Menu Zavřít

Duterte dusí lidskoprávní komisi. Přidělil jí roční rozpočet tisíc pesos

12. 9. 2017
Autor: čtk

Filipínská státní Komise pro lidská práva, která se mimo jiné zabývá krvavou válkou prezidenta Rodriga Duterteho proti drogám, bude příští rok hospodařit s rozpočtem 1000 pesos (430 korun). Částku dnes schválil filipínský parlament poměrem 119 ku 32 hlasům. Podle kritiků prezidentových praktik jde o odplatu za výhrady komise vůči zabíjení tisíců osob podezřelých z prodeje drog.

„Pokud budete chránit práva zločinců, požádejte je, aby vás financovali,“ řekl na adresu komise v televizním rozhovoru předseda dolní komory parlamentu Pantaleon Alvarez. Komise je podle něj „k ničemu“ a proto si zaslouží nízký rozpočet. Letos hospodařila s částkou 749 milionů pesos (322 milionů korun).

Vláda původně navrhovala oproti letošnímu rozpočtu jen o něco nižší částku, ve druhém čtení zákona ji však radikálně ořezala na výsledných 1000 pesos. Proti tomuto opatření hlasovalo pouze 32 opozičních poslanců, potvrdit jeho platnost musí ještě senát. Podle agentury Reuters je jeho souhlas pravděpodobný, neboť Duterteho příznivci mají v horní komoře parlamentu také většinu.

Opoziční poslanec Edcel Lagman po dnešní schůzi řekl, že prezidentovi stoupenci „prakticky odsoudili k zániku ústavou vytvořený nezávislý orgán“. Komise si již delší dobu stěžuje na nedostatek pracovníků a prostředků pro řádné vyšetřování policejního zabíjení. Její šéf Chito Gascon přesto chce pokračovat v čele orgánu.

Podle mezinárodní organizace na ochranu lidských práv Human Rights Watch (HRW) během krutého protidrogového tažení prezidenta Duterteho přišlo od loňského července o život přes 7000 převážně chudých obyvatel filipínských měst. Přitom alespoň 2555 životů má na svědomí policie, která prý pro ospravedlnění nezákonného zabíjení falšuje důkazy.


Zlaté drogové časy. Trh s omamnými látkami tvoří procento globálního HDP

 Čínský podnikatel s mexickým pasem Zhenli Ye Gon


V polovině srpna jen během jednoho dne bezpečnostní složky zabily 32 lidí při dosud nejkrvavějším zátahu. Během stejného týdne policisté zastřelili mimo jiné 17letého Kiana Loyda Delos Santos, o němž tvrdili, že byl součástí obchodu s drogami. Svědci z místa činu však tvrdí, že policisté mladíkovi dali pistoli a přikázali mu, aby před nimi utíkal. Policejní vysvětlení zpochybňují také záběry bezpečnostních kamer. Poslední slova Delos Santose podle serveru news.com.au byla: „Můžu jít prosím domů? Zítra mám školu.“

Filipínská policie uvádí od loňského léta na 3500 obětí války proti drogám, přes 1800 dalších lidí prý usmrtili neidentifikovaní zabijáci při incidentech souvisejících s obchodováním s drogami. Duterte slibuje, že své úsilí dotáhne do konce; prezident podle HRW společně s dalšími veřejnými činiteli policejní násilí aktivně podněcuje.

MMF24

Duterteho taktika v boji s drogami má podle Reuters na Filipínách většinovou podporu. Aktivisté organizací na ochranu lidských práv však upozorňují, že obětí prezidentova tažení jsou především drobní překupníci, které policisté na místě zastřelí. Policie to odmítá a říká, že zabíjí pouze v sebeobraně.

Dále čtěte:

Komentář: Perník, braun a čikuli dostávají posily

Hitler nebyl nemocný. Měl jen absťák

Filipínci opevní sporné ostrovy, Číně navzdory


  • Našli jste v článku chybu?
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).