Čtvrteční debata prezidentských kandidátů Miloše Zemana a Jiřího Drahoše v České televizi se nesla v klidnějším duchu než jejich předchozí duel v televizi Prima. Odborníci vesměs míní, že televizní duel skončil remízou. Podle analýzy serveru Demagog.cz pronesl více nepravdivých výroků Zeman.
Od prezidentských kandidátů v České televizi překvapivé odpovědi většinou nezazněly. Drahoš se snažil poukazovat na Zemanovy chyby z minulosti, mluvil o éře opoziční smlouvy, spojení kmotrů s politikou a o „papaláštví na Hradě“. Současný prezident naopak zdůrazňoval politickou nezkušenost svého protivníka. „Politika je řemeslo, které se musí dlouho učit,“ podotkl. Drahoš ale později oponoval tvrzením, že není žádný politický nováček a Zemanovu politickou zkušenost by mít nechtěl.
Miloš Zeman a Jiří Drahoš se v debatě přenášené z dvorany pražského Rudolfina neshodli například v pohledu na aspekty všeobecného referenda nebo na situaci na Krymu. Oba ale svorně uvedli, že by nezastavili trestní stíhání premiéra Andreje Babiše (ANO), který čelí obvinění v případu Čapí hnízdo. Řeč se stočila také třeba na kontroverzní spolupracovníky obou kandidátů, konkrétně na Zemanova kancléře Vratislava Mynáře a Drahošova někdejšího šéfa kampaně Jakuba Kleindiensta.
Nejvyšší čas střídat. Čtěte komentář Pavla Párala
Drahoš byl oproti předchozímu duelu podle odborníků útočnější. Pokoušel se častěji brát slovo i oponovat Zemanovi, aktivnější byla i moderátorka. Zeman působil podle expertů seriózněji, občas se dostával do defenzivy a ke konci diskuse působil unaveně.
„Jiří Drahoš působil nesrovnatelně přesvědčivěji než v předešlé diskusi, což ale neznamená, že zapůsobil na voliče Miloše Zemana,“ ohodnotil druhý střet Zemana a Drahoše politolog Daniel Kunštát. „Neutrální, nerozhodnutý volič musel vidět, že Drahoš vystupoval jako mnohem důstojnější a svěží,“ poznamenal.
Podle Alžběty Králové z Institutu politického marketingu Drahoš v debatě obstál a poučil se z chyb, které provázely jeho vystoupení v úterní diskusi na TV Prima. „Drahoš svůj projev zjednodušil a podával ho mnohem srozumitelněji. Důležité je, že se mu podařilo narušit Zemanovu pozici nedostižného rétora, se kterým se nezkušený Drahoš nemůže měřit,“ uvedla.
Stávající prezident ve srovnání s předchozím duelem ubral na útočnosti. „Přizpůsobil se serióznímu stylu debaty a omezil agresivní výpady. Díky svým politickým zkušenostem dominoval v teoretických tématech,“ ohodnotila Zemanovo vystoupení Králová.
Koho volit ve druhém kole? Zde jsou názory Drahoše a Zemana na klíčová témata
Podle serveru Demagog.cz řekl Zeman 52 faktických výroků, z toho jich 14 server vyhodnotil jako nepravdu. Druhý kandidát Jiří Drahoš měl 38 faktických výroků, z toho tři nepravdivé.
Zeman nemluvil pravdu například když tvrdil, že jeho vláda neprojednávala v roce 1999 přijímání migrantů z Kosova. Nepravdivé byly podle serveru třeba i výroky o tom, že za pět let působení na Hradě nikomu neudělil abolici, nebo že twitterový účet prezidentova mluvčího Jiřího Ovčáčka je jeho soukromou záležitostí. Vedle 14 nepravd označil Demagog.cz pět Zemanových výroků za závádějící a osm se jich nepodařilo ověřit.
Drahoš se prý mýlil například v tvrzení, že vláda Miloše Zemana nabídla v roce 1999 muslimům z Kosova pět tisíc míst v České republice. “(Ministr zahraničí Jan) Kavan zde, ostatně stejně jako celá vláda, ovšem tento počet nenabídl. Pouze mluvil, že tento počet nejde vyloučit, dodal, že je to předčasné. V Kavanově prohlášení šlo o horní variantu, konkrétně mluvil o možném rozsahu v řádu dva až pět tisíc,“ uvedl server. Pět Drahošových výroků se mu nepodařilo ověřit.
O volbě prezidenta čtěte více v rubrice Prezidentské volby 2018: