V závažné bytové nouzi se vloni v Česku nacházelo 54 tisíc domácností. To znamená 83 tisíc osob, z nichž je téměř čtvrtina nezletilých, uvedla Platforma pro sociální bydlení. Ta spolu s organizací Lumos půl roku mapovala, kolik lidí v Česku žije v nevyhovujících podmínkách - jen na ubytovnách jde o 17 900 domácností a úplně bez střechy je potom 16 600 domácností.
Alarmující je, že v bytové nouzi právě teď vyrůstá 20 tisíc dětí, strmě stoupá (o 70 procent za poslední tři roky) i počet seniorů na ubytovnách, jak vyplývá z první Zprávy o vyloučení z bydlení, kterou chce Platforma každý rok aktualizovat.
Jak by měla česká vláda řešit bytovou krizi?
Sběr dat také ukázal, že ani obce samotné, které by se měly o lidi v bytové nouzi starat, nemají jejich evidenci. „Data ukazují, že dvě třetiny obcí s největší koncentrací bytové nouze rodin prakticky neposkytují sociální byty,“ doplňuje analytik organizace Lumos Jan Klusáček.
Polovina domácností, která je u nás vyloučena z normálního bydlení, žije na území pouhých 14 obcí s rozšířenou působností. Zvláště tyto obce si s řešením situace poradí samy jen stěží. Jedná se například o Prahu (9810 domácností), Ostravu (4230), Brno (1990), Olomouc (1060) a Ústí nad Labem (1080).
Důsledkem toho, že stát nedokázal přijmout zákon o sociálním bydlení, který by nastavil pravidla a dal obcím povinnosti, ale i nástroje, aby mohly problém řešit, je určité vzduchoprázdno a onen medializovaný obchod s chudobou. Politika sociálního bydlení se zredukovala především na poskytování příplatku a doplatku na bydlení a současný program Výstavba, který spouští ministerstvo pro místní rozvoj, zákon nenahradí. Šéfka rozvoje Kateřina Dostálová (ANO) se nicméně nebrání vzniku poslanecké iniciativy, která by mohla zákon připravit.
V bludném kruhu chudoby. V Česku přibývá kočovníků
Čtěte také: