Česko a Rakousko si vloni vyměnily zboží za 10,7 miliardy eur, což je nejvíce v dosavadní historii
Také vloni vzájemný obchod mezi Českem a Rakouskem nadále rostl: rakouský vývoz do České republiky se zvýšil o 1,3 procenta na 4,79 miliardy eur a dovoz z Česka opačným směrem vzrostl o 5,3 procenta na 5,87 miliardy eur. Toto je navzdory vysoké srovnávací základně z roku 2015 opravdu povzbudivé. I díky tomu loňský rok přinesl nový rekord v bilaterálním obchodu se zbožím ve výši 10,7 miliardy eur.
Úspěšné stroje a služby
Dynamicky se vyvíjela nejvýznamnější položka rakouského exportu – stroje a dopravní zařízení. Zde dokázaly rakouské firmy zvýšit vývoz do Česka o více než čtyři procenta. Ale úspěšné byly vloni i české dodávky stejného zboží do Rakouska, které vzrostly o devět procent, přičemž prodeje osobních automobilů se zvýšily dokonce o 11 procent. Zároveň je potěšující i komoditní struktura vzájemné obchodní výměny: vysoký podíl strojů a dopravních prostředků, který činí 40 procent, jakož i průmyslového zboží a hotových výrobků potvrzuje, že se jedná o obchodní výměnu zboží s vysokou přidanou hodnotou mezi dvěma vysoce vyspělými průmyslovými zeměmi.
Mezi našimi dvěma státy dochází i k aktivní výměně služeb, jejichž dynamika růstu je rovněž vysoká, vloni to bylo o více než sedm procent. Podle Rakouské národní banky (OeNB) dosáhly rakouské společnosti v této oblasti v roce 2016 tržby 1,361 miliardy eur v České republice a naopak české firmy zase v Rakousku 1,226 miliardy eur. Kromě cestovního ruchu se jednalo zejména o nejrůznější služby pro podnikání.
Evropská trojka
Pro Rakousko je Česká republika vedoucím obchodním partnerem ve střední a východní Evropě již řadu let. V současnosti Česko zaujímá v případě rakouského exportu celosvětově šestou pozici, a jako dovozce zboží do Rakouska obsadilo dokonce páté místo. V rámci EU28 je Česká republika pro Rakousko z pohledu celkové obchodní výměny třetím největším obchodním partnerem po Německu a Itálii.
Přitažlivá destinace
Ale naše ekonomické vztahy se neomezují jen na zahraniční obchod. Česko je zároveň velmi atraktivní pro investory. Geografická blízkost, zeměpisná poloha, příznivé mzdové náklady, dostupná pracovní síla, stabilní politické a ekonomické prostředí a s výjimkou napojení do Rakouska i dobře rozvinutá infrastruktura udělaly z Česka zajímavou investiční destinaci. Dle našich průzkumů působí v České republice asi 1800 aktivních firem s kapitálovým podílem rakouského investora. Přitom vedle velkých investorů (banky, pojišťovny, maloobchodní řetězce, realitní developeři a další) hrají významnou roli i rakouské menší a střední podniky.
Podle OeNB dosahoval stav rakouských přímých investic v České republice ke konci roku 2015 hodnoty 12,7 miliardy eur. Pro rakouské firmy zůstává Česko hned po Německu a Nizozemsku celosvětově třetí nejdůležitější cílovou zemí pro přímé investice. Podle ČNB patří Rakousko s podílem 13,4 procenta na přímých zahraničních investicích spolu s Nizozemskem (24 procent), Německem (12,9 procenta) a Lucemburskem (12,2 procenta) k nejvýznamnějším investorům v České republice.
Změna trendu
Zatímco exportně jsou české firmy již v Rakousku velmi dobře zastoupené, tak naopak pro zakládání poboček ještě existuje prostor. Nicméně i zde investice v posledních letech prudce narostly. Jestliže na konci roku 2016 dle OeNB dosáhly investice českých firem v Rakousku hodnoty 102 milionů eur, tak v roce 2010 to bylo jen deset milionů eur. Obvykle se jedná o menší projekty, ale existují již české firmy úspěšně prodávající své výrobky v Rakousku prostřednictvím vlastní pobočky. Nedávný vývoj ukazuje, že i větší čeští investoři se začali zajímat o Rakousko. A do budoucna můžeme očekávat další nárůst investic. Podle médií plánuje například největší český e-shop zřídit v Rakousku pobočku. Během dvou let by zde měl vzniknout moderní plně automatizovaný sklad pro dodávky zboží do západoevropských zemí.
Napříč obory
Abychom dále rozvíjeli pozitivní hospodářské vztahy a prohloubili spolupráci mezi českými a rakouskými firmami, tak i letos nabízíme širokou škálu B2B setkání z mnoha odvětví: od automobilového průmyslu, strojírenství, elektroniky, výroby plastů přes dřevostavby, obrannou a bezpečnostní techniku, technologie kolejových vozidel, vodohospodářství až po vzdělávací instituce a víno.
Obchodní oddělení Rakouského velvyslanectví v Praze je součástí sítě Advantage Rakousko, internacionalizační agentury rakouského hospodářství. Se sítí více než 110 kanceláří v 70 zemích podporujeme celosvětově rakouské firmy. Na našich internetových stránkách (www.advantageaustria.
org/cz) lze najít nejen prezentace rakouských společností, ale zároveň zde mohou i české firmy získat komplexní informace o rakouském trhu a pořádaných akcích.
O autorovi| Christian Miller obchodní rada Rakouského velvyslanectví v Praze