Menu Zavřít

Dvanáct let na jedné lodi

4. 5. 2020
Autor: Euro.cz

Z Česka mohl udělat titanovou velmoc, říká Světlík o Ulčákovi Z centra města sem člověk dojede tramvají během pár minut. I když už dřívější sláva industriální ostravské čtvrti dávno vyčpěla, z Vítkovic plných starých výrobních hal je dodnes cítit jejich dlouhá průmyslová historie.

I to byl zřejmě důvod, proč se Martin Ulčák (24. března 1964 až 24. dubna 2020) jako investor ponořil do zdejšího industriálna.

„On byl opravdu velká osobnost,“ vzpomíná Jan Světlík, vlastník holdingu Vítkovice. S Ulčákem se seznámil před patnácti lety, když se dojednávala privatizace Vítkovice Steel ruskou firmou Evraz. „Dvanáct roků jsme spolu byli na jedné lodi, dělal si energetiku a pak se rozhodl, že se vydá vlastní cestou,“ popisuje Světlík.

Ulčák propadl malým jaderným reaktorům a titanu a Světlík si myslí, že Ulčák mohl z Česka udělat jednu z top zemí, které umějí zpracovat tento šedý a tvrdý kov. „Byl to člověk velkých projektů a velkých vizí,“ zamýšlí se Světlík.

Otec Martina Ulčáka byl blízkým spolupracovníkem Františka Čuby při budování agrokombinátu JZD Slušovice, sám Ulčák vystudoval v osmdesátých letech Vysokou školu ekonomickou v Praze a už tam se začal angažovat v Socialistickém svazu mládeže. V revolučním roce 1989 se nejdříve stal šéfem pražského a později i ústředního výboru komunistické organizace. V roce 1992 ve Svazu mladých, jak jej po listopadu přejmenoval, skončil a vydal se na podnikatelskou cestu.

Ulčák několikrát odmítl, že by do začátku své kariéry využil majetek svazu.

Jeho první firma byla Geco, na níž dodnes navazuje síť trafik Geco Tabák-Tisk. Už je to otřepaná historka, nicméně pro ty zapomnětlivé - název společnosti odkazoval na postavu šíbra jménem Gordon Gekko z filmu Wall Street.

Kromě byznysu - založil několik dalších firem a podílel se třeba i na privatizaci Českomoravských dolů či Třineckých železáren - se o Ulčákovi mluvilo i jako o lobbistovi, blízko měl k Miroslavu Šloufovi.

V novém tisíciletí se pak jednou z nejdůležitějších aktivit Ulčáka staly právě Vítkovice. Ulčákova cesta průmyslem tam vyvrcholila symbolicky loni, kdy založil skupinu s nostalgickou značkou Witkowitz složenou z několika tradičních společností, které se ocitly v těžké ekonomické situaci.

Se svými přáteli, s nimiž se znal už z dob SSM, hrál v kapele Ascon a vyrážel trampovat. Martin Ulčák zemřel na rakovinu trávicího traktu. 1

Ulčák vystudoval v osmdesátých letech Vysokou školu ekonomickou v Praze a už tam se začal angažovat v Socialistickém svazu mládeže.

bitcoin_skoleni

O autorovi| Ondřej Stratilík, stratilik@mf.cz

  • Našli jste v článku chybu?