Když začne sněžit, je na sjezdovkách po celém světě prakticky nemožné nenarazit na jméno Burton. Je namalováno na skluznicích snowboardů, vyšito na bundách, vyraženo na vázání. Jake Burton Carpenter (9. dubna 1954 až 20. listopadu 2019) byl průkopníkem snowboardingu, který z ježdění na prkně pomohl udělat - leckdy k nelibosti lyžařů, kteří si stěžují na rozorané sjezdovky - miliardový byznys a olympijský sport.
Diagnózu rakoviny varlat poprvé uslyšel v roce 2011, ale po sérii léčení se mu ji podařilo potlačit. V roce 2015 ho postihla choroba nervového systému, která mu na řadu dní znemožnila pohyb. Na začátku letošního listopadu pak Burton svým zaměstnancům v e-mailu napsal: „Nebudete tomu věřit, ale vrátila se mi rakovina.“ V polovině listopadu jí podlehl.
Carpenter, zakladatel americké ikonické značky Burton Snowboards, se narodil v padesátých letech, kdy snowboarding prakticky neexistoval. V té době se jezdilo na prknech, jimž se říkalo snurfery, které připomínaly spíše sáňky s nylonovými řemeny. Jake Carpenter lyžoval odmalička a na hory utíkal ze školy, kde - přestože byl synem investičního bankéře - moc neprospíval. „Vždycky jsem měl pozitivní vztah ke sněhu, znamenalo to pro mě, že se nejde do školy,“ vzpomínal později.
Po univerzitě střídal zaměstnání, která ho moc nebavila, až v roce 1977 založil v garáži vlastní firmu. V ní postupně vymyslel současný design snowboardů, který používají hvězdy jako Shaun White či Ayumu Hirano. Navrhl vázání, jímž se jezdec připoutá k prknu a může ho mnohem lépe ovládat.
První rok prodal tři stovky snowboardů, další rok sedm set. Firma postupně rostla, a i když tehdy bylo možné snowboardovat asi jen na deseti procentech amerických sjezdovek, postupně se sport spojený s hiphopovou hudbou a volným oblečením rozšiřoval a nabíral na popularitě. Pro generaci osmdesátých let bylo ježdění na prkně součástí vzpoury proti rodičům, kteří brázdili svahy výhradně na lyžích. V roce 1984 dosáhly tržby Burton Snowboards jednoho milionu dolarů. V roce 1998 se pak snowboarding oficiálně stal olympijským sportem.
Firma má v současnosti pobočky v sedmi státech včetně Rakouska, Kanady či Jižní Koreje, sídlo má stále ve Vermontu a vyrábí nejen prkna, ale i veškeré snowboardové příslušenství. Sám Carpenter se nicméně byznysem nikdy nenechal pohltit.
Na svazích byl sto dní v roce a jezdil i v českých Krkonoších.
Společnost Burton, kterou vede jako generální ředitelka manželka zesnulého Donna Carpenterová, vyzvala své zaměstnance, aby si zakladatele připomněli tím, co měl nejraději. „Pátek je otevíracím dnem pro Stowe (lyžařské středisko ve Vermontu - pozn. red.), tak oslavujte Jacka.“•
Jake Carpenter lyžoval odmalička a na hory utíkal ze školy, kde - přestože byl synem investičního bankéře - moc neprospíval.
O autorovi| Jiří Zatloukal, zatloukal@mf.cz