Menu Zavřít

Dvanáctimiliardová lekce Paula Allena

28. 4. 2004
Autor: Euro.cz

Spoluzakladatel Microsoftu se drží víc při zdi

Impérium seattleského miliardáře Paula Allena už spolklo hory peněz. Druhý ze zakladatelů Microsoftu rozházel víc než třetinu svého majetku, jenž se svého času odhadoval na třicet miliard dolarů. A to hlavně za nákup technologických a mediálních firem v honbě za svou vizí světa komunikačních sítí nazvanou Wired World. Za vším stála myšlenka, že se internet, kabelová televize a zábavní průmysl postupně sbližují, takže z technologií, na nichž jsou postaveny, vznikne zlatý důl. Strategie však ztroskotala, když skončil technologický boom, a Allenovy chyby jí ještě dodaly. Často platil horentní sumy za šílené projekty, jindy prostě kupoval moc brzy.
Roky se zdálo, že pro Allena ztráty nic neznamenají. Nikdy se ani nepokusil je vysvětlit. “Paul neumí moc dobře pohřbívat své padlé,” přiznává James A. Billmaier, generální ředitel Allenovy společnosti Digeo, která vyvíjí software pro přijímače kabelových televizí. Ukazuje se však, že Allen, který se často zdál nad věcí, každou další ztrátu velice prožíval. “Byla to pro něj těžká zkouška,” svěřuje se Bert Kolde, jeho spolubydlící z koleje a provozní ředitel firmy Digeo, který s Allenem pravidelně chodí hrát šachy.
Jednapadesátiletý Allen dnes se svým portfoliem provádí totéž, co před nedávnem s týmem Portland Trail Blazers – rozebírá ho na kousky, ty špatné zahazuje a začíná znovu. Generálním ředitelem své investiční společnosti Vulcan jmenoval svou sestru Jody Pattonovou, která se dříve starala o jeho filantropické aktivity. Loni v září propustil dlouholetého šéfa investic Williama D. Savoye a správu portfolia nechal na Nathanu Troutmanovi z firmy Greenbridge Partners, která je jedním z jeho externích investičních poradců. Troutmanův tým strávil celé měsíce podrobnou analýzou Allenova obrovského majetku. Jejich rada zní: omezit ztráty a diverzifikovat.

Zaostřování.

Allen se zbavil desítek nevýnosných investic a ještě víc jich prostě odepsal. Redukoval své portfolio ze sta na něco přes čtyřicet firem. Nechal si jen pár perspektivních technologických podniků, sportovních investic, nemovitostí a mediálních společností – například kabelového giganta Charter, hollywoodské studio DreamWorks SKG a kabelovou stanici Oxygen Media – které se podle jeho nového týmu vyplatí. “V posledních letech jsme museli vypít trochu ricinového oleje,” hodnotí situaci uvolněný a spíše zakřiknutý Allen ve své kanceláři v centru Seattlu, “Když ho polykáte, chutná to hrozně a příště už se mu snažíte vyhnout.”
Výsledkem terapie byl přerod největšího technologického hazardéra devadesátých let v investora, který hraje na jistotu. K zásadnější změně už dojít nemohlo. Loni v listopadu se Allen poprvé od okamžiku, kdy praskla bublina internetových technologií, rozhodl znovu investovat a ze všech možných investic si vybral houstonskou naftařskou firmu Plains Resources. První nevyžádanou nabídku ve výši 336 milionů dolarů Plains odmítla, ale 445 milionů už ji možná zviklá.
Allen dlouho trpěl jakousi investorskou formou poruchy pozornosti, ale teď se ze všech sil snaží soustředit. Nikdy se neoženil a tvrdí, že teď tráví nad svými investicemi víc času něž kdy předtím. Týden co týden se schází s finančními poradci, zatímco dříve je vídal jen nepravidelně. Každé pondělí obědvá s významnými členy svého investičního týmu, aby zjistil poslední novinky a prodiskutoval další strategii. Účastní se i týdenních schůzek, kde je informován o vývoji v Charteru, své největší investici hned po Microsoftu. “V posledních letech jsem si vytrpěl svoje,” prohlašuje Allen. “Víc se angažuji a pokládám mnohem cílenější, konkrétnější a účelnější otázky – a myslím, že i fundovanější.“ Allen není jen méně roztěkaný, je i disciplinovanější. Za poslední dva roky zvýšil čtyřnásobně počet členů své investiční skupiny na třicet a mladým manažerům z firem, jako je Morgan Stanley nebo Goldman Sachs, nabízí stejné platové výhody jako společnosti z Wall Street. Za to požaduje vysoké pracovní nasazení. Loni Vulcan vytipoval tři sta potenciálních investic, přičemž o každé z firem připravil jeho tým třístránkovou analýzu finančních ukazatelů a vyhlídek do budoucna. Nejslibnějším věnoval ještě třicetistránkovou zprávu určenou investiční komisi Vulcanu. Pro investice, které prošly užším výběrem – jen v loňském roce jich bylo třicet – vypracovali poradci třísetstránkové studie včetně forenzního auditu účetnictví a prověření minulosti členů vedení. Teprve pak mohla firma dostat od Vulcanu peníze. Loni bylo podobných společností asi deset.

Hledání sama sebe.

Allenův přerod vdechl nový život i jeho nemovitému majetku. Za osm let utratil Allen přes dvě stě milionů za 53 akrů pozemků kolem jezera Union severně od centra Seattlu. Jeho plány pro tuto ošuntělou čtvrť plnou stárnoucích továren, skladišť a parkovišť se nikdy nedostaly dál než na papír. Teď se však rozjíždí projekt biotechnologického centra, kde bude dost místa i pro byty a obchody. Už se přihlásili první velcí nájemci – program lékařského výzkumu Washingtonské univerzity a Rosetta Inpharmatics, divize farmaceutické společnosti Merck.
Katastrofický propad technologických investic vedl Allena k tomu, aby se nad sebou vážně zamyslel. Loni na podzim své myšlenky shrnul do 26 bodů, jak zlepšit správu investic a rozeslal je 450 pracovníkům Vulcanu.
První změny už se projevují. Jedním z bodů bylo tvrdě vyjednávat, ale nepouštět se do předražených transakcí. Přesně to udělal v lednu s malou firmou Magis Networks, která vyvíjí technologii pro bezdrátový přenos televizních dat s vysokým rozlišením. Když v prosinci vyhlásila bankrot, přišel Allen o svůj počáteční vklad. Pořád však měl zájem o její technologii, takže když dal soud o pár týdnů později Magis do dražby, Nathan Troutman tvrdě přihazoval. Ovšem jen do chvíle, než se cena vyšplhala na 3,5 milionu dolarů. Potom ji nechal raději společnosti Sanyo Electric.
V minulosti viděl Allen při získávání stavebních kamenů svého projektu Wired World jen jejich výhody, a případné nevýhody ignoroval. V roce 1991 investoval do satelitní vysílací společnosti SkyPix – o čtyři roky dřív, než se to skutečně vyplatilo. Pět set milionů dolarů utopil ve firmě Metricom, která přišla koncem devadesátých let s bezdrátovou datovou sítí dlouho před tím, než se staly bezdrátové hotspoty opravdovým hitem. V roce 1999 přišel o další miliony v Pop.com, která nabízela filmy on-line ještě před rozšířením vysokorychlostních širokopásmových připojení. “Spousta jeho investic předběhla svou dobu,” komentuje to předseda společnosti Microsoft William H. Gates III., který se právě vrátil z dovolené na Bahamách se svým kamarádem ze střední školy Allenem. “Byl geniální, byl naivní a přišel moc brzy.”
Nejhorší načasování měl Allen v případě společnosti Charter, která spolkla polovinu z dvanácti miliard dolarů, o něž zatím přišel. V roce 1998 se rozhodl, že k uskutečnění projektu Wired World potřebuje vysokorychlostní síť na přenos informací a zábavy, po které zákazníci prahnou. Pod vlajkou Charter skoupil kabelové společnosti za téměř osm miliard dolarů. Nakupoval však ve chvíli, kdy byly ceny téměř na maximu. A co hůř, koupené firmy byly po uši zadlužené. V srpnu roku 2002 navíc společnost Charter prozradila, že její účetnictví prověřuje kriminální policie i regulační orgány. Podnik tvrdí, že s vyšetřovateli spolupracuje, a propustil dva členy vyššího vedení. Sečteno a podtrženo, Allenova investice do Charteru má dnes cenu pouhých dvou miliard dolarů.
Ne všechny investice však šly ke dnu. Roku 1993 vložil Allen kolem 170 milionů dolarů do firmy Ticketmaster, kterou předloni prodal za 568 milionů. Stál u vzniku Starwave, nabízející jedny z prvních internetových stránek dnešního typu a od roku 1992 také první web se sportovními zprávami ESPN, kterou o pět let později prodal společnosti Walt Disney přibližně za dvě stě milionů. Allen byl jedním z prvních investorů do on-line cestovní agentury priceline.com. V roce 1998 do ní vložil třicet milionů dolarů. Dva roky nato svůj podíl prodal za 125 milionů. I DreamWorks se ukázala jako skvělá investice. Příští rok bude mít Allen zpátky 675 milionů, které do firmy v roce 1995 vložil – a pořád mu zůstane podíl 24,5 procenta, jehož současná hodnota se v bankovních kruzích odhaduje skoro na devět set milionů dolarů.
Přes všechny trampoty zůstává Allen třetím nejbohatším Američanem a jeho jmění se odhaduje na 18 miliard dolarů, včetně akcií Microsoftu za asi 3,8 miliardy. To je víc než dost, aby si mohl dopřát celou řadu povyražení. Se svou matkou, sestrou a její rodinou žije v šestiakrovém střeženém komplexu na prestižním ostrově Mercer východně od Seattlu. S gustem fandí basketbalistům portlandského týmu Trail Blazers a klubu amerického fotbalu Seattle Seahawks – oba dva vlastní. Ve volném čase hraje na kytaru v rockové kapele Butcher Shop Boys (Hoši z řeznictví), která je podle něj známá hlavně tím, že dokáže zabít každou písničku. Založil v Seattlu vlastní hudební muzeum, Experience Music Project. Když zrovna nepořádá nějakou party v Cannes nebo v Benátkách, má díky DreamWorks přístup na nejlepší hollywoodské večírky. Letos si pořídil největší a nejdražší soukromou jachtu na světě. Octopus je 126 metrů dlouhá, stála přes dvě stě milionů dolarů a je vybavena vlastní ponorkou a nahrávacím studiem. Allen je také štědrým dárcem, který se umístil na 17. místě žebříčku předních amerických filantropů časopisu BusinessWeek – podporuje přírodní rezervace, univerzity a knihovny na severozápadním pacifickém pobřeží.

Jiný člověk?

Široké spektrum jeho zálib je ovšem trnem v oku kritikům, kteří si myslí, že se hluboko uvnitř vlastně nezměnil. “V tomto směru jsem zdravě skeptický,” nechal se slyšet generální ředitel jedné z Allenových někdejších investic. Někteří bývalí manažeři společností projektu Wired World si často stěžovali, že Allen jejich podnikům nevěnuje přiměřenou pozornost. “Paul vždycky na nějakou dobu zmizel,” vypráví generální ředitel jedné takové společnosti, jenž nechtěl být jmenován. “Pak se objevil a chtěl vědět o všem, co se dělo.” Sám Allen dnes přiznává, že často nechával klíčová rozhodnutí na ostatních, ale dnes je prý jiný člověk. “Tenkrát jsem si nedokázal udělat dost času na nejvýnosnější, největší a nejdůležitější věci. Myslím, že teď to zvládám mnohem lépe.”
Někteří bývalí zaměstnanci také zpochybňují jmenování jeho sestry generální ředitelkou Vulcanu v červnu roku 2001. Tehdy se její manažerské zkušenosti omezovaly na řízení Allenových filantropických aktivit. Několik bývalých zaměstnanců si stěžovalo, že bývá panovačná a nepříjemná, a že tím otrávila ovzduší ve firmě. Pattonová prohlašuje, že její styl vedení je “tvrdý, ale spravedlivý”. Krátce po převzetí Vulcanu vyhodila sto lidí. Dalším se nelíbí zvyk, kterému dává průchod na poradách: Pattonová je členkou rady Oregonského shakespearovského festivalu a občas si na schůzi Vulcanu udělá seznam lidí kolem stolu a pak se k nim snaží najít odpovídající postavy z pera anglického barda.
Největší obavou Allenových kritiků však zůstává, že může znovu podlehnout svým úletům, až se v něm zase probudí technický fanda. Vývoj nejmenšího plně funkčního PC na světě pod názvem FlipStart už ho stál miliony. Někteří analytici mu velkou šanci nedávají.
Paul Allen před třiceti lety nastoupil dráhu technologického vizionáře. Jako programátor firmy Honeywell International v její pobočce ve Walthamu ve státě Massachusetts narazil roku 1974 v časopise Popular Electronics na článek o prvním masově vyráběném osobním počítači Altair 8800. Tehdy vyběhl na ulici zvěstovat Gatesovi, který tenkrát studoval na Harvardu, že právě začíná počítačová revoluce, o které od střední školy oba snili. Během pár týdnů Gates praštil se studiem a společně založili Microsoft.
Zpočátku se Allen Gatesovi ve všem vyrovnal, ať už šlo o vizi, energii nebo technické schopnosti. Roku 1994 ho ale časopis Wired označil za “náhodného multimilionáře”. Ještě dnes se naježí při každém náznaku, že snad přišel k penězům pouhou náhodou: “Založil jsem Microsoft spolu s Billem. Pracoval jsem na spoustě původních nápadů a psal programový kód.” Gates souhlasí. “Společnost založili dva přátelé, kteří společně dřeli 18 hodin denně a společně objevili počítače. Nebýt Paulovy geniality a způsobu myšlení, tak by společnost nikdy neexistovala,” říká. Allen upravil programovací jazyk Basic, na němž byl postaven první produkt firmy Microsoft. V roce 1980 vyjednal nákup operačního systému DOS, který byl základem úspěchu firmy. Pomáhal také dojednat dodávky softwaru pro osobní počítače společnosti IBM, jež nakonec dostaly Microsoft do centra boomu PC. Allen opustil Microsoft roku 1983, kdy bojoval o život s Hodgkinovou chorobou. Po zotavení si vytyčil nový cíl a rozhodl se využít majetek získaný v Microsoftu na projekt Wired World.
Tento sen ho stál jmění. Stejně jako Trail Blazers zažil i Allen tvrdý pád. Při nedávném zápase však přišel jeden z nových hráčů, Darius Miles, aby si s majitelem klubu potřásl rukou. Zdá se, že tento projev úcty a uznání byl pro Allena opravdu důležitý. Právě po něm touží i za svou novou investiční hru ve světě obchodu.

Velké krachy Paul Allen investoval do desítek firem, ale stačily dvě, aby ztratil téměř dvě třetiny z dvanácti miliard dolarů, o něž celkem přišel ve svém vysněném projektu Wired World.

Firma - Investice - Odhadovaná hodnota - Ztráta
Charter Communications - 8 miliard USD - 2 miliardy USD - 6 miliard USD Allenův šedesátiprocentní podíl v provozovateli kabelové sítě ztratil pětasedmdesát procent své hodnoty. Letos akcie znovu posílily, firma restrukturalizuje závazky ve výši 18,6 miliardy a zastavila odliv zákazníků k satelitním televizím. Někteří analytici tvrdí, že vzestupný trend bude pokračovat.

RCN - 1,7 miliardy USD - 0 USD - 1,7 miliardy USD Letos v lednu prodal Allen svůj čtyřicetiprocentní podíl ve společnosti poskytující kabelové, telefonní a vysokorychlostní internetové služby za pouhé dva miliony dolarů. Zbytek je pravděpodobně bezcenný – firma zřejmě vyhlásí bankrot, aby se zbavila 1,6 miliardy dluhů.

Pramen: Firmy, BusinessWeek

Životopis Paul G. Allen, Předseda firmy Vulcan, kde 450 zaměstnanců spravuje jeho investiční portfolio a řídí jeho filantropické aktivity

bitcoin školení listopad 24

  • Narozen: 21. ledna 1953 v Seattlu
  • Vzdělání: Z Washingtonské státní univerzity odešel po třetím ročníku v roce 1974.
  • Nejvýznamnější počin: Roku 1975 se svým přítelem z dětství Williamem H. Gatesem III. založil Microsoft.
  • Závazky: Svobodný, žije se svou matkou a sestrou Jody Pattonovou – která je ředitelkou Vulcanu – a její rodinou v šestiakrovém komplexu na ostrově Mercer poblíž Seattlu.
  • Majetek: Odhaduje se na 18 miliard dolarů, což z něj činí třetího nejbohatšího Američana po Williamu Gatesovi a Warrenu Buffettovi. Vlastní 387 akrů půdy na ostrovech San Juan ve státě Washington, vilu v jižní Francii, dům se 122 akry půdy v Beverly Hills a kondominium na Manhattanu.
  • Charita: Zatím rozdal 650 milionů dolarů, většinou institucím na severozápadním pobřeží Tichého oceánu, ať už šlo o přírodní rezervace, univerzity, nemocnice, veřejnou knihovnu města Seattlu nebo divadelní společnosti.
  • Hračky: 126 metrů dlouhá jachta Octopus s vlastní osmnáctimetrovou ponorkou, kino Cinerama v Seattlu, jemuž navrátil tři projektory a zakřivené plátno z dob jeho největší slávy, původní kapitánské křeslo z televizního seriálu Star Trek a sbírka 34 historických letadel, většinou z první a druhé světové války.
  • Cesta ke hvězdám: Je hlavním investorem soukromého kosmického programu SpaceShipOne, který má oficiálně povoleny suborbitální lety s lidskou posádkou, a projektu hledání mimozemských civilizací SETI.

Copyrighted 2002 by The McGraw-Hill Companies, Inc BusinessWeek

Překlad: Vladimír Nový, www.LangPal.com

  • Našli jste v článku chybu?