Když šéf německého energetického kon- j cernu E. ON Johannes Teyssenminulý týden oznamoval, že Evropská komise schválila s podmínkami převzetí konkurenční innogy od RWE, bylo patrné, které z podmínek ho opravdu mrzí. Nebyla to ztráta „ještě neexistujícího trhu“ dobíjecích stanic pro elektromobily v Německu ani pár odběratelů elektřiny v Maďarsku.
„Ve všech těchto obchodech bychom rádi pokračovali. Především však - a říkám to zcela otevřeně - vtom českém,“ prohlásil Teyssen. Právě vyloučení aktivit tuzemského dodavatele elektřiny a plynu z převzetí je nejdůležitější podmínkou komise. Celkem se výhrady regulátorů v Bruselu týkají dvou milionů zákazníků a obratu ve výši dvou miliard eur. Podle Teyssena připadají dvě třetiny z toho na Česko.
To znamená jediné. Jeden z největších dodavatelů elektřiny a plynu v Česku je na prodej. Už s předstihem projevila zájem MND miliardáře Karla Komárka či slovenský státní dodavatel energií SPP. Sám Teyssen odmítl potencionální zájemce ijednání s nimi jakkoliv komentovat. Uvedl jen, že podle podmínek komise musí být vše vypořádáno do jednoho roku.
Jak vedení tuzemské innogy, tak E. ON mezitím uklidňují, že pro zákazníky se nic nemění. „V České republice se pro klienty společnosti E. ON po transakci mezi mateřskou společností E. ON SE a RWE nic nemění - management, smlouvy, dohody i kontakty zůstávají stále stejné. Platí to pro klienty z řad domácností i firem a také pro distribuční klienty,“ reagoval ředitel skupiny E. ON v Česku Martin Záklasník. •