Menu Zavřít

Dukovany čekají odstávky i letos. ČEZ dokončuje masivní investice a kontroly

19. 1. 2017
Autor: ČTK

Jaderná elektrárna Dukovany počítá s delšími odstávkami i pro letošek. Společnost ČEZ potřebuje do konce roku získat nové povolení provozu pro tři ze čtyř dukovanských bloků, proto budou její pracovníci v těchto blocích kromě kontrol svarů dokončovat rozsáhlé investiční akce. Dvakrát v roce kvůli tomu budou odstaveny dva bloky současně, a to vždy na 50 dní. Výroba Dukovan tak v tomto roce poběží z poloviny celkem zhruba 100 dní.

Odstávky všech čtyř bloků podle plánu energetické firmy v součtu potrvají přes 400 dní, přibližně stejně dlouho jako loni. „Letošní rok je skutečně náročný, jsou tam masivní investice a kontroly,“ řekl ředitel elektrárny Miloš Štěpanovský. Na nižší úrovni srovnatelné s minulým rokem proto zůstanou i dodávky elektřiny z Dukovan. Od příštího roku podle předpokladu výroba elektřiny opět poroste. „Příští rok už se vracíme do standardního režimu,“ ujistil ředitel.

Dva bloky současně budou v dukovanské elektrárně poprvé odstaveny zjara a podruhé k podzimu. Nejprve půjde o první a druhý blok, později o třetí a čtvrtý. „To je z důvodu velké rekonstrukce takzvané čerpací stanice, která čerpá chladicí vodu a je společná vždycky pro dva bloky,“ vysvětlil Štěpanovský.

Minulý rok dodala dukovanská elektrárna do sítě 11,954 terawatthodiny (TWh) elektřiny, čímž se vrátila na úroveň své produkce z let 1986 až 1987. Elektrárnu loni druhým rokem brzdily dlouhé odstávky vyvolané opakovanými kontrolami svarů a prováděním investic potřebných pro další dlouhodobý provoz tohoto jaderného zařízení. Kontroly svarů budou letos dokončeny.


Přečtěte si, jaký mají odstávky vliv na hospodaření ČEZ:

Nižší výroba, nižší zisk. ČEZ může přijít až o pět miliard

ČEZ

Elektřinu zatím do sítě dodávají tři dukovanské bloky. Dukovanský blok číslo dvě stojí od loňského 16. září, zprovozněn bude v polovině března. Koncem tohoto týdne začne odstávka prvního bloku Dukovan, která potrvá do května.

Dukovany s celkovým instalovaným výkonem 2040 megawattů pokrývají pětinu spotřeby elektřiny v ČR. Povolení provozu zatím firma ČEZ u jednotlivých bloků dostávala na deset let. U bloku číslo jedna jí loni poprvé Státní úřad pro jadernou bezpečnost (SÚJB) povolil další provoz na dobu neurčitou. Licence pro druhý blok Dukovan měla původně skončit loni, ale úřad ji na žádost firmy prodloužil do 10. července 2017. U zbývajících dvou bloků současné povolení končí s letošním rokem.

MM25_AI

Bloky Dukovan byly zprovozněny v letech 1985 až 1987. Hlavní investiční akce, které ČEZ uskutečnil v minulých letech kvůli modernizaci elektrárny, stály 18 miliard korun. Po jejich dokončení v letošním roce budou Dukovany podle ředitele technicky připraveny na dalších 20 let provozu. Až doslouží, měly by být nahrazeny jedním až dvěma novými reaktorovými bloky. ČEZ předloží v polovině roku ministerstvu životního prostředí podrobnou dokumentaci, aby mohl být posouzen jejich vliv na životní prostředí. V příštích třech týdnech bude energetická firma také jednat s šesti zvažovanými zahraničními dodavateli těchto zařízení. Definitivní rozhodnutí o stavbě nových bloků Dukovan ale zatím nepadlo.

Čtěte dále:

Nové bloky v Dukovanech? Němci i Rakušané mají připomínky

Beneše nechceme. Babišovi zástupci byli proti prodloužení mandátu vedení ČEZ

Seznamte se: 3 klíčoví experti, kteří Česku vyberou jaderné reaktory

 Petr Pavelek

  • Našli jste v článku chybu?