Důvěra Čechů v Evropskou unii a v Evropský parlament se od roku 2016, kdy dosáhla minima, mírně zvyšuje. Proti loňskému roku stoupla v případě EU o dva procentní body na 41 procent a u Evropského parlamentu o čtyři body na 34 procent. Vyplynulo to z červnového průzkumu agentury STEM. V době počátku českého předsednictví EU v roce 2009 byla míra důvěryhodnosti evropských institucí nadpoloviční.
Vztah Čechů k unii zkoumá STEM od roku 1994. Do roku 2009 se míra důvěryhodnosti pohybovala mezi 50 a 60 procenty. Zatím posledním vrcholem byl počátek českého předsednictví v roce 2009, kdy unii věřilo 60 procent a Evropskému parlamentu 51 procent dotázaných. Poté jejich důvěryhodnost mezi českou veřejností oslabovala až k minimu v roce 2016. Tehdy se zřejmě i vlivem migrační krize dostala na 29, respektive 24 procent.
Ačkoliv důvěra od té doby roste, patří Evropská unie a Evropský parlament mezi sledovanými institucemi mezi méně důvěryhodné, uvedl STEM.
Podle něj ale Češi zároveň cítí v posledních letech stabilně vyšší sounáležitost s Evropou než v letech 2011 až 2015. Evropanem se nyní cítí 71 procent Čechů.
Důvěřujete EU?
Esej: Návrat středoevropských démonů
Dále čtěte:
Babiš navrhl Jourovou do budoucí Evropské komise, chce pro ni získat ekonomické portfolio
Kdo je nová šéfka Bruselu? Žena, která za sebou v německé armádě nechala minové pole
Výborná zpráva i pohrdání voliči. Nominace von der Leyenové vzbudila v Česku rozporuplné reakce
Babiš škrtá rozpočet na předsednictví EU. Výdaje chce snížit na 1,3 miliardy korun
Jourová má v Evropské komisi zájem o digitální agendu, vnitřní trh nebo obchod