V Broumově se podařilo neuvěřitelné, nejen za čtvrt miliardy opravit barokní komplex kláštera a přilehlých budov, ale především vymyslet a úspěšně provozovat koncept veřejně přístupné památky s nepřeberným množstvím kulturních a vzdělávacích akcí. Povedlo se to především díky energii a zápalu místního mecenáše Jana Školníka.
Jan se do Broumova přestěhoval z pražského Jižního Města po svých 25. narozeninách. Toto neobvyklé rozhodnutí zapříčinila odvážná motivace převzít rodinný podnik. Poté, co se Janovi povedlo stabilizovat firmu, jeho pozornost se přenesla na Broumov a celý region.
Postupem času nejenže převzal zodpovědnost za rekonstrukci a provozování kláštera, ale také založil Agenturu pro rozvoj Broumovska a sám skupuje a dává nový smysl mnoha dlouhá léta netknutým nemovitostem.
Klášter Broumov se díky tomu stal synonymem živé a otevřené památky, která láká návštěvníky na mimořádné akce po celý rok. Samozřejmostí jsou komentované prohlídky prostor, koncerty, přednášky, debaty, ale v klášteře si můžete i zacvičit jógu, meditovat, zhlédnout výstavu nebo se potkat se spisovateli, kteří zde v Literárním domě čerpají inspiraci a píší.
Relativně nově tu můžete prožít neopakovatelný zážitek a ubytovat se v bývalých mnišských celách Domu hostů. Pokoje vznikly citlivou rekonstrukcí mnišských cel a nabízejí neopakovatelnou atmosféru života mnišské komunity v tichu kláštera.
Prvek Silencio se prolíná celým Domem hostů, vládne tu klidná atmosféra, která láká k rozjímání a zastavení. Pokoje jsou koncipovány buď pro dvě osoby, nebo jako hostel s palandami. Coby hosté si můžete navíc užít rozsáhlé zrekonstruované klášterní zahrady i poté, co jsou pro veřejnost už (nebo ještě) uzavřeny. Procházet se v noci ztichlou zahradou, kam se „normální smrtelník“ v tuto dobu nedostane, a nasávat místní atmosféru, je vážně zážitek, na který určitě nejen já budu vzpomínat ještě dlouho.
Ač historie kláštera sahá daleko do minulosti, konkrétně mu současnou podobu vtiskla rozsáhlá barokní přestavba z dílny rodiny Dientzenhoferů, nemyslete si, že tu ustrnuli na místě. Právě naopak. Budete se tu na každém kroku setkávat se současnými trendy. Ať už se jedná o krásný klášterní merchandising, výbornou kávu v místní kavárně Dientzenhofer, která je vyráběná přímo pro klášter, nebo moderní gastronomii v relativně nedávno zprovozněné restauraci U Tří růží.
V areálu se po celý rok koná spousta kulturních akcí, přednášek a konferencí. Vyhlášené jsou Broumovské diskuse, soubor několikadenních přednášek a debat velmi zajímavých lidí z mnoha oborů na přesně stanovená témata. Letos se bude konat již čtvrtý ročník a jsem si jista, že bude opět nesmírně podnětný jako ten loňský, v němž debatovali třeba generál Petr Pavel, ekonom Tomáš Sedláček nebo poslankyně Miroslava Němcová na téma hrdinství a odvaha.
Pokud vás už po několik dnech nasytí zdi klášterního komplexu, vyrazte za jeho zdi. Okolí kláštera nabízí kromě unikátních pískovcových skalních měst v Adršpachu a Teplicích také ideální terény pro turisty a cyklisty, pro milovníky golfu nedaleké hřiště ve Velké Vsi.
Jednoduše v Broumově budete mít co dělat. Přijeďte ho objevit. •
°Amazing Places
O autorovi| Hana Krausová, spolupracovnice redakce