Menu Zavřít

DVOJKA NA TRHU

31. 7. 2001
Autor: Euro.cz

Ropná fúze

V rychle se konsolidujícím ropném průmyslu dochází k dalšímu spojení, a to mezi BP Amoco a Atlantic Richfield (Arco). Po schválení fúze americkými protimonopolními orgány vznikne zřejmě druhá největší ropná společnost na světě.

Britsko-americký ropný obr BP Amoco, který je dnes třetí největší firmou ve svém oboru na světě, dojednal minulý týden převzetí americké konkurenční společnosti Atlantic Richfield (Arco). Jak uvádějí tiskové agentury, dohoda byla ve středu už schválena sp rávními radami obou firem a čeká jen na zelenou od amerických protimonopolních orgánů.

Akvizice bude druhou největší v historii British Petroleum, která se loni koncem roku spojila s americkou Amoco. Hodnotu nyní uzavřené transakce s firmou Arco odhadují analytici na 25 miliard dolarů. Britsko-americkému koncernu se spojení m s šestou největší americkou ropnou společností otevírají nové možnosti pro ovládnutí důležitých ložisek ropy na Aljašce.

Náklady a efektivnost

Tak jako u většiny fúzí ve všech průmyslových oborech uskutečněných v poslední době je i u spojení BP Amoco a Arco hlavním důvodem snižování nákladů a zvýšení efektivnosti. K tomu by mělo dojít mimo jiné také díky sloučení jejich operací na Aljašce, kde jsou obě firmy v poslední době velmi aktivní. Společně tam těží v ropném poli Prudhoe Bay. Jejich produkce zde v posledních letech ale značně klesla. Britsko-americká společnost však těží na Aljašce zatím víc e ropy než Arco. Ta ovšem má v této lokalitě do budoucna podle odborníků větší šanci, protože tam hodlá zahájit do dvou let těžbu na slibném ropném poli Alpine. Možnosti se oběma údajně otevírají také na dalších nalezištích poblíž pole Prudhoe Bay. Jejich další nespornou výhodou bude to, že jim po spojení má patřit zhruba sedmdesát procent ropovodu, který jde napříč Aljaškou.

Snižování nákladů znamená mnohdy také propouštění pracovníků. Firmu Arco k tomu její situace přinutila už loni. Musela tak jako ostatní společnosti čelit silnému poklesu cen ropy, a proto už ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku oznámila, že post upně propustí sedm procent ze svých osmnácti tisíc pracovníků po celém světě. Musela omezit o 25 procent i své plánované investice na letošní rok.

Nepříznivá situace na trhu ropy, která bude pravděpodobně pokračovat i letos, byla také zřejmě jedním z důvodů k jejímu nynějšímu spojení s firmou BP Amoco, neboť v ropném průmyslu dnes platí heslo: Jen silnější přežijí.

Kdo jsou ti vyvolení

BP Amoco, která se právě spojuje se společností Arco, je třetí největší ropnou firmou na světě a po zmíněné fúzi zřejmě tvrdě zaútočí na pozice prvních dvou, to jest americké jedničky Exxon a britsko-nizozemské Shell. Kromě svých rozsáhlých těž ebních aktivit po celém světě prodává své ropné produkty u více než 27 tisíc čerpacích stanic. V rámci racionalizace práce a snížení nákladů se BP Amoco podařilo už (od loňské fúze BP plus Amoco) snížit počet pracovníků asi o deset procent, tedy o deset tisíc lidí. Její zisk dosáhl za loňský rok 4,65 miliardy dolarů při obratu 83,7 miliardy USD.

Arco je na světovém trhu menším hráčem než její nastávající partner BP Amoco. V americkém žebříčku ropných společností je na šesté příčce. Její zisk dosáhl 452 milionů dolarů při obratu 10,3 miliardy USD. Disponuje asi 1700 čerpacími stanicemi na západě USA a v kanadské provincii Britská Kolumbie. Má své aktivity také v Indonésii, Mexickém zálivu, Severním moři a v Africe. Avšak její doménou je momentálně Aljaškajednička americký Exxon, který se v prosinci loňského roku dohodl a Kalifornie.

Na ropném nebi září jako s dalším americkým gigantem Mobilem na spojení, kterým má vzniknout největší ropná společnost na světě. Dvojkou je Royal Dutch/Shell.

Fúzí jako máku

bitcoin_skoleni

Letošní první čtvrtletí je opět bohaté na firemní fúze. Americká firma Securities Data koncem minulého týdne oznámila, že hodnota všech uskutečněných či plánovaných fúzí a akvizic od ledna letošního roku činila (zejména díky megafúzím v odvětví telekomunikací) 835 miliard USD a byla pouze o 66 miliard menší než ve druhém čtvrtletí loňského roku, kdy překročila rekordních 901 miliard USD. Patrně největší fúzí naplánovanou a projednávanou v minulých třech měsících bude koupě italského telefonního operátora Telecom Italia za téměř 78 miliard USD, kterou oznámila firma Olivetti.

Nicméně také v ropném průmyslu vlna fúzí, která se rozjela už loni, letos pokračuje. Důkazem je právě dojednané spojení BP Amoco a Arco za více než 25 miliard USD. Hovoří se ale rovněž o zájmu britsko -nizozemského potravinářsko-chemického seskupení Unilever o výrobce kosmetiky Revlon nebo o přípravných jednáních mezi americkou biotechnologickou firmou Monsanto a chemickým koncernem DuPont.

  • Našli jste v článku chybu?