Menu Zavřít

Dvě podmínky

2. 5. 2002
Autor: Euro.cz

Antimonopolní úřad vidí problém v případě MND a STE

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) má dvě – zatím však ne konečné - připomínky ke spojení RWE a Transgasu. První se týká společnosti Moravské naftové doly, druhá - překvapivě - firmy Středočeská energetická. Společnost RWE Gas se však s názory ÚOHS neztotožnila a snažila se rozptýlit obavy českých úředníků. Vyplývá to z informací, které získal týdeník EURO. Mluvčí úřadu Kristián Chalupa týdeníku EURO sdělil, že ÚOHS vydá rozhodnutí v květnu.

Zásobník, těžba a elektřina.

Antimonopolní úřad navrhuje německému investorovi, aby po spojení odprodal všechny akciové podíly Transgasu a Jihomoravské plynárenské (JMP) v Moravských naftových dolech (MND).
V případě Středočeské energetiky (STE) ÚOHS poprvé vyjádřil obavy z možnosti narušení hospodářské soutěže vzhledem k substituční soutěži mezi zemním plynem a elektrickou energií a ke koncentraci vlastnictví společností, které dodávají jak zemní plyn, tak elektřinu, v rukou jednoho subjektu. Antimonopolní úřad upozorňuje na to, že společnost RWE Plus, která patří do skupiny RWE, vlastní 34,8 procenta akcií Středočeské energetické a doporučuje odprodat tento podíl třetí osobě, nebo chce alespoň příslib ze strany RWE Plus, že nebude zasahovat do rozhodování STE a nezvýší vlastnický podíl v této distribuční firmě, a to až do vstupu České republiky do Evropské unie.

Majorita nebude nikdy.

Týdeník EURO získal informace, že zástupci RWE Gas se při vyjednávání s představiteli ÚOHS snažili vyvrátit argumentaci antimonopolních úředníků. Německý investor tvrdí, že předmětná transakce nijak neomezí nebo neohrozí hospodářskou soutěž na žádném plynárenském trhu v Česku, včetně trhu skladování zemního plynu. Ze zdrojů týdeníku EURO vyplývá, že v případě Moravských naftových dolů se RWE Gas nemůže ztotožnit s návrhem ÚOHS. Většinovým akcionářem MND je nyní firma SPP Bohemia, která drží 49,9 procenta akcií, zatímco Transgas 21,5 a JMP 25 procent. RWE Gas údajně uvádí, že tato situace se nezmění ani v případě spojení RWE a Transgasu, kdy nepřímý podíl Němců v MND dosáhne (vzhledem k akvizici akcií Transgasu a JMP) zhruba jen 33,4 procenta. Ani jejich případné hlasování ve shodě nebude znamenat kontrolu nad naftovými doly. O tom svědčí i mimořádná valná hromada Moravských naftových dolů, která se konala minulý týden. Zástupci JMP a Transgasu se 1. Května marně snažili o změny v představenstvu.
RWE Gas při jednání s úředníky ÚOHS prý uváděl, že závazek prodeje akcií MND ve vlastnictví Transgasu a JMP do určité lhůty by velmi pravděpodobně způsobil těžkosti při prodejnosti podílů vzhledem k neexistujícímu sofistikovanému trhu poptávky po akciích MND. Tato situace by mohla vést k tomu, že jediným zájemcem by byl pouze současný většinový vlastník, společnost SPP Bohemia, která by tak z celé transakce získala významný prospěch na úkor Transgasu a JMP.

Komárek vidí problém.

Němci se v tomto případě určitě ztotožní s názorem ÚOHS, že řízení by nemělo zvýhodňovat určité stěžovatele. RWE Gas - jak byl informován týdeník EURO - se obává, že stěžovatelé mohou profitovat ze situace a získat akcie ve vlastnictví Transgasu a JMP za velmi nízkou cenu. Byli by tak motivováni k tomu, aby procesu schvalování spojení RWE a Transgasu využívali k pořizování odprodávaných aktiv za komerčně výhodných podmínek.
Zástupce stěžovatele, spolumajitel SPP Bohemia Karel Komárek, týdeníku EURO sdělil, že RWE prostřednictvím spojení kapitálových účastí v Moravských naftových dolech získá významné postavení i ve zbývající části skladovacích kapacit a prakticky v celé české produkci zemního plynu.

MM25_AI

Plyn proud nenahradí.

Co se týká výhrad antimonopolního úřadu k podílu RWE Plus ve Středočeské energetické, zástupci RWE Gas jsou opět názoru, že při propojení trhu zemního plynu a elektřiny nehrozí žádné omezení ani narušení hospodářské soutěže. Argumentují předchozím rozhodnutím ÚOHS, který například už v červnu roku 2000 uvedl, že plyn jako energetické médium je z velké části nenahraditelný a takzvaná substituční soutěž mezi plynem a elektřinou je velmi omezená. „Pokud je plyn v některých případech nahraditelný jinými energetickými médii, pak je tak za cenu překonání investičních a časových bariér,“ uvádí rozhodnutí ÚOHS z roku 2000.
RWE Gas rovněž argumentoval tím, že RWE Plus nemá ani majoritu v STE, ani kontrolu nad obchodním vedením firmy a žádné výlučné rozhodovací pravomoci v tomto směru. Navíc RWE Plus, která patří do holdingu RWE, není účastníkem řízení, což znamená, že i kdyby ÚOHS stanovil zmíněnou podmínku v souvislosti se Středočeskou energetikou, účastník řízení - RWE Gas - by ji stejně nemohl splnit.

Poslední jednání.

Zástupci německé energetické společnosti RWE v pátek 26. dubna jednali v Brně s představiteli ÚOHS o problematických otázkách privatizace českého plynárenství. Týdeník EURO získal informace, že vyjednávání začalo ve tři hodiny odpoledne a skončilo kolem osmé večer. Šlo údajně o poslední zásadní výměnu názoru mezi RWE a ÚOHS. Očekává se, že po tomto setkání padne konečný verdikt antimonopolního úřadu v první polovině května. Společnost RWE vyhrála tendr na privatizaci českého plynárenství a měl by státu zaplatit 4,1 miliardy eur.

  • Našli jste v článku chybu?