Menu Zavřít

DUEL - Hlásí se živnostníci na úřady práce kvůli reformě veřejných financí?

1. 3. 2004
Autor: Euro.cz

HYNEK FAJMON , (ODS) poslanec V České republice již moc neschází k překonání historicky nejvyšší míry nezaměstnanosti z let hospodářské krize 1933 a 1934. Přispěla k tomu především reforma veřejných financí, kterou vláda udeřila na živnostníky, a to hlavně zvýšením pojištění a daní.

ANO

HYNEK FAJMON , (ODS) poslanec

V České republice již moc neschází k překonání historicky nejvyšší míry nezaměstnanosti z let hospodářské krize 1933 a 1934. Přispěla k tomu především reforma veřejných financí, kterou vláda udeřila na živnostníky, a to hlavně zvýšením pojištění a daní. Zatímco v USA vznikají miliony nových pracovních příležitostí, u nás vláda trestá drobné živnostníky - lidi, kteří od státu nic nežádají. A tak z nich činí lidi, kteří od státu žádat začínají. Zkušenost vyspělých zemí typu Švýcarska, USA, Kanady či Austrálie ukazuje, že téměř plné zaměstnanosti (tj. nezaměstnanosti kolem pěti procent) lze dosáhnout a je možné ji i dlouhodobě udržet - vede k tomu však politika nízkých daní a rychlého vynucování práva. Nikoli pravý opak. Míra nezaměstnanosti v tzv. sociálních státech vede k dlouhodobé nezaměstnanosti, pohybuje se tam kolem deseti procent. Recept na nezaměstnanost zní: snížení daní a zavedení rovné daně.

 

bitcoin_skoleni

NE MILOSLAV VLČEK (ČSSD) poslanec

Nepopírám, že někteří živnostníci neskončili díky jistým změnám, které reforma přinesla, v žádném případě jich však není většina. Když si vezmu „ekonomický zázrak“, díky kterému živnostník podniká čtyři pět let a je pořád ve ztrátě, zůstávám v úžasu. Myslím, že z podnikání by měl být zisk, nikoli ztráta. Možná, že někteří drobní živnostníci, kteří nyní zkrachovali, se z takové skupiny rekrutují. Když jsem začínal pracovat na finančním úřadu, byly tam stovky a stovky živnostenských listů udělaných pro budoucnost, aniž by jejich majitelé vůbec počítali s tím, že někdy budou podnikat. Nejprve se živnostenské listy pořizovaly za sto korun, pak za tisícikorunu, nyní za dva tisíce. Jelikož zrušení také není zadarmo, každý člověk pečlivě zváží, kdy je pro něj výhodné živnostenský list zrušit. Většinou jej zruší, až když je k tomu donucen - když ztratí práci a potřebuje se zaregistrovat na úřad práce.

  • Našli jste v článku chybu?