Menu Zavřít

Duel: Má ČR vstoupit do amerického protiraketového deštníku?

14. 10. 2002
Autor: Euro.cz

ano Tomáš Kladívko, poslanec ODS Je to určitě dobrý nápad, a hledáme-li náhradu za dožívající stíhačky, tak zapojení do systému protiraketové ochrany celého světa by nám pomohlo i v tomto problému. Není to špatná iniciativa a je jenom potřeba na ni dále pracovat.

ano

Tomáš Kladívko, poslanec ODS

Je to určitě dobrý nápad, a hledáme-li náhradu za dožívající stíhačky, tak zapojení do systému protiraketové ochrany celého světa by nám pomohlo i v tomto problému. Není to špatná iniciativa a je jenom potřeba na ni dále pracovat. Nemyslím si, že by měla tato iniciativa vzbudit nějaké negativní reminiscence na éru komunizmu. Nejednalo by se totiž primárně o vybudování raketových základen, ale o rozmístění radarových systémů rozšířených o některé prvky obranného systému. Tímto způsobem by se dala také efektivně zajistit protiletadlová obrana státu. Díky tomu by mohly odpadnout nápady na nákup nadzvukových stíhaček. Nezapomeňme, že by zároveň mohlo budování základen přinést do naší země řadu nových technologií, případně pracovních příležitostí.

ne

bitcoin_skoleni

Karel Vymětal, poslanec KSČM

Nápad na vybudování základen na našem území, se kterým přišel ministr obrany Jaroslav Tvrdík, nepovažuji za šťastný. Je to jenom další z neujasněných kroků, který zde nastal po demontáži protiletadlové obrany. Je sice otázkou, zda si tak malá země, jako je Česká republika, může dovolit vlastní protiletadlovou obranu například na úrovni supersoniků, na druhé straně vybudování amerických základen by také nic neřešilo. Pouze by se ČR stala terčem prvního úderu, pokud by došlo k jakémukoli konfliktu, při němž by byly ohroženy americké zájmy. Reminiscencí na pobyt Sovětské armády bych se nebál, to už je přece jenom řádka let, ale že by se na našem území pohybovali američtí vojáci v rauši tak, jak je tomu například u základen na území Německa?

  • Našli jste v článku chybu?