Martin Fendrych, novinářANOČeskoslovenské úřady v roce 1945 zabavily majetek otci Kinského, který se podle nich před válkou přihlásil k vůdci sudetských Němců Henleinovi. Jenže ten muž zemřel v roce 1938, tudíž majetky o sedm let později vlastnit nemohl.
Martin Fendrych, novinář ANO
Československé úřady v roce 1945 zabavily majetek otci Kinského, který se podle nich před válkou přihlásil k vůdci sudetských Němců Henleinovi. Jenže ten muž zemřel v roce 1938, tudíž majetky o sedm let později vlastnit nemohl. Konfiskační výměry přesto směřují na něj a na prastrýce Kinského, který byl na pravdě boží již šestadvacet let. Navíc otec Kinského majetky toliko spravoval, neboť je praděd F. O. Kinského odkázal podle občanského zákoníku z roku 1811 ještě nenarozenému pravnukovi. Odtud plyne, že majetek byl po válce konfiskován osobám, jimž nepatřil. Vlastníkem nikdy nepřestal být Kinský, který se domáhá jeho návratu. S Němci nekolaboroval. Narodil se v roce 1936. Batole mohlo jen stěží hajlovat či volit Konráda Henleina. Není divu, že potomek Kinských již pět soudních pří zcelkových 157 vyhrál.
Pavel Dostál, ministr kultury (ČSSD) NE
Na Františka Kinského se vztahuje dekret prezidenta Beneše, který není o individuální vině ani o spravedlnosti, ale je součástí tehdejších politických mezinárodních dohod. Právníci tvrdí, že se soudy neměly tím případem vůbec zabývat, protože speciální zákon má přednost před obecnou úpravou. Z toho vyplývá, že pan Kinský měl své nároky uplatnit cestou restitučních zákonů. Ty však jeho restituci vylučovaly, a proto je obešel obecnou občanskoprávní úpravou. Navíc existuje tzv. institut vydržení. Když někdo něco nabude v dobré víře a měl to víc než deset let, získal na to právní nárok a je to jeho. Stát nabyl majetek Kinského v dobré víře. Z toho vyplývá, že tento majetek je majetkem státním. Pokud by pan Kinský během dalších deseti let uplatnil nárok na svůj majetek, vydržen by nebyl.