Menu Zavřít

Důchodová reforma: Nabízíme pružné řešení s minimálními riziky

6. 1. 2003
Autor: Euro.cz

Odborníci před neudržitelností stávajícího důchodového systému varují, občané ale reformu nijak zvlášť nevyžadují. Pro současnou vládu je jednodušší situaci neřešit. Levnou a účinnou metodu reformy nabízí Institut sociálních a ekonomických analýz (ISEA). Krátkodobě ještě systém vydrží, i když se zadlužení stále zvyšuje.

Odborníci před neudržitelností stávajícího důchodového systému varují, občané ale reformu nijak zvlášť nevyžadují. Pro současnou vládu je jednodušší situaci neřešit. Levnou a účinnou metodu reformy nabízí Institut sociálních a ekonomických analýz (ISEA).

Krátkodobě ještě systém vydrží, i když se zadlužení stále zvyšuje. Je to sice typický postoj „po nás potopa“, to ovšem není - obzvláště v politice - nic neobvyklého. Jeho příčinou možná není ani tak nezodpovědnost jako spíš nedostatek odvahy.

Co hovoří pro reformu

Především normální lidská odpovědnost. Jestliže bez reformy se důchodový systém stále více zadlužuje, je povinností odpovědných lidí něco s tím udělat - a kosmetické změny to nevyřeší. Navíc - čím později se začne, tím dražší reforma bude. Je třeba umožnit lidem spořit do fondů část pojistného - to sníží příjmy státního průběžného systému. Zároveň je ale třeba vyplácet dosavadní důchody v plné výši. Je tedy jasné, že se zvyšujícím se podílem důchodců se reforma prodražuje. ČR má navíc k dispozici novou metodu (tzv. metodu komplementární konverze) z dílny ISEA, která je z dosud použitých či navrhovaných nejlevnější - s perspektivou vyrovnání deficitu do 15 let. Navíc jsou jak občané, tak stát chráněni proti různým výkyvům a rizikům, protože metoda umožňuje korekci parametrů kdykoli v průběhu reformy. Nejde tedy - jako tomu bylo v Polsku a Maďarsku - o jednorázový nevratný krok, který (pokud se nepovede či špatně nastaví) může způsobit krizi, ale o pružný systém, který je možné přizpůsobovat skutečnému vývoji situace.

Změnit hospodaření fondů

Co se týče fondů, prvním krokem reformy musí být samozřejmě změna právního rámce, v němž působí, a to především regulačních a pojistných mechanizmů. Je to např. omezení použití výnosů na reklamu a provize, na druhé straně zase ale rozšíření příliš svázaných možností investování, které znemožňuje vyšší výnosy. U pojištění jsou nejrůznější možnosti, včetně toho, že se nový systém zavede na bázi dobrovolnosti. Nebo se zavede povinně, což by znamenalo rychlejší reformu, ale vznikne kromě soukromých i fond s plnou garancí státu atd.

Podstata reformy

Projekt důchodové reformy navržený týmem ISEA přichází s novou metodou uskutečnění důchodové reformy, která povede k odstranění deficitu a následně i ke snížení daňového zatížení a vyšším důchodům. Návrh přitom dbá na to, aby nijak nepoškodil stávající důchodce a aby nezvýšil zadlužení budoucích generací. Jádrem návrhu je postupný, nijak dramaticky rychlý, ale soustavný nárůst váhy fondovým způsobem financovaných důchodů. Při postupném narůstání váhy fondového pilíře však reforma dbá na to, aby celkový důchod, vyplácený jako kombinace průběžně a fondově financovaného důchodu, vždy zůstával na dnešní úrovni důchodů. Nikdo z budoucích důchodců by si tedy neměl pohoršit. Návrh reformy je zároveň vystaven tak, že nevyžaduje žádné nevratné kroky, které by znemožnily vrátit se zpět v případě, že by reforma nepřinášela požadované výsledky. To by mělo snížit obavy z nedostatečně promyšlené reformy, která by ohrozila příjmy budoucích důchodců.

bitcoin_skoleni

Obrácený postup

Návrh zároveň počítá s tím, že by náklady důchodové reformy neměly překračovat náklady nereformovaného systému, přičemž by se do budoucna měly snižovat. Dnešní stav veřejných rozpočtů v Česku nás však vede k velké opatrnosti v plánování budoucích výdajů. Z tohoto důvodu navrhujeme jako jednu z reformních variant myšlenku obrátit klasickou posloupnost a fondový systém začít zavádět ne u těch nejmladších, ale u ročníků, které mají nejblíže k důchodu. Tím, že do fondového systému začnou vstupovat nejdříve starší generace, získáme kontrolu nad dalším časováním reformy: nový systém lze rozšiřovat směrem k mladším ročníkům libovolně rychle, podle úspěšnosti reformy.

  • Našli jste v článku chybu?