anoV tuto chvíli je ve většině menších obcí nájemné deregulováno. Postupuje se přirozenou cestou: tržní nájemné rovná se tomu, že nájemné je jakoby považováno za regulované. Dnešní vláda, která předkládá návrhy, jež jakoby od nás požaduje Evropská unie, nějak nechce reflektovat, že neexistuje evropská norma, která by řešila nájemné.
ano
V tuto chvíli je ve většině menších obcí nájemné deregulováno. Postupuje se přirozenou cestou: tržní nájemné rovná se tomu, že nájemné je jakoby považováno za regulované. Dnešní vláda, která předkládá návrhy, jež jakoby od nás požaduje Evropská unie, nějak nechce reflektovat, že neexistuje evropská norma, která by řešila nájemné. Česká republika je velmi kárána za to, že je tady stále regulace nájemného. Škodí to daleko víc než balení či nebalení koblih. Ústavní soud zrušil vládou nedávno přijaté ústavní moratorium, i to, co vláda předvedla formou vyhlášek. Kabinet však i nadále postupuje stejnou cestou, což dokazuje aktuální návrh ministra Sobotky, který je horší než návrh ministerstva pro místní rozvoj.
Zdeňka Horníková, poslankyně (ODS)
Nejsem úplným odpůrcem deregulací, jsem však odpůrcem takových deregulací, které poškodí právo lidí na bydlení a vyloučí z něho ty, kteří nebudou moci zaplatit. Regulace musí probíhat tak, aby bylo respektováno, že bydlení je sociální právo. Že to není zboží, které si člověk koupí, když na něj má, a nekoupí, když na něj nemá. Stát má, podle všech mezinárodních smluv, kterými je Česká republika vázána, povinnost lidem zajistit právo na přiměřené bydlení. Pokud stát nemá dostatek finančních prostředků na to, aby na bydlení poskytoval masivní příspěvky, nezbývá mu, než nájemné regulovat tak, aby si ho lidé mohli bez problémů zaplatit. Tak, aby si kupříkladu průměrná rodina mohla zaplatit průměrný byt.
Stanislav Křeček poslanec (ČSSD)