Průmyslová výroba v Česku v říjnu po zářijovém poklesu vzrostla meziročně o 6,7 procenta bez očištění o sezonní vlivy. Je to druhý nejlepší výsledek v letošním roce. Údaje zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).
K růstu nejvíc přispěla výroba motorových vozidel, kovových konstrukcí a elektrických zařízení. Letošní říjen měl ve srovnání se stejným měsícem loňského roku o jeden pracovní den více. Po očištění o tento vliv průmyslová produkce meziročně vzrostla o 3,3 procenta.
Opravdovým překvapením je podle analytika Generali Investments Radomíra Jáče silný růst nových zakázek, zejména těch exportních. Je ale otázkou, nakolik je počátkem lepšího trendu a nakolik jde spíše o jednorázovou či přechodnou záležitost, dodal.
Hodnota nových zakázek se v říjnu meziročně zvýšila o 12,3 procenta. Nové zakázky ze zahraničí se zvýšily o 14,2 procenta, tuzemské zakázky vzrostly o 8,1 procenta. Zakázky přibyly zejména výrobcům aut a přívěsů i producentům elektronických a optických přístrojů a počítačů. Nové zakázky klesly pouze výrobcům oděvů.
„Vypadá, že se průmysl oklepal z předchozího útlumu způsobeného zaváděním nových regulací v automobilovém průmyslu, které výrazně rozhodily letní a podzimní čísla produkce i prodejů nových osobních aut,“ doplnil analytik analytik ČSOB Petr Dufek. Výroba automobilů se totiž opět stala lídrem výroby a vlastně i nových objednávek, které naznačují, že dech našemu největšímu odvětví zatím ještě rozhodně nedochází. Velmi dobře si vedla výroba kovových výrobků a elektrických strojů a zařízení.
Průmyslová výroba:
source: tradingeconomics.com
Přestože i nové zakázky se odrazily k nejvyššímu růstu za poslední rok a půl, další okolnosti naznačují, že říjnový silný růst produkce byl spíše ojedinělý a stěží v nejbližší době opakovatelný, míní analytik UniCredit Bank Patrik Rožumberský. Český průmysl podle něj zcela jistě čeká nelehké období. Ze strany poptávky ho bude svazovat zpomalování globální obchodu, nižší poptávka po autech v Evropě a případně i rizika tvrdého brexitu či cel na dovoz aut do USA. Na straně nabídky bude aktivitu průmyslových firem brzdit nedostatek pracovní síly, prudce rostoucí mzdy a zdražující úvěry, podotkl.
Na říjnovém růstu českého průmyslu se podílela téměř všechna odvětví. „Nejvíce k tomu přispěla výroba motorových vozidel, která po dvou měsících poklesu vzrostla o 8,4 procenta,“ uvedla vedoucí oddělení statistiky průmyslu ČSÚ Iveta Danišová. Dařilo se také firmám, které vyrábějí kovové konstrukce a kovodělné výrobky. V této oblasti ČSÚ zaznamenal růst o 9,4 procenta. Výroba elektrických zařízení posílila o 7,5 procenta.
Naopak meziroční pokles vykázala produkce těžby a dobývání, a to o 3,1 procenta. Klesla také výroba chemických látek a přípravků (o 1,5 procenta) a oděvů (o 5,1 procenta).
Tržby z průmyslové činnosti se v říjnu zvýšily o 9,6 procenta ve srovnání se stejným měsícem loňského roku. Stoupl i průměrný počet zaměstnanců v průmyslových podnicích s 50 a více pracovníky, a to o 0,7 procenta. Průměrná hrubá mzda zaměstnanců v průmyslu vzrostla meziročně o 8,4 procenta na 33 835 korun měsíčně.
Dále čtěte: