Měli by příštího prezidenta volit všichni občané? Jan Kasal, poslanec KDU-ČSL ano Já jsem již dlouhodobě pro přímou volbu prezidenta. Z politických důvodů mne pro její podporu vede skutečnost, že nechci, aby se o příštím prezidentovi rozhodovalo v příšeří stranických sekretariátů.
Měli by příštího prezidenta volit všichni občané?
Jan Kasal, poslanec KDU-ČSL
ano
Já jsem již dlouhodobě pro přímou volbu prezidenta. Z politických důvodů mne pro její podporu vede skutečnost, že nechci, aby se o příštím prezidentovi rozhodovalo v příšeří stranických sekretariátů. Proto také naše strana jako první z parlamentních stran nominovala vlastního kandidáta, předsedu Senátu Petra Pitharta. Přímá volba prezidenta ale ještě neznamená nastolení otázky změny prezidentských pravomocí. Stejně tak sto padesát důvodů naskládají ústavní odborníci pro změnu těchto pravomocí, stejně tolik proti nim. Pro mne je to ale především otázka principu, že má být prezident republiky volen všemi občany. Občané jsou natolik zodpovědní, aby hrozilo, že v přímé volbě zvolí někoho nepatřičného. I když je to pouze můj subjektivní pocit, budu se snažit o jeho oprávněnosti přesvědčit i své okolí.
Marek Benda, bývalý poslanec ODS
ne
Ideu přímé volby prezidenta vnímám jako pokus koaliční vlády prosadit zástupná témata, která mají odvést pozornost od daleko důležitějších a zásadnějších otázek. Přímá volba prezidenta je sice možná, ale je to varianta, která vyžaduje zahájení debaty o revizi ústavy, o všech možných aspektech tohoto kroku. Takhle osamoceně je to ale pouhý populistický výkřik, který odvádí pozornost od takových témat, jako je vstup do EU, důchodový systém nebo kriminalita. Hrubě mylná je i představa, že přímá volba prezidenta přinese jakéhosi nadstranického prezidenta. Slovensko, které se vydalo přímou volbou prezidenta, nakonec skončilo na nejbrutálnější politické dohodě. Přímá volba prezidenta, zvláště pokud je dvoukolová, daleko více rozděluje společnost na dva znepřátelené tábory.