UniCredit Zatímco celá skupina UniCredit vykázala za loňský rok největší ztrátu v historii, tuzemský UniCredit, který se loni spojil s tím slovenským, vydělal 3,2 miliardy korun. Tedy stejně, jako o rok dříve vydělal samotný český UniCredit. Další spolehlivě výdělečnou částí skupiny byla polská banka Pekao, která loni v přepočtu vydělala dokonce 18 miliard korun. Celá italská bankovní skupina přesto loni propadla do rekordní ztráty 14 miliard eur, přičemž jen v posledním čtvrtletí prodělala 15 miliard eur.
Samotné zveřejnění špatných výsledků provázely průtahy a komplikace, ale při bližším pohledu se ukazuje, že za velkou ztrátou stojí dlouho odkládaný úklid v bilanci banky a příprava na nový dohled Evropské centrální banky, který startuje v listopadu. Málokdo čekal, že banka bude chtít letošek začít s čistým štítem. Například analytici oslovení agenturou Reuters očekávali zisk kolem miliardy eur.
K očištění bilance se šéf skupiny Federico Ghizzoni zřejmě odhodlal až na poslední chvíli a první reakce trhu naznačují, že udělal dobře. Investoři zjevně sázejí na to, že loňské odpisy pomohou bance k budoucí ziskovosti, a poslali akcie italské bankovní skupiny na několikaletá maxima. Jenom v den oznámení rekordní ztráty akcie posílily o šest procent, od začátku letošního roku dohromady o 15 procent.
Ghizzoni společně s výsledky zveřejnil i plány na dalších pět let, v nichž počítá s propuštěním dalších 8,5 tisíce zaměstnanců, tedy téměř šesti procent z celkových 148 tisíc pracovníků. Nejvíc se propouštění dotkne italského trhu, kde o místa přijde 5,7 tisíce zaměstnanců.