Egypt hodlá postavit několik jaderných elektráren, aby si dle svého prezidenta Husního Mubaraka zajistil různorodost energetických zdrojů. Mubarak označil energetiku za součást bezpečnostního systému země a výstavba atomových elektráren prý umožní zachovat zdroje plynu a ropy pro další generace.
Mluvčí amerického ministerstva zahraničí Sean McCormack v reakci na Mubarakovo vystoupení prohlásil, že USA budou egyptský projekt podporovat, když bude Egypt dodržovat Smlouvu o nešíření jaderných zbraní a pokud bude respektovat směrnice Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE).
Podobné ambice jako Egypt a Írán mají i Jordánsko, Turecko, Alžírsko a Maroko. Jsou součástí současné jaderné renesance, jejímž důsledkem je stoupající poptávka po palivu do jaderných elektráren. Šéf MAAE Muhammad Baradej se nechal slyšet, že by bylo na čase, aby vznikl nový mezinárodní mechanismus jeho výroby. Pokud se totiž jednotlivé země rozhodnou kromě výstavby elektrárny vybudovat i zařízení na obohacování uranu, výrazně se tím zvýší riziko šíření jaderných zbraní do dalších zemí.
Dle Baradeje by možným řešením bylo vytvoření palivové banky, jež by podléhala dozoru MAAE. Tato agentura by také mohla dohlédnout na přeměnu národních provozů na obohacování uranu na mezinárodní pracoviště anebo umožnit vznik mnohonárodnostního střediska pro obohacování uranu pod záštitou MAAE.