Komise pro mýto zřízená ministrem dopravy Danem Ťokem v brzké době sdělí resortnímu šéfovi to, co už dlouho ví i průměrný novinář, který kdy zavadil o téma mýto. Po měsíci komisařům nezbude nic jiného než konstatovat, že je celkem zbytečné, aby se dál scházeli. Tendr na mýtný systém totiž nabral za Ťokových předchůdců takové zpoždění, že je už nelze dohonit, i kdyby někdo v celé slavné komisi mýtu opravdu rozuměl. Vítěz tendru má naskočit do ostrého provozu v roce 2017, ideálně ale potřebuje na přípravu a odzkoušení systému rok. To znamená, že by nejdéle letos na jaře měl být vypsán tendr, jehož zadání stát dosud nezná. Vymyslet jej měl projektový manažer, jenže ten to za politiky nikdy nemohl udělat. Nehledě na to, že uchazeči o tuto roli byli povětšinou infiltrováni těmi, kteří by rádi firmě Kapsch přebrali kšeft.
Radovat se ze schopnosti státu zfušovat nejen stavbu silnic, ale i vybírání poplatků za jejich užívání se nakonec bude právě jen rakouský přítel.
Policejní pikola Vypadá to jako policejní honička ze staré grotesky. Ministr vnitra Milan Chovanec má potíž se šéfem policejní akademie Josefem Salačem, protože si stěžoval, že je jeho škola šikanovaná a fízlovaná. Oba muži se tedy rozhodli, že se potkají, a dopadlo to takhle: Třiadvacátého ledna ministr svolal schůzku, měla proběhnout 30. ledna. Hodinu před začátkem ale vedení školy svoji účast zrušilo. Třetího února ministr požádal o další setkání, nedostal odpověď. Pak přišel šestý únor. To už rektor pozval ministra sám, schůzka měla proběhnout minulý týden v pátek třináctého února. Ve čtvrtek ale vzkázal pro změnu ministr Chovanec, že už se zase sejít nechce. Palubní deník oceňuje spolupráci ministra a jeho podřízených. Jsou to očividně schopní lidé, kteří dokážou operativně reagovat na každou situaci.
ANO uklízí estébáky Nic nepobaví tak jako čtení v radničních plátcích městských částí, které ovládla nová politická reprezentace. Zdá se, že někdy starostové a místostarostové ani nevědí, za jakou stranu byli zvoleni. Příkladem může být zástupce starosty Prahy 8 Matěj Fichtner, zvolený za hnutí ANO. Na rozkošnou otázku v městském plátku „Jaký smysl má personální čistka na ÚMČ Praha 8?“ odpověděl, že jeden z vyhozených úředníků nesplňoval zákonné předpoklady, protože byl příslušníkem StB. Další „estébák“ zatím ve funkci zůstává, protože je momentálně ve výkonu trestu (před revolucí zmlátil disidenta Petra Placáka) a radnice zjišťuje, do jaké věznice mu má doručovat písemnosti. Nějak se to tu těmi estébáky hemží.
Rozbitá výkladní skříň V podpalubí ministerstva financí si zlovolné lodní krysy poslední dobou švitoří, že to s výkladní skříní ministra financí Babiše, online registrací tržeb, která má přinášet nějakých třicet miliard korun ročně, nevypadá nejlépe. Povinnost registrovat každý nákup online na finančním úřadu vyžaduje IT systém a s jeho budováním se stále ještě nezačalo. Jeho fungování od 1. ledna příštího roku se tak stává námětem pro pohádkáře. Systém měla budovat IT složka Státní tiskárny cenin, ale v poslední době se spekuluje, že ministr financí odpovědnost přehodí na Generální ředitelství cel. Chybí nejen zákon, ale i jasné zadání pro dodavatele. Je tak téměř jisté, že systém nebude koncem roku ve stavu schopném spolehlivého provozu, ani pokud se Babiš dalšími triky vyhne nutnosti zadat dodávky potřebné pro budování systému veřejným tendrem.