ výkon
+ kapacita baterie
+ výbava

MM25_AI

zápory
- cena
- menší pevný disk

  • Našli jste v článku chybu?