Menu Zavřít

Dva nejlepší léky pro ekonomiku

17. 3. 2009
Autor: Euro.cz

Výdaje na zdravotní péči a školství...

Celý podtitul:
Výdaje na zdravotní péči a školství budou nejrychlejší cestou k tvorbě pracovních míst, zatímco se budou zotavovat další sektory

Toto je hypotetický experiment. Představte si, že máte 50 000 dolarů. S využitím této hotovosti můžete: a) přestavět svou zastaralou koupelnu; b) koupit si drahý nový vůz; c) nechat si vyměnit artritické a selhávající koleno; nebo d) zaplatit svému dítěti dvouleté školné na státní univerzitě. Co si z toho vyberete? Tipuji, že si většina lidí patrně zvolí buď c), nebo d). Úprava domu nebo pořízení nového auta vypadá v současnosti jako luxus. Ale i ve zlých dobách je zdravotnictví a školství pro většinu lidí stále základní nutností. Navíc se zdá, že veřejnost podporuje zvýšené vládní výdaje právě v těchto oblastech. V průzkumu Gallupova ústavu ze začátku února považovalo 56 procent Američanů pomoc školství za „jeden z nejdůležitějších“ bodů, který by měl být v návrhu stimulačního zákona, a předstihl všechno ostatní včetně snížení daní. Veřejná podpora zdravotnictví a školství má širší ekonomický dopad. Může se ukázat, že tyto dva sektory, dlouho pomlouvané jako neefektivní, představují tu nejlepší naději pro udržení ekonomiky. Nemocnice, univerzity a podobně zaměstnávají asi 30 milionů lidí, tedy 22 procent pracovních sil. Tito zaměstnanci jsou dosti početní a v průměru dosti dobře placení, aby podpořili ekonomiku, zatímco se bude zotavovat bytová výstavba a finančnictví.

STABILIZAČNÍ VLIV
Je-li potřebný dodatečný stimul, kanál fiskální politiky ve zdravotnictví a školství pořád ještě funguje, kdežto jiné cesty vkládání peněz do ekonomiky se rozpadly. Peníze daňových poplatníků poskytnuté bankám, podnikům nebo domácnostem se patrně zachovají bez velkého stimulačního účinku. Avšak finanční prostředky nasměrované do škol a nemocnic – jak to vyžaduje nedávný návrh stimulačního zákona prezidenta Obamy – se téměř jistě vynaloží na nákup vybavení, výstavbu nových budov a přijímání pracovníků. Zdá se, že zvláště zdravotničtí zaměstnavatelé jsou ochotni najímat zdravotní sestry a techniky, domácí ošetřovatelky a podobně. V posledním roce se počet pracovníků ve zdravotnictví a školství zvýšil o 500 000. Normálně by takovéto chování spočívající ve vynakládání prostředků a nabírání pracovníků bylo nepřijatelné. Vždyť většina lidí na obou stranách politického spektra souhlasí, že zdravotnictví a školství je předražené a že ho brzdí prvotřídní byrokracie. Dne 10. března Obama skutečně prozradil svůj program školské reformy. Rovněž reforma zdravotnictví je vysoko v jeho agendě. Tohle však nejsou normální okolnosti. V mnoha regionech – zvláště v těžce postiženém průmyslovém pásu – mají pracovníci ve zdravotnictví a školství zásadní význam pro to, aby se místní ekonomiky udržely nad vodou. V Michiganu je dnes ve zdravotnictví a školství 23,7 procenta pracovních míst, kdežto výroba poklesla na polovinu, na pouhých 12,5 procenta. Když se podíváme zpátky na uplynulé desetiletí, zjistíme, že zdravotnictví a školství měly stabilizační vliv v celé zemi, protože přijímaly pracovníky stálým tempem a od roku 1999 vytvořily 5,3 milionu pracovních míst. Naproti tomu zbytek ekonomiky procházel boomy a propady a během deseti let se tam vytvořilo méně než 400 000 nových pracovních míst, protože výrobu ničil offshoring. Výdaje na zdravotnictví a školství se časem budou muset přibrzdit. Ovšem tato krize je vzdálená ještě pět či deset let. Prozatím jsou školy a nemocnice pravděpodobně tou nejlepší možností, kterou máme, abychom pracovní trh udrželi nad vodou.

***

/popisek pod foto na s. 23 vlevo/
MANDEL O EKONOMICE

/text grafu na s. 23 dole uprostřed; čísla na svislé ose jako v originále/
ZDRAVOTNICTVÍ A ŠKOLSTVÍ:
VELKÉ STROJE NA PRACOVNÍ MÍSTA

MILIONY PRACOVNÍCH MÍST

OBDOBÍ 10 LET OBDOBÍ 1 ROKU

• ZDRAVOTNICTVÍ A ŠKOLSTVÍ*
• ZBYTEK EKONOMIKY

ÚNOR ’99 – ÚNOR ’09 ÚNOR ’08 – ÚNOR ’09

*Včetně soukromých a veřejných zdravotnických a školských služeb a výroby léčiv a zdravotnického vybavení

Pramen: Úřad statistiky práce (BLS), BusinessWeek

bitcoin_skoleni

Copyrighted 2007 by The McGraw-Hill Companies, Inc BusinessWeek

PŘEKLAD: Jiří Kasl

  • Našli jste v článku chybu?