Menu Zavřít

ECB reaguje na evropské oživení

8. 12. 2006
Autor: Euro.cz

Úrokové sazby

Mohou se Evropané radovat, že už přišly dobré časy pro ekonomiku starého kontinentu? Skutečnost, že Evropská centrální banka (ECB) zvýšila hlavní úrokovou sazbu na 3,5 procenta, je z tohoto pohledu vcelku dobrým signálem. Bankéři ve Frankfurtu jsou přesvědčeni, že hospodářské oživení eurozóny je dostatečně silné a že je třeba potlačovat s ním spojené inflační nebezpečí. Ještě před několika měsíci by takové zvyšování sazeb v době, kdy euro silně posiluje vůči dolaru, vyvolalo velké obavy. Další růst hodnoty eura by totiž mohl ohrozit evropské exportéry a následně i hospodářský růst. Na trhu ale nyní zřejmě převládl názor, že evropská ekonomika přísnější měnovou politiku zvládne. Obavy naopak směřují k americkému hospodářství. Nikdo nevylučuje, že pokles dolaru by mohl pokračovat, a to i díky čerstvému rozhodnutí ECB.
Zvýšení sazeb se nicméně očekávalo. Finanční analytici spíše zkoumali, zda guvernér ECB Jean-Claude Trichet naznačí další růst úrokové míry v příštím roce. Jeho poselství tentokrát nebylo vůbec jasné, ale kupříkladu list Financial Times z něj vyvodil jednoznačný závěr: ECB může znovu zvýšit sazby na začátku roku 2007. Trichet totiž mluvil o „velmi bedlivém monitorování vývoje inflace“. A další posilování eura už by nemuselo být vnímáno jako v zásadě bezproblémové.
Zcela klíčovou otázkou je, jak se očekávané zpomalování americké ekonomiky projeví v Evropě. Optimisté tvrdí, že obchodní výměna mezi Spojenými státy a Evropskou unií není enormní, takže Evropané mohou být v klidu. Skeptici ale upozorňují, že celková propojenost trhů a vzájemné investice svědčí o pravém opaku. Kromě posilování eura a důsledků amerických potíží s dvojím deficitem (rozpočtu a obchodní bilance) pak bude dalším rizikovým faktorem zvýšení daně z přidané hodnoty v Německu ze šestnácti na devatenáct procent od začátku příštího roku.
Sílí také názory, že problémy americké ekonomiky mohou být nakonec ještě větší, než se zatím zdá. Jim Owens, výkonný šéf společnosti Caterpillar, dle agentury Reuters varoval, že na celkovém zpomalování hospodářského růstu USA se budou výrazně podílet politici. Po posledních volbách do amerického Kongresu posílil vliv odpůrců volného obchodu, kteří jsou hojně zastoupeni mezi demokraty. Mnozí konzervativní republikáni zase sázejí na nacionalistickou notu.
Odborníci se přou spíše o to, zda americkou ekonomiku čeká měkké či tvrdé přistání, což závisí na tom, jak silný nakonec pokles dolaru bude. Pro Evropany ovšem může být nevýhodné, že se přizpůsobení hodnoty dolaru uskutečňuje hlavně prostřednictvím směnného kurzu vůči euru. (žiž)

  • Našli jste v článku chybu?