Menu Zavřít

Druhá míza gumárenského krále. Šlemr skupuje minerální vody

15. 2. 2017
Autor: Profimedia.cz

Po úspěšném prodeji svého kaučukového impéria chce podnikatel Oldřich Šlemr nabyté jmění rozmnožovat v nápojovém byznysu. Miliardář založil finanční skupinu, která po boku Kofoly vzala útokem trh s minerálními vodami. Nejnovější kořist pochází ze Slovenska.

Český byznysmen majetkově vstoupil do největší slovenské sítě nealkoholických nápojů Water Holding. Ve firmě ovládá od konce loňského roku 40 procent akcií. Zbytek si ponechal známý slovenský podnikatel Ján Sabol.

Šlemrova skupina R2G se takto dostala k značkám Budiš, Fatra, Gemerka, Šofocola, Zlatá studna a dalším více než 30 brandům. O akvizici měla původně zájem rodina Samarasových a jejich firma Kofola. Společnost by však v případě odkoupení Water Holdingu obsadila až čtvrtinu slovenského trhu s nealko nápoji. Od slovenského antimonopolního úřadu tak Kofola dostala stopku.

Vyjednávaní o koupi se však Samarasovi vzdali celkem ochotně. Proslýchá se totiž, že právě R2G bude novým partnerem Kofoly ve snaze porazit regionální konkurenci. Tam, kde úřady nedovolí expanzi Kofoly, jednoduše převezme aktivity R2G. Tomuto scénáři nasvědčuje rychlá dohoda Water Holdingu s R2G po odstoupení Kofoly ze hry a společné rozvojové plány firem, které podle slovenského týdeníku Trend kopírují to, co se Sabolem rýsoval Samaras.

Na realizaci těchto plánů má navíc R2G více než dost prostředků. Šlemr si nedávno připsal jednu z největších soukromých průmyslových transakcí. Díky prodeji Českého gumárenského holdingu se zařadil mezi nejbohatší Čechy. Společně se svým partnerem Tomášem Němcem ho prodal švédské společnosti Trelleborg za 31,4 miliardy korun.

Čtěte o dalším miliardáři v minerálním rybníku:

Krúpova Arca kupuje Korunní. Stává se dvojkou trhu

 Pavol Krúpa, slovenský miliardář, zakladatel a většinový vlastník společnosti Arca Capital

Obchod z listopadu 2015 byl schválen antimonopolními úřady teprve v loni v létě. Za kořeny Šlemrova bohatství se ovšem nutno poohlédnout několik let do minulosti. Příběh budování gumárenského impéria začal ještě před revoluci, kdy se Šlemr potkal s Němcem na Vysoké škole chemicko-technologické v Praze.

První výdělky podle svých slov udělali ještě na dovozu kosmetiky z Německa. Po roce 1989 pak manažeři položili základní kámen příštího jmění, když se zapojili do privatizace společnosti Mitas. Česká gumárenská, kterou kontrolovali, získala s výrobcem zemědělských pneumatik také pobočku v Hannoveru. Ta přinášela na tehdejší dobu nezvyklé možnosti k zahraniční expanzi.

Kluci ze školy

Během dvacetileté historie gumárenského impéria bylo jeho největší kontroverzí propojení firmy Mitas a exministra financí Miroslava Kalouska. Ten pracoval v Mitas Praha jako technolog a vedoucí investičního útvaru. Česká gumárenská později podpořila prezidentskou kampaň Karla Schwarzenberga.

„Jsou to kluci, se kterými jsem začínal v Mitasu po škole. To, že si vzpomněli na starého kolegu, se kterým se tu a tam vídají, a rozhodli se podpořit jeho stranu, beru jako projev mimořádné kolegiální solidarity mezi námi, starými gumaři,“ reagoval na kritiku podpory tehdejšího stranického šéfa Miroslav Kalousek.

Důležitým milníkem pro Českou gumárenskou bylo spojení s M-Hodingem. Společná akciovka S.K.I. Trust měla už v roce 1997 základní kapitál 6,3 miliardy korun, a tak si troufala na rozsáhlý rozvoj. Během několika let tato skupina takřka zcela ovládla český gumárenský průmysl. Podílníci z S.K.I. Trust postupně couvali, až v roce 2007 firma zůstala zcela v rukou Šlemra s Němcem.

15 miliard pro každého

Loňský prodej ČGS Holdingu Švédům přinesl kapitál pro další rozvoj aktivit podnikatelů. Spolumajitelé impéria si podle odhadů po odečtení úvěrů a daně přišli každý na 15 miliard korun, což je podle žebříčku Euro Top Miliardáři řadí na sdílené 20. místo mezi nejbohatšími lidmi v Česku.

Tento kapitál teď proudí žílami nově založené finanční skupiny R2G do projektů, které mají zaručit méně dynamické, ale dlouhodobé zhodnocování. Do čela Šlemrovy společnosti se postavil Michal Smrek - známý advokát a partner White & Case. Podílel se například na prodeji menšinového podílu T-Mobile a radil i PPF s prodejem Generali.

Do křesla poradce zasedl Jakub Dyba, který již v minulosti dělal hlavního poradce České gumárenské. Právě Dyba je klíčovou postavou při vstupu do Water Holdingu. Další důležitou personální posilou je Daniel Heler, významný český bankéř, který přes patnáct let stál ve vedení České spořitelny.

Tým finančníků se zajímal třeba o středoevropskou část aktiv pivovaru SABMiller v čele s Plzeňským Prazdrojem, kterou nakonec ovládla za 200 miliard korun japonská Asahi. Až poté vkročila R2G do nealkoholického segmentu. Po slovenské akvizici se netají dalšími plány rozvoje, které by měly kopírovat plány Kofoly. Podle náznaků finančníků bude jejich záměrem zejména zahraniční nákup. Doma toho už ostatně moc nezbylo.

MM25_AI

Čtěte také:

Pepsi se v Česku propadla do ztráty, hlavně kvůli investicím do marketingu

Kofola dokončila akvizici chorvatské minerálky Studenac

Kofole klesly tržby i zisk, v Polsku chystá velkou ofenzivu

 Kofola


  • Našli jste v článku chybu?