Bankovnictví, investiční poradenství, ale i hoteliérství, vinařství či chov koní. Ve všech těchto oblastech více než vyniká rodina finančníků a průmyslníků s příjmením Rothschild. Začátek její cesty za úspěchem a bohatstvím se začal psát celkem nenápadně ve frankfurtském ghettu.
Foto: Wikimedia.org
Počátek slavné dynastie finančníků spadá do roku 1769, kdy se Mayer Amschel Rothschild, drobný židovský obchodník s mincemi a starožitnostmi, stal dvorním bankéřem hesenského kurfiřta, jednoho z nejbohatších vládců své doby. Zkušenosti z oblasti finančnictví získal v mládí u bankovní rodiny Oppenheimerů v Hannoveru, kam ho po smrti obou rodičů poslali poručníci. Po návratu do rodného Frankfurtu nad Mohanem začal budovat vlastní firmu zaměřenou na obchod a finanční služby. Během francouzské revoluce a Napoleonovy expanze do ostatních zemí Evropy se účastnil tajných mezinárodních bankovních i obchodních transakcí, prováděných navzdory kontinentální blokádě zejména mezi Anglií a dalšími zeměmi.
S manželkou Gutte Schnapperovou měl Mayer Amschel pět dcer a pět synů. Každého z mužských potomků pověřil později řízením pobočky v jiném evropském městě. Kromě Frankfurtu tak vznikly ještě filiálky ve Vídni, Londýně, Neapoli a Paříži. V případě nepříznivé situace v jedné zemi si bratři navzájem pomáhali a každý z nich založil vlastní větev rodu. Tím, jak řídili mezinárodní transakce, položili vlastně Rothschildové základ dnešního moderního bankovnictví.
S penězi přišel vliv
Úspěch na finančních trzích s sebou přinesl značný společenský a politický vliv. Prestiž přišla už se šlechtickým stavem, do kterého povýšil v roce 1816 císař František I. zakladatele vídeňské filiálky Salomona Mayera Rothschilda. Šlechtické tituly ale získali i další členové klanu a mnozí Rothschildové uzavřeli s příslušníky evropské aristokracie manželství.
Právě postava Salomona Mayera je z našeho pohledu mimořádně zajímavá. Jako šéf vídeňské filiálky totiž nenápadně ovlivňoval celou rakouskou politiku. Podnikal na železniční trati z Vídně na Ostravsko, kde koupil Rudolfovu huť a vydělával na počínajícím průmyslovém boomu. Jeho syn Luis Nathaniel Rothschild se po otcově smrti spojil s uhlobarony Gutmanny, a vzniklo tak Vítkovické horní a hutní těžířstvo. Úspěšné podnikání ukončil až příchod nacistů a zatčení Luise Nathaniela. Ten byl sice záhy propuštěn, stejně jako většinu Rothschildů ho ale následně okolnosti donutily uprchnout mimo dosah rozpínající se Třetí říše. V současné době rodina žádá vrácení majetku na Ostravsku.
Stále v čele firem
Zdaleka ne všem pobočkám původní rodinné firmy se podařilo přežít do současnosti. Nejdříve zanikla filiálka v Neapoli. Následovala ji pobočka ve Frankfurtu. Další bankovní domy, například v Paříži a Londýně, ale fungují dodnes. Spojily se v rámci holdingu Concordia BV.
Nejvyšší vedení firem je přitom stále v rukou Rothschildů. Generálním ředitelem Investiční banky Rothschild byla letos v únoru poprvé jmenována osoba, která nepochází z rodiny, a to Nigel Higgins. Dosavadní generální ředitel David de Rothschild nicméně nadále působí jako předseda představenstva.
Rodina vlastní také úspěšnou poradenskou firmu N.M. Rothschild & Sons. V Ženevě sídlí LFC Rothschild Group, jedna z nejvýznamnějších finančních skupin na globálním trhu, kterou založil Edmond Adolphe de Rothschild z francouzské vě-
tve rodiny. Skupina zahrnuje několik podniků Rothschildů zaměřených mimo jiné na hoteliérství, vinařství či soukromé bankovnictví. Rodina hrála rovněž důležitou úlohu ve financování železnic, společností Rio Tinto a De Beers či Suezského průplavu. Podporovala nejrůznější charitativní akce i obnovu samostatného státu Izrael.
Příjmení Rothschild se postupem času vepsalo mezi špičky evropské podnikatelské elity. Mayer Amsel Rothschild pak po právu platí za zakladatele mezinárodního finančnictví.