Menu Zavřít

Důvěra, která těší

23. 6. 2014
Autor: Euro.cz

Češi a Němci si vzájemně věří. V byznysu, politice i jako sousedé Deset let členství České republiky v Evropské unii je pro nás důvodem k radosti. Svoboda pohybu v EU vede k tomu, že se lidé setkávají. Deset let po rozšíření unie je síť vztahů mezi Němci a Čechy užší než kdy předtím. Vzájemná důvěra mezi občany obou našich zemí je přitom jedním z nedůležitějších faktorů.

To, že tato důvěra stále roste, je jednou z nejlepších zkušeností, které jsem jako velvyslanec v České republice mohl učinit. V politické rovině ukázala tuto vzájemnou důvěru naposledy působivě návštěva spolkového prezidenta Joachima Gaucka v České republice – byla to ostatně první státní návštěva německého spolkového prezidenta v Česku.

Stejně tak důležité jako vynikající bilaterální politické kontakty a vztahy jsou vztahy mezi zástupci občanské společnosti. Těší mě, že se o sousední zemi zajímá zvláště mladší generace. Každý rok přicházejí do České republiky mladí lidé z Německa, aby rok bezplatně pracovali v různých českých institucích. Mnoho mladých Čechů naopak využívá příležitosti ke studiu v Německu. Německá akademická výměnná služba DAAD přiděluje například 700 stipendií pro Českou republiku – ročně! Rostoucí vzájemný zájem kromě toho dokazuje i stále větší počet německých a českých turistů v zemi souseda.

Společné členství v EU přispělo k prohloubení vzájemných vztahů. Nikde se neprojevuje zintenzivnění vztahů tak názorně jako v hospodářství. Obě země jsou členskými státy orientovanými na export a jako takové profitují z evropského vnitřního trhu. Německo-český obchodní obrat dosáhl v loňském roce se 64,11 miliardy eur rekordní úrovně, a vzrostl tak od devadesátých let minulého století o devět set procent. To je opravdu působivé číslo, které ukazuje důvěru obchodních partnerů.

Prezident Zeman a spolkový prezident Gauck dali svou společnou návštěvou ve Škodě Auto jasný signál, jak vysokou hodnotu přisuzují německo-českým hospodářským vztahům.

Dalším polem pro prohloubení spolupráce je odborné vzdělávání. V Německu máme v duálním vzdělávání úspěšný model. Mladí lidé se vzdělávají i v praxi, což jim později usnadňuje nástup do zaměstnání. To zaujalo i naše české partnery, kteří zahájili v oblasti duálního vzdělávání pilotní projekt Pospolu. Tohoto projektu se účastní i německé podniky. Důležitou roli v diskusi o budoucnosti profesního vzdělávání hraje Německo-česká obchodní a průmyslová komora. Její členové přinášejí do České republiky své praktické zkušenosti s německým vzdělávacím systémem.

Základním předpokladem pro vzájemné porozumění jsou jazykové znalosti. V roce 2011 proto zahájilo německé a rakouské velvyslanectví spolu s německými a rakouskými partnery jazykovou kampaň Šprechtíme, kterou podporují i naši čeští partneři – jako např. Asociace krajů České republiky. Touto kampaní chceme ukázat, že učit se německy může být nejen zábavné, ale vyplatí se i v profesním životě a jiných oblastech.

bitcoin_skoleni

Deset největších německých firem působících v České republice zde zaměstnává více než sto tisíc zaměstnanců. Znalost němčiny je přitom značnou výhodou. Důležitým faktorem při zprostředkování německých jazykových znalostí je vzdělávání učitelů němčiny – i zde se angažujeme. Aby se zvýšila motivace učitelů, vypsal Goethe-Institut v roce 2014 podruhé soutěž o Cenu učitele německého jazyka, kterou jsou vyznamenány inovační projekty pro výuku němčiny. Nedávno byla cena předána na německém velvyslanectví.

Silný zájem o Německo také ukázal velký počet návštěvníků na našem dni otevřených dveří. To mě osobně velmi těší a naplňuje optimismem, protože snaha o poznání druhých je základem pro to, aby se naše vztahy i nadále pozitivně rozvíjely.

  • Našli jste v článku chybu?