Manifest znalostní společnosti 2004
Dovolte, abych jménem naší asociace vysoce ocenil kvalitu a hloubku vašeho Manifestu. I my se snažíme přesvědčit členské státy a instituce EU o tom, že ICT jsou nesmírně důležité nejen jako samostatný obor, ale také jako základní motor růstu všech dalších odvětví, zdravotnictví, vzdělání i veřejné správy. Pouze jasná politická vize umožní prosadit myšlenku digitální ekonomiky. Přeji vám mnoho úspěchů při prosazování vašich doporučení v praxi. Mark MacGann, generální ředitel EICTA (kráceno).
Pružnost a přizpůsobení.
Česká republika dnes stojí na křižovatce a je pravděpodobné, že se vydá špatným směrem. Má před sebou totiž dvě cesty, z nichž ta špatná je schůdnější. Je to cesta, na jejímž konci je mírně prosperující země s ekonomickými parametry sice na samém konci tabulky Evropské unie, ale pořád vysoko nad standardem většiny ostatního světa. Země, která upadá – tak pomalu, že si toho skoro nikdo nevšimne. Země, která je jako domov stále méně atraktivní pro ty, o něž by měla usilovat především: pro mladé, nadané, vzdělané a podnikavé. Země, která žije výhradně ze svých tradičních zdrojů, země, jejíž vláda věří tomu, že je to tak v pořádku a že to tak může trvat věčně. Jinými slovy, země, v jaké žijeme dnes – jen o pár let starší. Dá se v ní žít, to jistě; ale když máte na vybranou, vyhnete se jí. Zůstane tak nakonec vlastí těch, kdo na vybranou nemají, a její úpadek se tím zrychlí. Druhá cesta je méně lákavá, vede totiž přes překážky. Je to cesta investic do budoucnosti, a to zdaleka nejen finančních, ale především morálních. Tyto investice jsou navíc dlouhodobé, neprojeví se naplno dřív než po několika volebních obdobích. Jejím největším problémem je nicméně nutnost aktivity: abychom po ní šli, musíme se k ní vědomě a viditelně přihlásit. Což znamená nést za takové rozhodnutí odpovědnost. Vyžaduje odvahu. Jak známo, v Česku se raději držíme při zdi. Společenské elity i všichni ostatní. Právě teď je ta nejvhodnější chvíle, abychom se změnili.
Měřítko bohatství.
Když jsme vyrůstali, byla základem i měřítkem bohatství národů kvalifikovaná průmyslová výroba. Hlavním zdrojem bohatství vyspělých zemí a motorem jejich národních ekonomik se naproti tomu v dnešní době stává práce s informacemi a jejich proměna na znalosti. V ekonomice blízké budoucnosti, jejímž základem bude oběh a směna informace, nehrají velkou roli zásoby surovin ani vybudovaná průmyslová základna. Důležitá je pružnost, schopnost rychle se přizpůsobit novým podmínkám, dobré životní prostředí, které přitáhne vysoce kvalifikované a potenciálně zámožné pracovníky, rovněž tradice duševní práce a možnost kvalitního vzdělání. Hluboce a upřímně si přejeme, aby Česká republika nezůstala pozadu, aby získala co nejlepší místo na nové ekonomické mapě světa. Proto Sdružení pro informační společnost (SPIS) zpracovalo tento materiál. Jeho smyslem je přispět k tomu, aby se v komerční i nekomerční sféře využívaly digitální technologie užitečně, aby jejich využití vedlo k růstu produktivity a ke vzniku prosperující znalostní společnosti. Jsme si plně vědomi toho, že informační technologie samy o sobě nevyřeší všechny ekonomické, tím méně politické problémy naší země. Zároveň však s plnou vážností tvrdíme, že bez nich tyto problémy nelze vyřešit vůbec. Informatika je jednou z absolutně nutných podmínek, jež musejí být splněny, má-li Česká republika zaujmout důstojné místo mezi nejvyspělejšími zeměmi světa.
Jitka Pavlonová, prezidentka SPIS