Menu Zavřít

E-čtení na klíně a 3D laptopy

14. 7. 2010
Autor: Euro.cz

Chystají světoví výrobci revoluci v přenosných počítačích?

Je to jako vylepšovat nůžky. Jsou tu už hodně dlouho, dobře slouží, ale mění se jen velikost a možná ostrost jejich výkonu. Některý design je zdařilejší, lépe se uchopují, jiné jsou větší, menší. Čas od času však přijde někdo, kdo i tak samozřejmě funkční a běžný nástroj osvítí nápadem a přemění v něco úplně nového. Tvořivější změny, zdá se, vtrhly i na trh laptopů a netbooků. Hysterie, jakou rozvířil Apple s dotykovým iPadem - ani-počítačem-ani-telefonem - se asi opakovat nebude, ale potenciál má novinka od Toshiby slušný. Doma v Japonsku začne v srpnu prodávat „notebooček“ Libretto W100, který má duální rozevíratelnou obrazovku. Japonci si umějí vyhrát, a tak si počkejme, zda se v tokijských frontách objeví fandové převlečení za digiknížku, jako se nedávno „navlékali“ do obřích iPhonů…

Konečně knižní zážitek?
A možné to je. Japonci rádi čtou, milují trendové věci i technologická „hejblátka“. Místo esemesek si neustále posílají infomaily v pověstném rozsypaném čaji. „Kolem duálního tabletu od Toshiby byla spousta drbů a šumů. Teď je to oficiální! Firma oznámila uvedení nového modelu. Bude stát 120 tisíc jenů a dobrou zprávou je daleko lepší design, než jsme tipovali,“ jásal před časem recenzent na serveru Akihabaranews.com, pojmenovaného podle tokijské čtvrti, kde jsou stovky obchodníků s nejnovějšími digitálními tretkami, hrami, počítači a ostatním hardwarem. Akihabara je Mekkou elektronického dění.
Co může hybridní minipísíčko nabídnout? Libretto čili „knížečka“ běhá na Windows 7 Home Premium. Je vybaveno procesorem Intel, má 2GB rychlé DDR paměti a 62GB pevný disk. Nejzajímavější je však dvojice sedmipalcových touchscreenů (s rozlišením 1024 x 600). Ty mohou pracovat nezávisle na sobě či společně, jak chcete. Se spodním se počítá jako s přirozeně se tvářící klávesnicí, ovšem dotykovou. Překlepů bude při prvním užití jistě dost, ale stačí si vzpomenout, jak rychle si manažeři i studenti zvykli na pidižvícké klávesnice netbooků… Na displej se vejde i numerická klávesnice; umístění klapek půjde předdefinovat. Na obou displejích lze surfovat, prohlížet emaily a předně: číst! W100 prý má výkonný 3D akcelerátor a software, který přetočí dokumenty do svislé podoby a čtenářům nabídne jedinečný zážitek, jako by drželi skutečnou knihu nebo zmenšené noviny. Jeden z posledních argumentů odpůrců e-čtení tak padá; zvukový efekt šustění otáčených stránek už známe.

Krabička do každé kapsy
Baterie v krabičce, která má po uzavření svůdné rozměry 12,3 krát 20,1 centimetru, bude mít dle výrobce výdrž mnoha hodin. Libretto váží pouhých 800 gramů. Pro vysokou mobilitu a připojení k internetu lze využít Wi-Fi a Bluetooth 2.1. A teď ty minusy. Mini-PC má jediný USB port a jeden slot na MicroSD kartu. Strašidelná je ale cena: oněch 120 tisíc jenů je totiž 27 300 korun! To je na koncept, byť krásný a sexy, trochu příliš. „Na čem si může Libretto zakládat, je výjimečně kompaktní design a dva úchvatné displeje. Minipočítač patří i tak k nejmenším ve své kategorii, při jeho rozměrech jej můžete snadno strčit do kapsy u bundy nebo do malé aktovky,“ hodnotí dílko magazín Wired.
„Náš koncept Libretto W100 určuje směřování Toshiby k dalším inovacím a ukazuje, co bude možné v nadcházející generaci ultramobilních osobních počítačů,“ tvrdí viceprezident Carl Pinto, šéf produktového vývoje společnosti Toshiba America Information Systems. A připojuje větu, která by mohla nejen na Nipponu vyhecovat sháňku po novém přístroji: „W100 vydáme pouze v limitované edici. Navrhujeme produkty tak, aby je lidé skutečně chtěli používat, tudíž vypuštění PC konceptu mezi nejnažhavenější uživatele nám umožní získat neocenitelnou odezvu, kterou můžeme přenést do budoucího vývoje…“ No, nekupte to.

Vize: studentský supersešit!
Zlepšovák na „knížku“ se dvěma obrazovkami není výhradně toshibáckým patentem. Nová kalifornská firma Kno v červnu rovněž oznámila vývoj duální čtečky. Jmenuje se prostě Kno, má dva spojené displeje o čtrnácti palcích a prodeje se prý dočkáme někdy před Vánoci. „Na rozdíl od ostatních výrobců nebude náš tablet tak těžký. Bude užitečnější. Když děláte něco podobného, musíte se vsoukat do studentských papučí a ne chodit v inženýrských botách,“ říká majitel a CEO Osman Rashid. Zařízení bude mít úložiště 32GB, dle ředitele právě dost na to, aby si studenti mohli zaznamenat všechny dokumenty univerzitního pětiletého studia. Kno má vážit jako notebook (2,5 kg). Cena se vtěsná pod tisíc dolarů.

bitcoin_skoleni

Trojí dimenze i do vlaku
Dalším trendem v oblasti přenosného computingu by mohla být 3D mánie, která po kinech a televizích (Panasonic, Sony, LG) neodvratně vklouzne i do notebooků. Čínské Lenovo uvedlo na trh „3D notebook“ IdeaPad Y560d, jenž je vybaven technologií TriDef 3D. „Jde o první firemní multimediální laptop s 3D displejem, který zahrnuje speciálně řešenou obrazovku doplněnou o polarizační brýle. V kombinaci unikátního screenu, softwaru a brýlí pak dokáže notebook konvertovat 2D obsah do trojrozměrné formy. Vaše běžné fotografie se díky TriDef Photo Transformeru rázem promění v 3D obrazy,“ tvrdí společnost Lenovo v tiskové zprávě, kterou vydala v půli června.
Pár týdnů je novinka za 1199 dolarů (24 tisíc korun) v prodeji; ohlasy na diskusních fórech si stěžují na displej a chyby v BIOS – doporučují zatím vyčkat na „odvšivení“ produktu. Obrazovka s úhlopříčkou 15,6 palce má rozlišení 1366 x 768 pixelů, procesor s Intel Turbo Boost Technology 7 má přinést dostatečný výkon a grafická karta ATI Radeon HD5730 spolu s 8GB RAM by si měla poradit i s nejnovějšími hrami. Na výběr je volitelná Blu-ray mechanika, což spolu s Dolby Home Theater reproduktory vybízí k zážitkům vpravdě vícerozměrným. „Lenovo pomáhá překlenout mezeru a doručuje 3D zážitky už i na domácí počítače,“ slibuje viceprezident Dion Weisler. Minulý měsíc zazářilo Nintendo s herní konzolí 3DS, počítače s hloubkou obrazu chystají už i Asus a MSI… Je to jako s těmi nůžkami a jejich evolucí: změny bývají kosmetické, ale jednou to někdo pořádně rozstřihne.

  • Našli jste v článku chybu?