Ekonomika eurozóny v prvním čtvrtletí vzrostla ve srovnání s předchozími třemi měsíci o 0,5 procenta, stejným tempem jako v posledních třech měsících loňského roku. Ve svém rychlém odhadu to dnes oznámil evropský statistický úřad Eurostat. Růst celé Evropské unie ale za leden až březen zpomalil na 0,4 procenta z 0,6 procenta v závěru loňského roku.
V meziročním srovnání hrubý domácí produkt (HDP) v 19 zemích platících eurem zpomalil na 1,7 procenta z 1,8 procenta v předchozím čtvrtletí. Celá EU pak vykázala meziroční růst o 1,9 procenta, stejně jako o čtvrtletí dříve.
V celoročním přepočtu se HDP eurozóny v prvním čtvrtletí zvýšil o 1,8 procenta, což znamená, že eurozóna rostla rychleji než Spojené státy. Tam růst HDP v přepočtu na celý rok dosáhl 0,7 procenta, což bylo nejpomalejší tempo od prvního čtvrtletí 2014.
„Zdá se, že ekonomika je odolná vůči nejistotám v zahraničí i doma,“ řekl ekonom Bert Colijn ze společnosti ING. Dodal, že pokud druhé kolo prezidentských voleb ve Francii nepřinese v neděli žádné překvapení, bude růst eurozóny v letošním roce silný.
Analytici také doufají, že lepší stav ekonomiky by mohl oslabit euroskeptické strany, které v některých zemích EU nabírají v posledních letech na síle. Mnoho z nich kritizuje špatný stav své domácí ekonomiky a vyzývá ke zrušení eura a k návratu k národním měnám.
source: tradingeconomics.com
Někteří experti ale upozorňují, že ekonomiku by mohl zpomalit růst spotřebitelských cen, který ovlivňuje výdaje spotřebitelů. „Zůstává zde možnost, že růst by mohl omezit fakt, že spotřebitelé se stále více zdráhají utrácet, neboť kupní sílu jim snižuje celkově vyšší inflace a omezený růst mezd ve většině zemí,“ poznamenal ekonom společnosti IHS Markit Howard Archer.
Statistický úřad Eurostat upozornil, že předběžný odhad vychází z údajů od 17 členských zemí, které mají na HDP eurozóny podíl 94 procent a na HDP celé EU 91 procent. Eurostat ve svém rychlém odhadu neuvádí žádné další podrobnosti.
Dále si přečtěte: