Menu Zavřít

Důchod nepřipadá v úvahu

2. 4. 2003
Autor: Euro.cz

Kanadský mistr světa a ministr se nevrátil do Čech vydělávat peníze

Ve dvaašedesáti letech byl jmenován předsedou Deloitte & Touche ve střední a východní Evropě, o deset let dříve pracoval jako ministr kanadské vlády a v první polovině šedesátých let předtím vyhrál se svou sestrou mistrovství světa v krasobruslení. Ač již dosáhl v životě mnoha úspěchů, stále hledí kupředu. „Člověk musí mít vždy nějaké cíle bez ohledu na to, kolik mu zrovna je,“ tvrdí Otto Jelinek. Konkrétně prý jde o využití příležitostí, které přinášejí změny v auditorském a poradenském byznysu a vývoj globální i místní ekonomiky. „Důchod nepřipadá v úvahu,“ usmívá se Jelinek, který navíc ke své pozici předsedy a výkonného ředitele D&T Česká republika řídí od ledna aktivity D&T v dalších patnácti zemích.

**Z ledu na ministerstvo.**

Do Kanady přišel Otto Jelinek v osmi letech s rodiči a dalšími čtyřmi sourozenci z komunistického Československa. V této hokejové zemi mohl mladý Otto naplno rozvinout své bruslařské umění, jehož základy si přivezl z vlasti. „Hrál jsem lední hokej a chodil se sestrou na krasobruslení. Trenéři mi však dali po čase na výběr. Oba sporty současně prý pořádně dělat nemohu. Rozhodl jsem se tedy pro krasobruslení,“ říká Jelínek, který získal dva tituly mistra světa, z toho jeden v Praze. Po otci mu bylo navíc předurčeno stát se podnikatelem. „Mým životním krédem je zdravá dávka rizika, a proto jsem se rozhodl, že půjdu vlastní cestou,“ komentuje Jelinek své rozhodování, zda se zapojit do obchodních aktivit svého otce. Díky dobrému jménu ve světě krasobruslení měl na důležitých místech dveře otevřené. Prostředky získané vystupováním v lední revue a prací pro firmu Metromedia investoval do vlastní společnosti, která se zabývala investicemi do pozemků.
Otto Jelinek byl v Kanadě známou osobností a čas od času se vyjadřoval k různým otázkám veřejného života. Jednoho dne ho proto pozval na večeři šéf Konzervativní strany a nabídl mu, aby kandidoval do kanadského parlamentu. „Po delším váhání a přesvědčování jsem nabídku přijal. Myslel jsem si, že stejně nebudu zvolen. Nakonec jsem ke svému překvapení zvítězil,“ popisuje Jelínek svůj vstup do politiky. V roce 1984 se navíc stal ministrem sportu odpovědným mimo jiné za přípravu olympijských her v Calgary. Ve funkci se často potkával s významnými představiteli světové ekonomiky a politiky. Jako služebník Jejího Veličenstva britské královny Alžběty II. ji mnohokrát doprovázel při nejrůznějších příležitostech a dodnes je členem královnina formálního poradního sboru. Když poprvé přiletěl Václav Havel jako prezident Československa na oficiální návštěvu Kanady a Spojených států, byl to právě Jelinek, který Havla přivítal jménem kanadské vlády.

Z Ottawy do Prahy.

Po listopadové revoluci se Otto Jelinek zúčastnil jako kanadský ministr financí několika obchodních misí do tehdejšího Československa. Při té poslední padlo rodinné rozhodnutí o dočasném přestěhování do Prahy. Ministerská kariéra se tak nachýlila ke konci. V roce 1993 rezignoval tehdejší kanadský premiér Mulroney a v této souvislosti se vedly široké spekulace, že jeho nástupcem bude právě Jelinek. „Velice jsem všechny překvapil, když jsem pak oznámil svůj úmysl z politiky odejít v momentu, kdy všichni čekali, že oznámím kandidaturu na šéfa strany,“ vzpomíná Jelínek.
Říká, že do Česka nepřijel vydělávat peníze, ale přispět svojí troškou ke zdárnému průběhu ekonomické transformace. „Chtěl jsem pomáhat zahraničním investorům, kteří měli zájem o Českou republiku. Věřím, že svojí prací jsem podpořil ekonomický rozvoj a sehrál tak svoji malou roli při porevolučních změnách,“ vysvětluje. Hodně tehdy spolupracoval se společností Deloitte & Touche a právě z ní přišla v roce 1996 nabídka vést aktivity firmy v Česku. Jako předseda české větve D&T například rozšířil působení kanceláře i do oblasti forenzních služeb, tedy oboru, se kterým se důkladně seznámil během svého působení v kanadské vládě. Pod jeho vedením kancelář rovněž zdvojnásobila počet zaměstnanců. Lidé z byznysu hodnotí Jelínkovy manažerské schopnosti velice vysoko. „Je to špičkový profesionál a brilantní marketer,“ říká o něm bankéř Radovan Vávra.

Doma na Vltavě.

Když se hraje hokejové utkání Česko - Kanada, fandí Jelinek na rozdíl od svých synů Česku. „Doma pro mě se ženou znamená v Praze,“ tvrdí. Návrat do Kanady Jelinek neplánuje. Je to prý natolik vyspělý stát, že by se tam nudil. „Mám rád možnosti a příležitosti, které mi Česko dává. Jsem přesvědčen, že tato země se jednou stane jakýmsi hospodářským klenotem Evropy, protože tu vidím velký potenciál,“ říká.
Za klíč k rozvoji i úspěchu považuje především lidi, proto považuje za velice důležité motivovat zaměstnance k tomu, aby přicházeli s nápady, návrhy a připomínkami. „S lidmi mluvím pořád stejně, bez ohledu na to, o koho jde. Více času pochopitelně trávím s kolegy v řídících pozicích,“ mluví Jelinek o vztazích se svými spolupracovníky, se kterými mluví česky. Přiznává, že ne všechny kolegy zná osobně. „Je nás totiž více než pět set. Snažím se však prosazovat politiku sbližování, a proto firma pořádá různé akce, při nichž se zaměstnanci neformálně setkávají. Často zveme i své klienty,“ upřesňuje.
V zasedací místnosti firmy visí fotografie z mnoha velkých společenských akcí, které D&T uspořádala. Při této příležitosti se v Jelinkovi nezapře bruslařský duch, a tak nejsou výjimkou akce, kdy si člověk může na recepci kromě dobrého jídla vyzkoušet i své umění na ledu. Jelinek sám ještě před několika týdny pravidelně hrával hokej se svým nejmladším synem a jeho kamarády. Syn však nyní odjel studovat do Kanady, a tak se musí Jelinek senior spokojit „pouze“ s lyžováním. „Původně plánovaný dvouletý pobyt v Praze se nám zkrátka trochu protáhl,“ říká s úsměvem. Kanada však na něj nezapoměla, což potvrzuje i kanadský student London School of Economics Johann Smula. „Má u nás dobrý kredit,“ říká.

FIN25

Nadále pohromadě.

Profese auditorů, účetních a konzultantů utrpěla v posledních letech velkou újmu na pověsti. „Na rozdíl od konkurence jsme se rozhodli, že tyto naše aktivity rozdělovat nebudeme,“ odpovídá Otto Jelinek na otázku, zda budou vyčleněny konzultantské služby do samostatné společnosti, jak se stalo u řady konkurenčních firem. Deloitte & Touche hodlá oddělovat aktivity s potenciálním střetem zájmů na úrovni své klientely. „Jednotná firma je silnější, ale v současné době musíme odlišovat klienty oddělení auditu od klientů ostatních oddělení. Konkurence se vzdala některých činností příliš rychle,“ je přesvědčen Otto Jelinek. „Jelinek z českého D&T udělal velmi silnou firmu, myslím si, že je to odborně i lidsky velice silný manažer,“ říká šéf Raiffeisenbank Kamil Ziegler.
D&T nyní prochází vnitřní restrukturalizací tak, aby nové uspořádání lépe vyhovovalo požadavkům klientů. Firma se bude například jasněji specializovat a nabízet množství služeb souvisejících se vstupem České republiky do Evropské unie. Šéfa české kanceláře však letos čekají i povinnosti spojené s nově získanou odpovědností. V práci tráví Jelinek stále mnoho času a jak podotýká, rozhodně se jeho pracovní den neomezuje na klasické „od deváté do páté“. „Když jsem odcházel z politiky, řekl jsem, že chci trávit více času se svou rodinou. To se mi nakonec příliš nepovedlo a synové mi to čas od času rádi připomenou,“ dodává Jelinek. Za své největší negativum považuje kromě nedostatku volného času fakt, že si vše bere příliš osobně. Rád by se řídil Kmotrovým „it’s not personal, it’s business”, avšak stále se mu to nedaří. „Není zrovna nejzdravější o všem pořád přemýšlet a rozebírat všemožné události v osobní rovině. Člověk pak občas nemůže klidně spát, protože si věci příliš bere,“ konstatuje Otto Jelinek.

  • Našli jste v článku chybu?