Menu Zavřít

Důvod nedostatku bytů v Británii odhalen: nejsou cihly

25. 8. 2016
Autor: Thegreenj, Wikimedia Commons, CC BY-SA 3.0

Britské stavebnictví řeší netradiční problém, který má však velké následky. Klesá počet dostupných cihel, což vede k nedostatku bytových jednotek a vyšším cenám za bydlení. Kvůli brexitu může být ještě hůř.

Zprávu o statistikách cihel si nechala vypracovat Národní asociace realitních makléřů (NAEA). Vyšlo z ní najevo, že během let 2008 až 2013 počet cihel strmě klesal a jen v předchozích dvou letech mírně stoupl.

Cihel je však stále velký nedostatek, což pociťují malé a střední stavební firmy. Během loňského roku musely dvě třetiny z nich čekat na dodávku objednaných cihel dva měsíce, šestnáct procent pak dokonce až osm měsíců. Taková prodlení mohou být částečně spojena i s pomalejším tempem výstavby, které Británii postihlo od začátku ekonomické krize.

Výzkumníci si také ihned spočítali, kolik materiálu je třeba k vyřešiní krize s bydlením. Vzhledem k tomu, že v Británii se nedostatek bytových jednotek odhaduje na 264 tisíc a postavení jednoho si v průměru žádá 5180 cihel, bylo by potřeba celkem 1,4 miliardy cihel. Průměrné množství cihel na jeden byt přitom klesá. Během posledních deseti let se průměrná bytová jednotka zmenšila o devět procent, tedy 228 cihel.

Počet cihel ve Velké Británii (v milionech)  Počet cihel ve Velké Británii (Zdroj: NAEA) Zdroj: NAEA

Situace se může v příštích letech ještě výrazně zhoršit vinou brexitu, tedy odchodu Británie z Evropské unie, kterou si odhlasovali občané v červnovém referendu. Jak vyplývá z průzkumu, během loňského roku bylo do Británie importováno 85 procent jílu a cementu (hlavních materiálů pro výrobu cihel) ze zemí EU. Nové obchodní podmínky, o kterých se bude teprve jednat, mohou dovoz materiálů ztížit.

„Obrovský nedostatek bydlení je problém, který je potřeba naléhavě řešit,“ říká ředitel NAEA Mark Hayward. „Stejně jako nalezení dalších ploch pro stavění je klíčové mít i správné materiály a náležité schopnosti. Zdá se to jednoduché, ale nedostatek cihel brzdí celý proces od začátku do konce. Obáváme se, že odchod z EU to ještě zhorší. Řada našich schopných dělníků navíc přichází právě z unie.“

Hayward připomíná, že ačkoliv jsou bytové jednotky stále menší, potřeba stavět je naopak vyšší než kdy jindy, což platí i o poptávce po cihlách. „Britské stavebnictví je v krizi. Problémy mají mladí lidé a rodiny bydlí v domovech, které už přerostly. Je potřeba investic, aby se podpořila produkce cihel,“ přidává.


Dále čtěte:

MM25_AI

Varování: brexit může ohrozit nejen britskou ekonomiku

Němci postavili nejvíce bytů za deset let, růst má pokračovat


  • Našli jste v článku chybu?