Důchodci si na důchody budou přispívat ze svých důchodů. Zní to možná divně, ale takový bude výsledek zamýšlené vládní důchodové reformy. Už nebude platit tradiční pojetí důchodového systému, kdy se důchody platily z toho, co vydělali lidé, kteří pracují.
Foto: Profimedia
Vláda hodlá v rámci důchodové reformy brát peníze na výplatu penzí i z výnosů daně z přidané hodnoty. Sloučí sazbu daně u naprosté většiny zboží a služeb na 20 procent a takto utržených zhruba 50 miliard použije na financování důchodů. Vtip je v tom, že DPH platí všichni, kteří něco kupují. Tedy i důchodci. Ti kvůli vyšší DPH na potraviny, léky a další zboží a služby odvedou každý měsíc státu v průměru o nějakých 350 korun více. Tuto částku jim má kompenzovat zvýšení důchodu. To však nic nezmění na faktu, že navíc zaplacené peníze si penzisté příští měsíc vyberou zpět, když jim přijde další důchod.
V Česku bylo na konci loňského roku 1,65 milionu starobních důchodců, kteří v průměru dostávali každý měsíc 10 123 korun. Zvýšením DPH důchodci přijdou měsíčně o zhruba 580 milionů korun. Přepočteno podle průměrné výše penze bude tato částka stačit na důchody pro 56 tisíc důchodců.
Ústředním heslem reformy má být posílení osobní odpovědnosti za životní úroveň ve stáří. Tu má upevňovat zejména soukromé spoření na penzi v důchodových fondech. Týkat se má především těch, kteří půjdou do penze až za 20, 30 či 40 let,
dušuje se vláda.
Jenže zvýšením DPH se tato osobní odpovědnost tak trochu přesune i na dnešní důchodce, kteří měli podle politiků zůstat reformou nedotčeni. Do důsledku vzato by totiž mohlo platit, že čím víc budou důchodci nakupovat jídlo či léky, tím víc státu na své důchody odvedou. Pak by se jim třeba snadněji argumentovalo, když budou chtít penze zvednout.