Menu Zavřít

EHS našla návod na levné rekonstrukce uprostřed materiálové krize. Kupuje podíl ve firmě, která se na ně specializuje

15. 10. 2021
Autor: Bezrealitky
  • Skupina EHS českého podnikatele Marka Rosenbauma koupila za blíže nespecifikovanou částku 25procentní podíl v tuzemském startupu Room Story

  • Ten se specializuje na udržitelné rekonstrukce, při nichž jsou zachovávány některé původní části interiéru, aniž by tím docházelo ke snížení hodnoty nemovitosti či kvalitě života v ní

  • Výhodou tohoto typu rekonstrukce je především rychlost a až o polovinu nižší cena


Nově vzniklá skupina European Housing Services (EHS) rozšiřuje pole působnosti. Společnost českého podnikatele Marka Rosenbauma, pod jejíž křídla spadá například i firma Bezrealitky, se rozhodla majetkově vstoupit do tuzemského startupu Room Story. Ten se specializuje na udržitelné interiérové rekonstrukce a stojí za ním Alžběta Mrázová se svým manželem Vojtěchem Paclíkem.

Samotné EHS není téma bytových rekonstrukcí nikterak cizí. Ačkoliv se její vlajková firma Bezrealitky dlouhá léta soustředila pouze na zprostředkovávání pronájmu nemovitostí, počínaje loňským rokem je vše zcela jinak. V rámci své služby Expres začala skupovat starší objekty napříč celým Českem a renovovat je s tím úmyslem, aby je následně mohla opět výhodně prodat novým majitelům.

Pod jednou střechou. Podnikatel Rosenbaum zakládá skupinu EHS, její součástí se stanou Bezrealitky i Maxima
Přečtěte si také:

Pod jednou střechou. Podnikatel Rosenbaum zakládá skupinu EHS, její součástí se stanou Bezrealitky i Maxima

A daří se jí to. Během několika uplynulých měsíců takto vrátila na trh třetinu domů, bytů a chalup z celkových šedesáti, které se předtím rozhodla za částku 300 milionů korun odkoupit a zrekonstruovat.

Potíž je, že cena rekonstrukcí za posledních dvanáct měsíců raketově vzrostla – podle EHS až na trojnásobek jejich původní hodnoty. Stalo se tak přirozeně vinou pandemie.

Jak totiž podle iRozhlasu vyplývá z průzkumu NMS Market Research, rekonstrukce – ať už kompletní či alespoň částečná – se v průběhu minulého roku a půl týkala zhruba každé druhé české domácnosti. Vysoká poptávka v kombinaci s nedostatkem řemeslníků a základního stavebního materiálu vyhnala ceny na úroveň, která přestává být únosná jak pro koncové zákazníky, tak pro samotné firmy působící na realitním trhu.

„Vzhledem k tomu, že naše mikrodeveloperské aktivity jsou nízkomaržové, je pro nás růst cen rekonstrukcí klíčové téma,“ říká k celé záležitosti šéf EHS Hendrik Meyer. I proto se již dříve jeho společnost vydala lehce odlišnou cestou. Namísto rekonstrukcí v pravém slova smyslu sází raději na takzvané refreshe, díky kterým dojde k zachování původních nepoškozených architektonických prvků.

Pandemie zacloumala s cenami nájmů a majitelé bytů nevědí, kolik si za ně mají říct. Do hry tak vstupuje umělá inteligence
Přečtěte si také:

Pandemie zacloumala s cenami nájmů a majitelé bytů nevědí, kolik si za ně mají říct. Do hry tak vstupuje umělá inteligence

„Naprostá většina generálních rekonstrukcí dnes funguje tak, že kompletně vyklidíte původní prostor a následně do něj instalujete nové povrchy, obklady nebo třeba dveře,“ vysvětluje spoluzakladatelka Room Story Mrázová. „Ze své praxe vím, že zejména u starších domů to často znamená vyměnit původní kvalitní materiály za nové, ale s menší kvalitou i estetickou hodnotou,“ dodává.

Že skutečně ví, o čem mluví, se dá snadno doložit. Společnost má za sebou díky oběma zakladatelům mnohaleté zkušenosti s přestavbou interiérů a stovky úspěšně zrealizovaných rekonstrukcí bytů, kanceláří, hotelů i veřejných prostor. Jeden z jejich projektů byl dokonce letos nominován do soutěže Interiér roku.

Levně a rychle

Udržitelná rekonstrukce má ve srovnání s tou běžnou dvě hlavní výhody. „Naše cesta dosáhne skoro 50procentních úspor, přičemž hodnotu nemovitosti i kvalitu života v ní navýší stejně jako komplexní přestavba,“ tvrdí Mrázová. Druhým, a neméně důležitým plusem je pak rychlost.

WT100

Vedení EHS v čele s Meyerem věří, že právě toto by mohla ta správná cesta kupředu, a proto hodlá unikátní know-how úspěšného tuzemského startupu rozšířit jak po celém Česku, tak za jeho hranice. „Osobně si myslím, že jsme objevili přístup, který se vzhledem k materiálové krizi a inflaci brzy stane novou normou,“ doplňuje na závěr Meyer, jenž se současně stal druhým jednatelem Room Story. V něm nově EHS vlastní 25procentní podíl, který koupila za blíže nespecifikovanou částku.

  • Našli jste v článku chybu?