Menu Zavřít

Duální burza

17. 6. 2005
Autor: Euro.cz

Lauderova propagace trhu příliš nepomůže

Rčení o tom, že do stejné řeky se nevstupuje dvakrát, popřela americká společnost Central European Media Enterprises před nedávnem, když znovu kapitálově ovládla televizi Nova. Nyní se rozhodla udělat další krok a emitovat své akcie, se kterými se již obchoduje na americkém trhu Nasdaq, i na pražské burze. Neuvede však novou emisi, jejímž prostřednictvím by mohla získat peníze například na rozvoj či zaplacení závazků, rozhodla se pro duální listing, souběžné obchodování akcií na více burzách. Praha jistě ocení přítomnost další firmy ve SPAD, otázkou však je, jaký přínos bude nová emise mít. Duální listing sice všichni vítají, příliš velký jásot však taková kotace nevyvolá. Investoři i obchodníci by raději viděli IPO Transgasu či České pošty. Po Zentivě ale kde nic, tu nic.

Duál je také dobrý.

„Duální listing je ekonomický příjem pro obchodníky, kteří vydělají na poplatcích za obchody. Je to rovněž signál pro firmy, které stále váhají,“ uvedl k přínosu kotace generální ředitel pražské burzy Petr Koblic. CME má většinu obchodů ve střední a východní Evropě, proto je uvedení jejích akcií na některý z místních trhů logický. Jakoukoli zprávu například o vývoji reklamního trhu v ČR či rozmachu digitálního vysílání lépe vstřebají a vyhodnotí analytici tuzemští než američtí. Akcie CME si investoři mohou koupit na Nasdaqu, ale v americkém pojetí se jedná o nepříliš významnou firmu, takže jí tam nikdo nevěnuje příliš pozornosti. K mání je navíc pouze v dolarech, zatímco na českém trhu si lokální retailoví investoři budou moci tyto akcie koupit v korunách. Do svých portfolií je rovněž mohou zahrnout fondy, které se zabývají investováním pouze v emerging markets a v USA neinvestují. Brokeři se domnívají, že poptávka bude silná. V Česku je tak málo emisí, že po každé nové investoři rádi sáhnou. Jedním z problémů by však mohlo být opomenutí CME, která ve svém již dříve zveřejněném americkém prospektu ponechala větu, že plánuje vstup na pražský trh. Někteří investoři začali její akcie nakupovat s předstihem a cena vzrostla. V současné době se pohybuje okolo 46 dolarů, což se zdá mnohým tuzemským brokerům moc. „CME je nyní dost drahá, proto počáteční zájem investorů nebude příliš velký. Důležité také bude oznámení firmy, zda hodlá v budoucnu vyplácet dividendy,“ uvedl analytik Wood & Co. Tibor Bokor.

Nutná propagace.

Hlavní důvod uvedení akcií CME v Praze však není ekonomický, tím je propagace firmy. Nepříliš dobrou image CME jakožto společnosti, které čeští daňoví poplatníci zaplatili deset miliard korun, mohou vylepšit mediální kampaně. Levnější a mnohdy efektivnější jsou pozitivní články v tisku. Pokud se akcii bude dařit a investoři o ni budou mít zájem, negativní vyznění zpráv se nedá očekávat. Navíc CME svým krokem demonstruje příslušnost k České republice a tuzemské ekonomice. Kdo si dnes vzpomene, že Zentiva je nizozemská firma.

Bez sponzora.

Na burze stále ještě nezapadla myšlenka přivést na český trh takzvanou nesponzorovanou emisi akcií, obdobu duálního listingu. Rozdíl spočívá v tom, že u běžného duálního listingu firmu na trhu přivede banka či brokerská společnost, která ji přesvědčí, že má smysl na pražské burze být. Nesponzorovanou emisi si burza přivede sama, souhlas dané firmy není nutný. Tím však připraví o možné provize z uvedení na trh takzvaného „kotačního agenta“, zprostředkovatele. „Je pravda, že přijdou o provize. Ale některé ze zahraničních firem přesvědčujeme již několik let a bez úspěchu. Na provizích z obchodů by brokeři za takovou dobu vydělali mnohem více, než činí provize zprostředkovatele,“ řekl týdeníku EURO generální ředitel pražské burzy Petr Koblic. Seznam firem, které připadají v úvahu jak pro duální kotaci, tak eventuální nesponzorovanou emisi, by mohl být dlouhý. Namátkou lze jmenovat T-Mobile, Glaverbel, RWE, E.on, Volkswagen, SAB, Interbrew, KBC, Nestle, Danone, Siemens, Skanska, PKN Orlen… Například vedení Skansky o tom jednalo již několikrát a úspěch této firmy na burze, byť formou duální kotace, by byl mnohem větší než Orca, a pravděpodobně i CME.

Trh je připraven Ředitel kapitálových obchodů České spořitelny Jan Brabec se domnívá, že šance CME na pražském trhu jsou značné.

EURO: ČS jako kotační agent uvádí na pražský kapitálový trh duální emisi akcií CME. Jaký bude podle vašeho názoru o akcie zájem? Ze dvou nových titulů, které se na burze objevily, se z hlediska zájmu investorů vede dobře pouze Zentivě, Orco se ocitlo na okraji pozornosti. BRABEC: Pražský trh v současné době přijme jakoukoli emisi od rozumného emitenta velice dobře. Nejedná se pouze o akcie, pozorujeme to i u dluhopisů. Je obrovský hlad po čemkoli, co se dá koupit v korunách. Možností je málo. Na konci června tady bude devět akcií, u kterých máte jistotu, že jsou likvidní a že je prodáte. O CME bude určitě větší zájem, než je nyní o Orco. Denní objem obchodů s CME na Nasdaq dosahuje 250 tisíc kusů akcií, očekáváme, že v Praze se bude obchodovat přibližně s deseti procenty, tedy 25 tisíci akcií denně.

EURO: Ohrozil duální listing CME fakt, že ponechala ve svém americkém prospektu informaci o plánovaném vstupu na pražský trh? BRABEC: Báli jsme se toho, ale nemělo to žádný negativní vliv.

EURO: Banky ani brokeři, kteří vyjednávají s firmami o jejich uvedení na pražskou burzu, nejsou zatím příliš úspěšní. Proč? BRABEC: Nevím jak ostatní banky či brokeři, ale Česká spořitelna přivádí již třetí akcii. Nicméně rozdělil bych to na dvě kategorie. Jednou jsou duální listingy, druhou IPO a SPO (primární či dodatečná emise akcií). Nemyslím si, že zájem o burzu není. Problém je v tom, jak vysvětlit firmám, jež mají zájem o IPO, že jim nehrozí převzetí nějakou velkou finanční skupinou. Přesvědčit je, že když odkryjí část svých financí, neznamená to pro ně hrozbu, ale transparentnost. České firmy však stále své výsledky nerady ukazují na veřejnosti. Dnes je zde deset až patnáct společností ze segmentu jedna až dvě miliardy korun obratu, které expandují a potřebují zdroje.

EURO:V současné době prý připravujete pro český trh další emisi. BRABEC: Když všechno dobře půjde, dojde k ní ještě letos. Je to firma, která působí v České republice, a jeden z hlavních důvodů, proč chce na trh, je demonstrovat příslušnost k českému trhu.

EURO: Jedná se o IPO či o další duální listing? BRABEC: Může to být oboje. Pracujeme na tom, aby to byl jak duální listing, tak SPO.

bitcoin_skoleni

EURO: O jak velkou společnost jde? BRABEC: To nemohu říct, v momentu, kdy bych to udělal, ohrozím celý obchod.

EURO: Můžete alespoň říct, v jaké je to fázi a jak velká by ta emise měla být? BRABEC: Lokální management se již rozhodl, ale k takovoému kroku je potřeba souhlas představenstva a v některých případech i dozorčích orgánů. K velikosti emise mohu pouze říct, že bude menší než Erste Bank (největší emise v Praze; pozn. red.).

  • Našli jste v článku chybu?