Menu Zavřít

Dvojitý koksový zásah

29. 6. 2007
Autor: Euro.cz

OKD

Společnost OKD dostala od Finančního ředitelství v Ostravě dvě pokuty za porušení zákona o cenách. Celkem má zaplatit zhruba 416 milionů korun. Obě sankce udělil úřad těžařské společnosti za údajné předražení koksu pro konečné odběratele. Prohřešek za rok 2004 vyčíslili úředníci na 312 milionů korun, ten druhý - za rok 2005 - na dalších 104 milionů korun. Dle kontrolorů OKD v období vysokého růstu cen koksu na světových trzích nepřiměřeně zdražila produkci, čímž mělo zneužít svého dominantního postavení na trhu v ČR.
Proti první pokutě z konce letošního května se OKD odvolalo k ministerstvu financí; stejně se zachová i vůči druhé sankci, kterou ji úřad udělil koncem června. Ani jedna z pokut není pravomocná. OKD je součástí skupiny RPG, jejímž spolumajitelem je finančník Zdeněk Bakala. OKD považuje oba tresty za nesmyslné a je přesvědčena, že nikdy svého hospodářského postavení nezneužila, tedy ani v době, kdy razantně rostly světové ceny suroviny.
„Trh s koksem je jak v rámci Česka, tak i v evropském a celosvětovém měřítku zcela otevřený. Naši zákazníci mají volnost ve výběru dodavatelů,“ tvrdí OKD. Rozhodnutí Finančního ředitelství je vyústěním několikaměsíční kontroly úřadu ve firmách, které patří do skupiny OKD. Společnost v prohlášení zaslaném týdeníku EURO tvrdí: „Poskytli jsme kontrolním orgánům maximální možnou součinnost a opakovaně vyvraceli domněnky kontrolorů o údajném zneužívání dominantního hospodářského postavení.“ Marně, žádná argumentace nepomohla.
OKD je však nadále přesvědčena, že argumenty, kterými Finanční ředitelství pokuty zdůvodnilo, zcela popírají zásady volného pohybu zboží a existenci evropského trhu. „Finanční ředitelství v Ostravě rovněž naprosto ignorovalo závěry obsažené v odborných analýzách relevantních trhů a vývoje cen na nich. Jakožto i rozhodnutí jiného státního orgánu o tom, kdo na trhu dodávek koksu v České republice zastává dominantní, tudíž i výhodnější postavení,“ konstatovalo OKD. Vyjádření Finančního ředitelství se týdeníku EURO nepodařilo získat. Úřad však v podobných případech několikrát upozornil, že pokud není jeho rozhodnutí pravomocné, nemůže je komentovat.
Z výroby koksu se na Ostravsku stává v posledních měsících rizikové podnikání. Ve druhé polovině června dostal za údajné předražování koksu pokutu 2,7 miliardy korun Mittal Steel Ostrava. Finanční ředitelství pokutovalo největší české ocelárny již loni. Ty se však proti sankci odvolaly k ministerstvu financí, které pokutu vrátilo úředníkům do Ostravy. Požadovalo po nich doplnění údajů a objasnění některých argumentací. Finanční ředitelství pak pokutu zvýšilo zhruba o 200 milionů korun na uvedených 2,7 miliard. Narozdíl od „případu“ OKD je však pokuta pravomocná, nelze se proti ní odvolat. Mittal Steel Ostrava ale hodlá platnost pokuty napadnout u soudů, nejen českých, ale v případě nutnosti i u mezinárodních. MSO rovněž tvrdí, že rozhodnutí úředníků je plné zmatků a pochybení. Jediným tuzemským producentem koksu, jehož Finanční ředitelství nekontrolovalo, jsou Třinecké železárny. „Nikdo náš neprověřuje,“ vzkázal prostřednictvím SMS zprávy šéf Moravia Steel Tomáš Chrenek. Firma Třinecké železárny ovládá.

  • Našli jste v článku chybu?